Tomasz Krzyżak przewodniczącym komisji, która zbada zaniedbania w diecezji sosnowieckiej

Tomasz Krzyżak – dziennikarz "Rzeczpospolitej", który od wielu lat zajmuje się m.in. tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych – został przewodniczącym komisji "Wyjaśnienie i naprawa" Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej.

Publikacja: 16.12.2024 13:06

Tomasz Krzyżak przewodniczącym komisji, która zbada zaniedbania w diecezji sosnowieckiej

Foto: Fotorzepa/Maciej Zienkiewicz

adm

Jak podkreśla w komunikacie diecezja sosnowiecka, komisja powstała "w celu wyjaśnienia spraw trudnych i głęboko poruszających opinię publiczną, które zdarzyły się w ostatnich latach w tej diecezji". "Najboleśniej zraniły one tych, którzy doznali trudnych do naprawienia krzywd spowodowanych niegodziwymi zachowaniami ludzi Kościoła. Jedną z form udzielenia im wsparcia oraz zapewnienia, że nie są osamotnieni w przeżywaniu swego dramatu, będzie wnikliwe zbadanie i wyjaśnienie okoliczności tych wydarzeń, aby móc podjąć stosowne decyzje i działania" – zaznaczono. 

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"

Zmieniono skład komisji "Wyjaśnienie i naprawa" Spraw Wrażliwych diecezji sosnowieckiej

Diecezja sosnowiecka poinformowała także, że zmieniony został skład komisji. Ze względu na nagłe problemy zdrowotne, z prac zrezygnowała jej dotychczasowa przewodnicząca – Violetta Guia prokurator z Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku. Biskup Artur Ważny zdecydował, że jej miejsce zajmie Tomasz Krzyżak – dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”.

Tomasz Krzyżak jest absolwentem UKSW w Warszawie, studiów podyplomowych w zakresie kanonicznego prawa karnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, studiów podyplomowych "Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży" na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, a także kursów komunikacji instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. "Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, komunikacji kryzysowej, badań historycznych oraz pracy w mediach. Zmiana przewodniczącego nie wpływa na dynamikę prac komisji" – podkreślono w komunikacie. 

Czytaj więcej

Księża z diecezji sosnowieckiej z zarzutami. Chodzi o dzieci

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” przewodniczącym komisji, która zbada zaniedbania w diecezji sosnowieckiej

Tomasz Krzyżak obecnie jest także słuchaczem trzeciego cyklu studiów prawa kanonicznego (UKSW w Warszawie) i członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Od wielu lat zajmuje się tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych oraz bada historię Kościoła w okresie PRL. W ubiegłym roku został też nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa" za cykl "Kościół tysięcy skrzywdzonych", który ukazał się w "Rzeczpospolitej". 

Komisja apeluje także o kontakt do wszystkich osób, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat spraw, które są przedmiotem jej prac. "Wszystkie osoby chcące się skontaktować z komisją i pragnące poinformować ją o ważnych aspektach wydarzeń związanych z sytuacjami wrażliwymi zapraszamy do skorzystania z kanałów komunikacji i nawiązania relacji" – zaznacza diecezja sosnowiecka. 

Gdzie się kontaktować?

E-mail: SOSnowieckomisja@proton.me

Telefon: +48 571 805 535 (w dni robocze w godz. 9-17)

Adres wyłącznie do korespondencji: ul. Wspólna 61 lok. 103, 00-687 Warszawa (Z dopiskiem „Komisja Wyjaśnienie i Naprawa”)

Kościół
KEP: Edukacja zdrowotna? "Nie można akceptować deprawujących zapisów"
Kościół
Kapelan Solidarności wyrzucony z kapłaństwa. Był oskarżony o pedofilię
Kościół
Polski biskup rezygnuje z urzędu. Prosi o modlitwę w intencji wyboru następcy
Kościół
Podcast. Grzech w parafii na Podkarpaciu
"Rzecz w tym"
Ofiara, sprawca, hierarchowie. Czy biskupi przemyscy dopuścili się zaniedbań w sprawie pedofilii?
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność