Współcześnie przeżyć śmierć Chrystusa

W wielu miejscach w Polsce dziś i jutro odbędą się Misteria Męki Pańskiej. Największe w Poznaniu i w Bydgoszczy.

Aktualizacja: 24.03.2018 11:59 Publikacja: 24.03.2018 10:59

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli w 2017 roku

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli w 2017 roku

Foto: materiały prasowe

Popularne w średniowieczu inscenizacje powracają nie tylko do kościołów, ale coraz częściej inspirują również twórców teatralnych. Wielkie widowiska i skromne przedstawienia związane z końcem życia Chrystusa odbywają się w całej Polsce.

Powrót po latach do Góry Kalwarii

Dziesiątki aktorów-amatorów przedstawią dziś o godz.15 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii na Mazowszu  Misterium Męki Pańskiej.

Nawiąże ono do misteriów pasyjnych, które były odgrywane w Nowej Jerozolimie – jak w przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.

Tradycja została tam zapoczątkowana już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej Polski.

Dzisiejsze widowisko rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata", pochodzący z 1761 roku.

Później kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.

- Tradycyjnie usłyszymy dostojny głos Jacka Kowalskiego, autora tekstu i pieśni Misterium górskokalwaryjskiego, akompaniament Monogramisty JK oraz śpiewy chóru Reditus – zapowiadają organizatorzy.

Podkreślają, że istota Misterium cały czas jest ta sama: publiczny hołd dla Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i duchowe przygotowanie do Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej.

Nad śmiercią i zmartwychwstaniem

Coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii odbywa się pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

-To wydarzenie jest przede wszystkim sposobnością do zanurzenia się w tajemnicy Chrystusa cierpiącego i wprowadzeniem do głębokiego przeżycia Świąt paschalnych – powiedział ks. Jan Mikołaj Rokosz, kustosz sanktuarium Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii w rozmowie z KAI.

Nad śmiercią i zmartwychwstaniem

Największe w Polsce Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się dziś o godz.19 na poznańskiej Cytadeli. - Zrodziło się z pomysłu Artura Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu-mówią organizatorzy.

Inscenizacja przygotowywana jest przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z trzystu aktorów, trzystu chórzystów, wraz z orkiestrą symfoniczną, trzystu harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową oraz liczącą sto osób ekipę realizacyjną. W widowisku wykorzystuje się nowoczesne środki techniczne i artystyczne: światło, dźwięk, obraz, przejmującą muzykę i śpiew chóralny oraz efektowne kostiumy i monumentalną scenografię.

Wszystkie te elementy współtworzą niepowtarzalny, niezwykły spektakl, łącząc tradycyjny przekaz z nowoczesną oprawą medialną.

Organizatorzy podkreślają, że Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, odbywające się raz do roku, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową po zmierzchu na placu pod Dzwonem Pokoju, pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie.

- Od czasu pierwszej inscenizacji uczestnicy podkreślają szczególną wagę sceny Zmartwychwstania. Wyraża ją finał spektaklu, kiedy to zmartwychwstały Chrystus spotyka się ze swoją Matką – tłumaczą.

Misterium Męki Pańskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów z innych miast, a nawet z zagranicy, którzy co roku, przybywają na Cytadelę. Rocznie ok.100 tys. widzów. - Nie są jedynie publicznością, lecz uczestnikami widowiska w wymiarze wspólnotowym –podkreślają organizatorzy.

A Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej: -„Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa".

Poznańskie Misterium rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 19, a dwie godziny wcześniej o 17 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę.

Męka Chrystusa w dzisiejszej perspektywie

Po raz 18. w Fordońskiej Dolinie Śmierci w Bydgoszczy w Niedzielę Palmową odbędzie się Misterium Męki Pańskiej.

– To miejsce szczególne i uświęcone krwią Polaków. Tam, w roku 1939 od października do listopada zamordowano ponad 1600 osób, głównie mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Niewielka część ofiar została ekshumowana i rozpoznana. Większość nadal spoczywa wzdłuż brukowanej drogi, która dzięki staraniom parafii Królowej Męczenników, jest częścią Golgoty XX wieku - tłumaczą organizatorzy.

Zapraszają w Niedzielę Palmową na dwa widowiska o godz. 16 i 20. - Plenerowe widowisko jak co roku zaangażuje kilkuset aktorów i statystów. Całość rozegra się w scenografii nawiązującej do czasów życia Jezusa. Nie zabraknie Wieczernika, Pałacu Piłata, Grobu Pańskiego, Domu Zacheusza czy pełnego dzieci żydowskiego miasteczka. Okoliczne wzgórza znakomicie będą symbolizować Golgotę – zdradzają organizatorzy.

Bydgoskie Misterium co roku ma nowy niepowtarzalny scenariusz, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Organizatorzy apelują, aby uszanować charakter oraz miejsce rozgrywania Misterium.- Przed spektaklem należy wyłączyć telefony, a w czasie jego trwania zachować ciszę. Zakazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i przyprowadzania psów – proszą. I tłumaczą : - „To wydarzenie dla wielu z nas jest głębokim przeżyciem, czasem refleksji i modlitwy".

Misteria Męki Pańskiej odbywają się także winnych miastach i miasteczkach w Polsce. Jutro m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Poza tym widowiska związane z ostatnimi godzinami życia i śmiercią Chrystusa są wystawiane w Kałkowie, Kalwarii Wejherowskiej, Przeworsku, Katowicach, Cieszynie, Kalwarii Pacławskiej, Ołtarzewie, Węglówce, Warcie, czy Czerwińsku nad Wisłą, czy Alwernii.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości