Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 07.01.2025 23:36 Publikacja: 03.12.2024 13:58
Thérèse Blanchet i Donald Tusk
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek przed południem w KPRM z Thérèse Blanchet, sekretarz generalną Rady Unii Europejskiej. Po dwustronnej rozmowie z szefem rządu Blanchet spotkała się z członkami rządu.
Tusk w trakcie tego spotkania podkreślił, że polska prezydencja w Radzie UE nie będzie miała charakteru rutynowego. – Nasze priorytety nie mają charakteru rutyny. Polska prezydencja nie jest po to, by te kolejne sześć miesięcy jakoś przeszło – stwierdził.
Kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy zdezerterowało podczas szkolenia we Francji - powiedział AFP przedstawiciel francuskiej armii.
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które mogłyby powstrzymać rosyjską inwazję, są możliwe tylko przy zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych – oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski wyraził także nadzieję na spotkanie z prezydentem-elektem USA, Donaldem Trumpem, zaraz po jego inauguracji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie za pomocą ponad 120 dronów Szahid, ale maszyny zostały zneutralizowane przez obronę powietrzną - podały ukraińskie Siły Powietrzne.
Wojska rosyjskie przejęły całkowitą kontrolę nad miastem Kurachowe w obwodzie donieckim - podało Ministerstwo Obrony Rosji. Miejscowość ta od wielu miesięcy była celem rosyjskich ataków.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Jeśli rząd Donalda Tuska chce skutecznie walczyć z wpływami Rosji i Białorusi na bezpieczeństwo Polski, powinien nadać najwyższy priorytet śledztwu w sprawie ataku na prof. Jana Malickiego. Chyląc czoła przed odwagą dyrektora Studium Europy Wschodniej UW, apeluję do rządzących o wyjaśnienie tej sprawy.
Donald Tusk potwierdził, że w sprawach unijnych nie da się ograć. Przynajmniej na naszym, krajowym podwórku.
Ministrowie transportu Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia, które sprawi, że cofnięte prawo jazdy w jednym kraju, będzie w przyszłości obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE. Celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego na poziomie europejskim i skuteczniejsze karanie poważnych wykroczeń drogowych.
Inne opcje padły po trzech miesiącach rozmów koalicyjnych. Teraz prezydent Austrii powierzył tworzenie rządu Herbertowi Kicklowi, szefowi nacjonalistycznej i prorosyjskiej FPÖ.
Nie można przymykać oczu na negatywne sygnały. Największy kryzys w zakresie praw człowieka widzę na granicy. To właśnie tam sytuacja budzi największe obawy o respektowanie podstawowych praw człowieka - mówi mecenas Radosław Baszuk specjalizujący się m.in. w sprawach karnych.
Karol Nawrocki opuścił oficjalną inaugurację polskiej prezydencji w Unii, by protestować z garstką rolników, najbardziej uprzywilejowaną i roszczeniową grupą interesu. Czy jako prezydent RP też będzie się zachowywał jak Andrzej Lepper?
„Czy Pani/Pana zdaniem inny polityk obecnej koalicji byłby lepszym premierem niż Donald Tusk?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Donald Tusk ostro skrytykował nieobecność wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego na uroczystości otwierającej polską prezydencję w Unii Europejskiej. "Pytanie jest proste i śmiertelnie poważne: czy chcecie prezydenta budującego bezpieczną i silną Europę, czy takiego, który wspólnie z Putinem i jego sojusznikami będzie ją rozwalał?" - zapytał we wpisie w mediach społecznościowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas