Biskupi twardo o wartościach

Godność człowieka, problemy rodziny, in vitro, konwencja antyprzemocowa – biskupi w wielkanocnych homiliach nie unikali kontrowersyjnych tematów.

Aktualizacja: 06.04.2015 21:18 Publikacja: 06.04.2015 19:26

Kardynał Stanisław Dziwisz

Kardynał Stanisław Dziwisz

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa – zauważał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podczas wielkopiątkowego Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Hierarcha przypomniał, że „prawda i dobro nie podlegają głosowaniu". Odniósł się także do przygotowanej przez rząd ustawy o leczeniu niepłodności, która ma m.in. uregulować kwestie zapłodnienia in vitro.

– Przygotowywany projekt przez polskie prawodawstwo w tym zakresie jest jednym z najbardziej liberalnych czy raczej najbardziej niemoralnych w Europie – wyjaśniał. – Powtarzamy również, że dzieci zrodzone dzięki tej metodzie są niewinne, a Kościół, my wszyscy otaczamy je miłością i troską – podkreślił arcybiskup Krakowa.

Temat in vitro pojawił się także podczas liturgii Wigilii Paschalnej, którą w poznańskiej katedrze odprawił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Przewodniczący episkopatu Polski stwierdził, odwołując się do słów dominikanina o. Jacka Salija, że „przyszłość jeszcze nas przeegzaminuje" z poglądów społecznych na temat in vitro.

Abp Gądecki dodał, że wiele osób w sprzeciwie Kościoła wobec zapłodnienia pozaustrojowego dostrzega przejawy zacofania. – Dokładnie o coś podobnego oskarżano Kościół, kiedy w okresie międzywojennym sprzeciwiał się ustawom o przymusowej sterylizacji osób, które nie powinny mieć dzieci – tłumaczył. – Ówczesna opinia publiczna oceniała te ustawy jako przejaw rzetelnej troski o zdrowe społeczeństwo. Kiedy jednak w roku 1997 Szwedzi ujawnili bezmiar krzywd, jakie wyrządzono pod osłoną tych ustaw, katolicy stali się dumni z tego, że Stolica Apostolska i wielu biskupów wielokrotnie protestowało przeciw tym niegodziwym ustawom – stwierdził przewodniczący episkopatu.

Z kolei abp Sławoj Leszek Głódź mówił w niedzielę rano w oliwskiej katedrze, że „polska rodzina potrzebuje szacunku, dostrzeżenia i godności, także konstytucyjnych praw".

– Szyderstwem z rodziny są projekty legalizacji prawnych związków jednopłciowych. Tak jak bólem i zniewagą jest stwierdzenie, że źródłem przemocy w relacjach rodzinnych jest tradycja i wiara, a Bożemu postanowieniu, że istnieje mężczyzna i niewiasta, przeciwstawiana jest kulturowa kategoryzacja płci – stwierdzał metropolita gdański.

– Atak na prawo Boże, na prawo natury jest dziś bardzo mocny w naszych cywilizowanych i nowoczesnych krajach — zauważał z kolei w Przemyślu abp Józef Michalik, były przewodniczący episkopatu.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości