Zatrucie zbiorowe - wystarczą dwie osoby, które żywiły się w tym samym miejscu

Aby potraktować zatrucie jako zbiorowe, wystarczy, że objawy wystąpią u dwóch osób, które żywiły się w danym miejscu.

Publikacja: 18.01.2013 07:50

Nie jest też istotna liczba osób, które uległy zatruciu. Najważniejsza jest ocena, czy wystąpiło zag

Nie jest też istotna liczba osób, które uległy zatruciu. Najważniejsza jest ocena, czy wystąpiło zagrożenie dla życia i zdrowia

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Mirosława Ł., który jest współwłaścicielem ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego w nadmorskim Mrzeżynie w woj. zachodniopomorskim (sygnatura akt: II OSK 1677/11).

4 sierpnia 2010 r. z ośrodka tego zgłosiło się do lekarzy w sumie 26 kuracjuszy z objawami zatrucia pokarmowego. 13 z nich, głównie dzieci, trafiło do szpitali.

Kontrola ujawniła zaniedbania higieniczne, m.in. zniszczone deski produkcyjne, uszkodzone przyciski nożne przy koszach na odpady. Brakowało umowy ze specjalistycznym zakładem na odbiór odpadów celem ich utylizacji. Rozdrabniane odpady odprowadzano do kanalizacji.

Gdy zostają naruszone zasady higieniczne, można unieruchomić nawet cały zakład

Już następnego dnia, stosując zasadę ostrożności wynikającą z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gryfinie zdecydował o natychmiastowym wstrzymaniu działalności bloku żywieniowego i przesłał do laboratorium próbki pokarmowe oraz wymazy sanitarne.

Powodem nadania takiego rygoru było wystąpienie ogniska zatrucia. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych ustalono, że przyczyną mogło być nieprzestrzeganie przez pracowników pionu żywienia zasad higieny, szczególnie mycia i dezynfekcji rąk.

Przedsiębiorca odwołał się do zachodniopomorskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a następnie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Według niego, błędnie uznano, że istniał bezpośredni związek między stwierdzonymi naruszeniami wymagań higienicznych a zagrożeniem dla życia i zdrowia. Sięgając po tak dotkliwy środek jak nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, pominięto drugą obowiązującą zasadę, wynikającą z rozporządzenia WE nr 178/2002 – zasadę proporcjonalności.

– Zastosowano jeden z najsurowszych środków, chociaż można było objąć blok żywieniowy stałym monitoringiem. Zawieszenie działalności na siedem dni spowodowało rezygnację wielu wczasowiczów i naruszyło renomę ośrodka – broniła racji Mirosława Ł. podczas rozprawy w NSA radca prawny Beata Zmysłowska, jego pełnomocniczka.

Sąd I instancji uznał, że organy inspekcji sanitarnej wykazały związek zatrucia pokarmowego z naruszeniami wymagań higienicznych oraz zdrowotnych i zastosowały środek odpowiedni do stopnia zagrożenia. Jeżeli naruszenie tych wymagań spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny nakazuje m.in. unieruchomienie zakładu. Taka decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

– W opinii NSA stwierdzone zagrożenie uzasadniało wstrzymanie działalności bloku żywnościowego – powiedział sędzia Jerzy Siegień. – Nie jest też istotna liczba osób, które uległy zatruciu. Najważniejsza jest ocena, czy wystąpiło zagrożenie dla życia i zdrowia, i czy właśnie to stało się powodem unieruchomienia bloku żywnościowego.

Prawidłowość tej decyzji potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych. Blok żywieniowy został ponownie uruchomiony po tygodniu.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Mirosława Ł., który jest współwłaścicielem ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego w nadmorskim Mrzeżynie w woj. zachodniopomorskim (sygnatura akt: II OSK 1677/11).

4 sierpnia 2010 r. z ośrodka tego zgłosiło się do lekarzy w sumie 26 kuracjuszy z objawami zatrucia pokarmowego. 13 z nich, głównie dzieci, trafiło do szpitali.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?