Co zrobić by uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot

Aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot, nie wystarczy przedłożyć jedynie umowy-zgłoszenia uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Publikacja: 02.05.2023 03:00

Co zrobić by uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot

Foto: Adobe Stock

Pasażer powinien mieć potwierdzoną rezerwację i stawić się na odprawę. Inaczej nie uzyska odszkodowania za opóźnienie samolotu. Tak wynika z unijnego rozporządzenia nr 261/2004 i wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie wydanego w drugiej instancji.

W rozpatrywanej sprawie powodowie przedłożyli jedynie umowę-zgłoszenie uczestnictwa w imprezie turystycznej. Nie wnosili nawet o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron na okoliczność, iż lot ten faktycznie odbyli. Z materiału dowodowego nie wynikało więc, czy powodowie w ogóle dotarli do miejsca imprezy turystycznej, a w szczególności, w jaki sposób, i czy nastąpiło to na podstawie powołanej przez powodów rezerwacji.

Z dokumentu załączonego do pozwu wynikało jedynie, że w zorganizowanej imprezie turystycznej obejmującej przeloty i zakwaterowanie turyści mieli odbyć przelot. Podano, że godziny wylotu są przybliżone. Organizator miał poinformować podróżnych o dokładnych godzinach w formie wiadomości esemes.

Nie przedłożono dowodu potwierdzającego, że rezerwacja została przyjęta i zarejestrowana przez przewoźnika na lot wykonywany w godzinach wskazanych przez biuro podróży.

Czytaj więcej

Za opóźniony lot nie zawsze dostaniemy odszkodowanie

Jak podkreślił Sąd Okręgowy w Warszawie, informacja z biura podróży, w której wskazano jedynie przewidywane godziny planowanego lotu, nie jest potwierdzoną rezerwacją na rejs. Przy zakupie imprezy turystycznej (niejednokrotnie ze znacznym wyprzedzeniem) biura podróży często wskazują inne godziny lotów niż realizowane ostatecznie, co nie oznacza odpowiedzialności przewoźnika lotniczego za odwołanie lub opóźnienie lotu, gdy nie planował konkretnego przelotu w godzinach wskazanych przez biuro podróży.

Z wykładni art. 5–7 rozporządzenia nr 261/2004 dokonywanej przez Trybunał Sprawiedliwości UE wynika, że pasażerom opóźnionych lotów przysługuje prawo do odszkodowania, gdy z powodu tych lotów ponoszą oni stratę czasu wynoszącą co najmniej trzy godziny. Rekompensaty można się więc domagać, gdy docierają do swojego miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu.

W rozpatrywanej przez sąd sprawie powodowie poza samym twierdzeniem, że lot nie odbył się o czasie i był opóźniony pięć godzin, nie przedstawili żadnego dokumentu, z którego wynikałoby, że rejs rzeczywiście był opóźniony co najmniej trzy godziny w stosunku do zaplanowanej godziny przylotu.

Na podstawie materiału dowodowego nie można było bowiem nawet ustalić, o której godzinie zgodnie z potwierdzoną rezerwacją lot miał się odbyć. Sąd nie mógł być nawet pewien, czy w ogóle się odbył i czy uczestniczyli w nim powodowie.

Dlatego zmienił zaskarżony wyrok i oddalił powództwo turystów.

Sygnatura akt: V Ca 499/22

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku