Nie każdy prezent na święta wyślesz pocztą lub kurierem. Oto lista zakazów

Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.

Publikacja: 23.12.2024 11:59

Co można, a czego nie można wysyłać w paczkach?

Co można, a czego nie można wysyłać w paczkach?

Foto: Adobe Stock

Lista produktów zabronionych do przesyłania za pośrednictwem poczty oraz firm kurierskich jest dosyć długa i w obu przypadkach zbliżona do siebie. Zasadnicza różnica polega na wysyłce żywych zwierząt.

Wysyłka żywych ptaków możliwa za pośrednictwem Poczty Polskiej

Zgodnie z prawem Poczta Polska jest zobowiązana – jako operator wyznaczony – do świadczenia usług związanych z transportem żywych owadów i żywego ptactwa. Taki obowiązek ciąży na niej na podstawie rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 29 kwietnia 2013 roku w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego. W związku z tym paczką za pośrednictwem Poczty Polskiej można przesyłać m.in. żywe ptaki.

Jest to usługa, z której często korzystają hodowcy gołębi. Jednocześnie spotyka się ona ze sprzeciwem obrońców praw zwierząt. Obecnie procedowany jest społeczny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zakłada on m.in. wprowadzenie zakazu wysyłki żywych kręgowców, z wyłączeniem ryb akwariowych i ozdobnych, za pośrednictwem poczty lub kuriera. Działania takie, zgodnie z projektem, mają być uznawane za znęcanie się nad zwierzętami.

Czytaj więcej

Nadchodzi rewolucja w urzędowej korespondencji. Jak się do niej przygotować

Aktualnie możliwość przesyłania żywych ptaków za pośrednictwem Poczty Polskiej jest wstrzymana. Informuje o tym serwis InfoWet, któremu na problem zwrócił uwagę hodowca gołębi z województwa dolnośląskiego. Podkreślił on, że hodowcy już od kwietnia bieżącego roku – z niewielką przerwą we wrześniu – nie mają możliwości wysyłania paczką żywych ptaków. Zawieszenie usługi przez Pocztę było najpierw spowodowane zagrożeniem ptasią grypą, a następnie upałami. W przypadku obecnie obowiązującego zakazu nie została podana przyczyna.

Jak donosi serwis Infowet, wspomniany hodowca gołębi z województwa dolnośląskiego zwrócił się do Poczty z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. W odpowiedzi biuro prasowe Poczty Polskiej przekazało, że wstrzymana została jedynie wysyłka żywych ptaków. Wstrzymanie to nie dotyczy jednak piskląt. Tym ostatnim mianem określone zostały zwierzęta o masie do 185 gramów, które posiadają ochronę puchową, a nie pióra. Jak podkreśla serwis InfoWet, przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych takie rozwiązanie jest „absurdalne”, ponieważ pisklęta nie są w stanie przeżyć pierwszych godzin transportu. Dużo lepiej taką podróż, przy obecnej pogodzie, mogą przetrwać dorosłe osobniki, których transportu Poczta Polska jednak aktualnie nie oferuje.

Przesyłki międzynarodowe: Czego nie można przesyłać pocztą? 

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej Poczty Polskiej, istnieje szereg przedmiotów, których nie można przesyłać pocztą jako przesyłki międzynarodowe. Część zakazów wynika z przepisów obowiązujących w państwach, do których trafiają przesyłki. Wiele z nich wynika jednak z zasad bezpieczeństwa np. w czasie transportu lotniczego. Tym samym w paczkach przesyłać nie można np. baterii, które w czasie lotu mogą zmienić się w substancję żrącą lub materiał wybuchowy.

Czytaj więcej

Stary telefon czy lodówkę łatwiej wyrzucić niż naprawić? To ma się zmienić

Poczta Polska radzi, aby dokładnie obejrzeć przedmiot, który chce się wysłać w paczce i poszukać na nim ewentualnych ostrzegawczych piktogramów RHS. Te bowiem umieszczane są niemal na wszystkich produktach zabronionych do wysyłki ze względów bezpieczeństwa. Ostrzegają m.in. przed tym, że dany przedmiot jest łatwopalny lub grozi wybuchem.

Wśród tego typu produktów, których nie można przesyłać pocztą, a które stanowią zagrożenie pożarowe, znajdują się:

  • race,
  • fajerwerki,
  • petardy błyskowe,
  • zimne ognie,
  • aerozole i dezodoranty,
  • koncentraty do produkcji perfum o wysokim stężeniu alkoholu,
  • farby i lakiery w pojemnikach ciśnieniowych.

Ponadto nadawać nie można przedmiotów i substancji promieniotwórczych. W paczkach nie można przesyłać także amunicji i broni, a nawet replik tych urządzeń. Zakazane są również, będące czasami przedmiotami kolekcjonerskimi, rozbrojone pociski ze względu na brak gwarancji co do ich całkowitego rozbrojenia.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?

Kolejną grupę produktów, których nie można nadawać, stanowią narkotyki, substancje psychotropowe i odurzające. Wyjątkiem są tutaj popularne używki takie jak kawa i alkohol.

Za pośrednictwem przesyłek międzynarodowych zabronione jest także przesyłanie żywych zwierząt, a także zwłok i szczątków ludzkich oraz zwierzęcych. Ponadto w paczkach nie mogą się znaleźć przedmioty niemoralne i nieprzyzwoite, takie jak m.in. kopie pirackie, rzeczy podrobione, nagrania pornograficzne.

Poczta Polska: Tego nie można przesyłać w paczce

W przypadku paczek pocztowych na terenie kraju obowiązują zakazy podobne do tych w przesyłkach międzynarodowych. Tym samym nie można wysyłać m.in.:

  • przedmiotów niebezpiecznych dla osób, mienia i środowiska naturalnego, a więc np. materiałów łatwopalnych, wybuchowych i promieniotwórczych oraz akumulatorów;
  • substancji cuchnących i żrących;
  • broni i amunicji (nawet rozbrojonych) oraz przedmiotów, które je przypominają;
  • narkotyków, środków odurzających i substancji psychotropowych;
  • zwłok, szczątków lub prochów ludzkich albo zwierzęcych;
  • żywych zwierząt z wyjątkiem owadów i żywych ptaków (przesyłki zawierające żywe owady, ptaki lub rośliny muszą być odpowiednio oznakowane i jednocześnie nie mogą być adresowane do punktów odbioru);
  • rzeczy zakazanych przepisami prawa.

Czytaj więcej

Kiedy przejść na emeryturę w 2025 roku? Te kwestie warto wziąć pod uwagę

Czego nie można przesyłać kurierem?

W przypadku firm kurierskich również istnieją przedmioty, których nie można wysyłać w paczkach. Ich lista podobna jest do tej, która obowiązuje w wysyłce pocztą. Kurierem nie można zatem wysyłać materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych, narkotyków, substancji psychotropowych, a także zarówno żywych, jak i martwych organizmów. Firmy kurierskie zazwyczaj nie pozwalają również na przesyłanie alkoholi oraz substancji płynnych znajdujących się w szklanych opakowaniach. Zabronione jest także nadawanie żywności, która łatwo może ulec zepsuciu.

Szczegółowy wykaz przedmiotów zabronionych do wysyłki znaleźć można w regulaminie konkretnej firmy kurierskiej. Te bowiem mogą w tej kwestii nieznacznie się od siebie różnić. W związku z tym przed nadaniem paczki najlepiej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej firmie.

Lista produktów zabronionych do przesyłania za pośrednictwem poczty oraz firm kurierskich jest dosyć długa i w obu przypadkach zbliżona do siebie. Zasadnicza różnica polega na wysyłce żywych zwierząt.

Wysyłka żywych ptaków możliwa za pośrednictwem Poczty Polskiej

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego