Czy na Enceladusie coś żyje?

Sonda Cassini odkryła metan w „gejzerach” pojawiających się na powierzchni Enceladusa. Naukowcy twierdzą, że jest go zbyt dużo jak na zjawiska hydrotermalne. Zastanawiają się, czy w produkcji nie biorą udziału bakterie.

Publikacja: 08.07.2021 19:05

Czy na Enceladusie coś żyje?

Foto: NASA

Enceladus jest szóstym pod względem wielkości naturalnym satelitą Saturna. Ma średnicę około 500 km co oznacza, że jest siedem razy mniejszy od Księżyca, za to jego powierzchnia jest nieco ponad dwa razy większa od powierzchni Polski. Jest ona pokryta lodem, a jej temperatura rzadko przekracza -198 stopni Celsjusza. Naukowcy spekulują, że satelita zbudowany jest ze skalistego jądra oblanego oceanem, na którego powierzchni znajduje się gruba warstwa lodu.

Skorupę lodową, która stanowią powierzchnię satelity znaczą otwory, z których na podobieństwo gejzerów wyrzucane są wysokie słupy pary wodnej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Asteroida 2024 YR4 może trafić w Ziemię. Ale może też uderzyć w Księżyc
Kosmos
Teleskop uchwycił niezwykłe zjawisko. Czym jest pierścień Einsteina?
Kosmos
Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista
Kosmos
Potężny strumień radiowy z wczesnego wszechświata. Namierzono rekordowy obiekt
Kosmos
Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację