Dwa słońca na jednym niebie

Zamieszkane planety mogą krążyć nie tylko wokół jednej gwiazdy, ale kilku – przekonują astronomowie.

Aktualizacja: 31.03.2015 23:59 Publikacja: 31.03.2015 21:13

Planeta przedstawiona przez artystę, podobna do Tatooine, fikcyjnego globu z „Gwiezdnych wojen”, moż

Planeta przedstawiona przez artystę, podobna do Tatooine, fikcyjnego globu z „Gwiezdnych wojen”, może istnieć naprawdę

Foto: Ben Bromley, University of Utah

Domem Luke,a Skywalkera, postaci z „Gwiezdnych wojen", była planeta Tatooine. Na jej niebie wschodziły i zachodziły dwa słońca, ponieważ krążyła wokół dwóch gwiazd. Jak dotąd naukowcy odkrywali w układach podwójnych gwiazd jedynie nienadające się do zamieszkania gazowe olbrzymy.

„Zachody słońca takie jak na Tatooine mogą być powszechne dla wielu planet" – dowodzą badacze Ben Bromley z Uniwersytetu Utah i Scott Kenyon ze Smithsonian Astrophysical Observatory. Artykuł został przedstawiony do druku na łamach „Astrophysical Journal", a autorzy opublikowali go na stronie internetowej naukowego archiwum arXiv.

„Naszym głównym wnioskiem jest to, że w układzie podwójnym gwiazd planeta skalista lub gazowa może zachowywać się tak samo jak krążąca wokół jednej gwiazdy – piszą badacze. – Planety w układach podwójnych są równie powszechne jak w pojedynczych".

W filmie „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy", który wejdzie na ekrany kin w grudniu, planeta z dwoma słońcami jest miejscem akcji w kluczowych fragmentach filmu.

Choć tytuł artykułu „Formowanie się planet w układach podwójnych. Powstanie Tatooine jest proste" odnosi się do rzeczywistości fikcyjnej, sama praca jest rozprawą ściśle naukową.

Naukowcy zastosowali modelowanie numeryczne, aby dowieść, że tworzenie się planet wokół pary gwiazd może przebiegać równie gładko jak wokół jednej.

– Na Tatooine w układzie dwóch gwiazd jest taki sam przepis jak na planety, które krążą wokół Słońca – powiedział Bromley.

– Z wirującego dysku gazu i pyłu otaczającego młodą gwiazdę planety tworzą się jak „koty" z kurzu pod łóżkiem i sklejają w coraz większe i większe obiekty – dodaje Kenyon. – Kiedy planety tworzą się wokół gwiazd podwójnych, „koty" powstają w ten sam sposób, o ile znajdą się na właściwej orbicie.

Naukowcy nazywają ją „najbardziej kołową orbitą", ale ona w rzeczywistości jest nie całkiem okrągła. Nie dość, że jest owalna, to jeszcze pofalowana. Fale te są spowodowane przez cykliczne „szarpanie" przez siły grawitacyjne dwóch gwiazd.

– Przez ponad dekadę astrofizycy uważali, że planety podobne do Ziemi nie mogą tworzyć się wokół gwiazd binarnych, a przynajmniej nie na tyle blisko, by mogło powstać tam życie – powiedział Bromley.

Obaj badacze, korzystając z symulacji komputerowych, dowiedli, że skaliste planety wielkości Ziemi mogą się tworzyć wokół gwiazd podwójnych, jeśli trafią na właściwą orbitę. Choć badacze w swoich symulacjach nie dotarli do punktu powstawania planet, to pokazali, że planetoidy mogą, nie zderzając się, przetrwać dziesiątki tysięcy lat w koncentrycznych, owalnych orbitach wokół gwiazd podwójnych.

– Tworzenie się planet wokół gwiazd podwójnych jest tak samo łatwe jak wokół pojedynczych, podobnych do naszego Słońca. Dlatego uważamy, że fikcyjne planety, takie jak Tatooine, mogą być powszechne w prawdziwym wszechświecie – powiedział Bromley. – Nie ma żadnych przeszkód, aby globy podobne do Ziemi mogły być siedliskiem organizmów żywych.

Ale czy tak samo łatwo mogłyby powstawać planety wokół czterech gwiazd?

„Takie układy są bardziej powszechne, niż dotychczas sądziliśmy" – przekonują badacze amerykańscy na łamach internetowego wydania magazynu „Astronomical Journal". Zespołem kierował Lewis C. Roberts Jr z Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA. Zespół odkrył czwartą gwiazdę w systemie planetarnym 30 Ari. W ten sposób układ stał się drugim znanym nauce systemem planetarnym z czterema gwiazdami.

30 Ari leży 136 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Barana. Astronomowie odkryli planetę – gazowego giganta – w 2009 roku. Jest około dziesięciu razy bardziej masywna od Jowisza i okrąża swoją centralną gwiazdę co 335 dni. Dodatkową parę gwiazd naukowcy odkryli w odległości około 1670 jednostek astronomicznych od centralnej (jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca – około 150 mln km). Ostatnio badacze odkryli czwartą gwiazdę w bezpośredniej bliskości gwiazdy centralnej.

Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców