Historyczny sukces Japończyków: Łaziki wylądowały na planetoidzie

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że w sobotę udało jej się odnieść historyczny sukces i przeprowadzić udane lądowanie dwóch bezzałogowych łazików na planetoidzie.

Aktualizacja: 23.09.2018 12:20 Publikacja: 23.09.2018 12:06

Wizualizacja komputerowa lądowania łazików

Wizualizacja komputerowa lądowania łazików

Foto: AFP

arb

"Dwa łaziki są w dobrym stanie i przesyłają zdjęcia oraz dane" - czytamy w oświadczeniu JAXA. Łaziki wylądowały na planetoidzie Ryugu, na którą przetransportował je statek kosmiczny Hayabusa2.

Oba łaziki są określane łączną nazwą MINERVA-II1. JAXA informuje, że MINERVA-II1 to pierwszy mobilny robot, który wylądował na powierzchni asteroidy.

- Czuję się pełen podziwu dla tego, co osiągnęliśmy w Japonii. To prawdziwy urok eksploracji kosmosu - powiedział rzecznik JAXA Takashi Kubota.

Statek Hayabusa2 zaczął zbliżać się do asteroidy w czwartek popołudniu (w jej pobliżu znalazł się w czerwcu - wtedy znalazł się ok. 20 km od asteroidy i rozpoczął jej obserwację). Po zbliżeniu się statku na odległość 100 metrów do asteroidy na Ziemię dotarło zdjęcie, na którym widać cień statku na asteroidzie.

Asteroida Ryugu mająca ok. 1 km szerokości ma kształt zbliżony do diamentu i ma dostarczyć informacji o ewolucji oceanów i życia na Ziemi, ponieważ - jak spodziewa się JAXA - jest "bogata w wodę i materię organiczną".

Specjalnie zaprojektowane kamery - cztery na jednym łaziku, trzy na drugim - będą wykonywać zdjęcia powierzchni asteroidy. Łaziki są wyrażone również w mierniki temperatury i czujniki optyczne.

Trzeci łazik - MASCOT - ma zostać przeniesiony na asteroidę w październiku.

Pod zakończeniu misji statek Hayabusa2 ma wylądować na asteroidzie, by zabrać na ziemię próbki zebrane przez łaziki. Pod koniec 2020 roku Hayabusa2 ma wrócić na ziemię z próbkami. Jeśli to się uda na Ziemię po raz pierwszy trafią próbki z planetoidy klasy C.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców