W bliskim sąsiedztwie może się kryć planeta podobna do Ziemi, w dodatku okrążająca swoją gwiazdę w takiej odległości, że mogłoby istnieć tam życie. Tak przynajmniej podejrzewają naukowcy z Uniwersytetu Teksasu pracujący pod kierunkiem Sumana Satyala. Podejrzewają – bo bezpośrednich obserwacji nie ma. Są obliczenia matematyczne.
Chodzi o układ planetarny wokół Gliese 832. To czerwony karzeł w gwiazdozbiorze Żurawia. Od Ziemi jest odległy o ok. 16 lat świetlnych. W 2008 roku zespół z australijskiego Uniwersytetu Macquarie zidentyfikował planetę krążącą wokół czerwonego karła. To gazowy olbrzym, w dodatku dość odległy od swojej macierzystej gwiazdy. Zyskał nazwę Gliese 832 b.
W 2014 roku ich koledzy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii odkryli drugą planetę – Gliese 832 c. I wtedy zrobiło się ciekawie. Bo wszystko wskazuje na to, że to glob skalisty o masie pięciokrotnie większej od masy Ziemi. Krąży dość blisko gwiazdy – na granicy tzw. ekosfery (sfery, w której może istnieć życie takie, jakie znamy). Uważa się, że Gliese 832 c to najlepsza znana kandydatka na drugą Ziemię – jeżeli na odkrytych dotąd planetach jest życie, to właśnie tam.
Astronomowie przyznają jednak, że planeta ta prawdopodobnie jest zbyt masywna i znajduje się za blisko gwiazdy. Może mieć bardzo gęstą atmosferę i wysoką temperaturę na powierzchni – przypominałaby zatem Wenus. Ta bardziej odległa – Gliese 832 b – przypomina natomiast naszego Jowisza.
Obie znane obecnie planety wokół Gliese 832 odkryto dzięki precyzyjnym pomiarom zaburzeń ruchu gwiazdy. Jej „drżenie" powodowane jest masą okrążających ją obiektów. Analiza tych danych przeprowadzona przez Sumana Satyalę wskazuje jednak, że może tam się znajdować jeszcze jeden glob – między planetą wewnętrzną i zewnętrzną. Hipotetyczna planeta miałaby masę do 15 razy większą od Ziemi, a krążyłaby w odległości od 0,25 do 2 jednostek astronomicznych od gwiazdy (jednostka astronomiczna to w przybliżeniu średnia odległość Ziemi od Słońca). Planeta taka byłaby zatem dokładnie tam gdzie trzeba, aby panowały na niej warunki sprzyjające życiu.