Bezzałogowa sonda wyruszy na asteroidę

NASA planuje nową misję na 2016 rok. Siedem lat później sonda powróci z próbką pozaziemskiej materii

Publikacja: 30.05.2011 19:30

Cel OSIRIS-REx: asteroida

Cel OSIRIS-REx: asteroida

Foto: NASA

– To krok w realizacji celów określonych przez prezydenta Obamę rozszerzenia naszych możliwości odkrywania przestrzeni kosmicznej – powiedział Charlie Bolden, administrator NASA. – Ta automatyczna sonda utoruje drogę dla przyszłych wypraw załogowych.

OSIRIS-REx (Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer) wyląduje na asteroidzie 1999 RQ36. Misja ma kosztować 800 mln dolarów.

Asteroidy powstały z obłoku gazu i pyłu, z którego powstał Układ Słoneczny ok. 4,5 mld lat temu. Materia ta – jak uważają naukowcy – przetrwała w asteroidach w stanie nienaruszonym. Dlatego od lat naukowcy zabiegają o próbki gruntu z jakiejkolwiek asteroidy.

RQ36 to niewielki obiekt, nie przekracza długości pięciu boisk piłkarskich. Naukowcy chcą sprawdzić, czy bogata w węgiel materia nie zawiera molekuł organicznych, które mogłyby świadczyć o tym, że życie zostało przyniesione na Ziemię z kosmosu.

– Ta asteroida to kapsuła czasu zamknięta w momencie, kiedy Układ Słoneczny się rodził – powiedział Jim Green, dyrektor NASA Planetary Science Division w Waszyngtonie. – Rozpoczyna nową erę badań planetarnych, pomoże nam poszukiwać metod lepszego śledzenia orbit asteroid.

OSIRIS-REx osiągnie cel podróży w 2020 roku. Wtedy rozpocznie trwające pół roku sporządzanie dokładnej mapy powierzchni asteroidy. Na jej podstawie naukowcy wybiorą najlepsze miejsce do pobrania próbek.

Na Ziemię w roku 2023 dotrze ponad 50 gramów gruntu z asteroidy. Pojemnik z próbkami ma wylądować w bazie NASA w stanie Utah, a stamtąd trafi do Johnson Space Center w Houston. Następnie materiał będzie wyjęty i rozesłany do specjalistycznych ośrodków badawczych.

Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców