Pierwszy start Oriona

Amerykańska rakieta niosąca testową kapsułę załogową Orion wystartowała w piątek o 13.05 naszego czasu z bazy Cap Canaveral Air Force Station na Florydzie.

Aktualizacja: 05.12.2014 14:14 Publikacja: 05.12.2014 13:32

Oriona wyniosła na orbitę potężna rakieta Delta IV Heavy

Oriona wyniosła na orbitę potężna rakieta Delta IV Heavy

Foto: NASA

Pierwotnie dziewiczy rejs Oriona miał rozpocząć się w czwartek. Z powodu silnego wiatru - a później z przyczyn technicznych - procedurę startową wstrzymano. Udało się dopiero po 24 godzinach.

Orion to nowy amerykański pojazd kosmiczny, który w założeniu ma pozwolić na załogowe wyprawy poza orbitę Ziemi. Umożliwi astronautom np. podróż dookoła Księżyca. Na razie jednak kapsuła wywiozła w kosmos aluminiowe sztaby (imitujące astronautów) oraz zestaw czujników.

- To wielki dzień dla całego świata, dla wszystkich, którzy interesują się kosmos — cieszył się oglądający start szef amerykańskiej agencji kosmicznej Charles Bolden. — Pewnie nie wszystko pójdzie dobrze, ale wszystko co się sprawdzi będzie oznaczać jeden powód do zmartwień mniej.

Rakieta Delta IV Heavy wyniosła Oriona na ok. 6 tys. km ponad powierzchnię planety. Kapsuła ma okrążyć Ziemię dwukrotnie i wylądować na Pacyfiku dziś po południu naszego czasu.

To właśnie procedura lądowania najbardziej interesuje inżynierów NASA. Podczas wejścia w atmosferę powierzchnia kapsuły rozgrzeje się do ok. 2 tys. st. C. Musi wytrzymać, bo podczas prawdziwych misji jej zadaniem będzie ochrona życia ludzi.

Specjaliści będą też przyglądać się działaniu spadochronów, które mają spowolnić opadanie pojazdu w ostatniej fazie przed wodowaniem. Posłuży do tego zautomatyzowany dron śledzący lot Oriona.

NASA wydała dotąd na prace konstrukcyjne 9 miliardów dolarów. Drugi lot Orion odbędzie dopiero za cztery lata — to również będzie próba bez załogi. Trzecia misja, zaplanowana na 2021 rok ma pozwolić dwójce astronautów oblecieć Księżyc.

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON