Aktualizacja: 11.02.2025 09:26 Publikacja: 03.12.2024 13:58
Thérèse Blanchet i Donald Tusk
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek przed południem w KPRM z Thérèse Blanchet, sekretarz generalną Rady Unii Europejskiej. Po dwustronnej rozmowie z szefem rządu Blanchet spotkała się z członkami rządu.
Tusk w trakcie tego spotkania podkreślił, że polska prezydencja w Radzie UE nie będzie miała charakteru rutynowego. – Nasze priorytety nie mają charakteru rutyny. Polska prezydencja nie jest po to, by te kolejne sześć miesięcy jakoś przeszło – stwierdził.
„Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” - przekazało w godzinach porannych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To efekt ataków Rosji na Ukrainę.
Po długiej przerwie armia ukraińska podjęła kilka prób ataków, odrzucając Rosjan. Ale to oni nadal są górą.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. „W przeciwieństwie do mojego poprzednika, zawsze miałem z nim dobre stosunki” – powiedział.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rosyjska armia wykorzystuje osły do dostarczania amunicji na linię frontu na Ukrainie. Generał Wiktor Sobolew, członek komisji obrony Dumy Państwowej tłumaczy, że zdecydowano się na taki krok, ponieważ pojawiły się problemy z transportem. Przypomina, że podobne działania pozwoliły w 1945 roku wojskom radzieckim dotrzeć do Berlina.
Polski rząd ogłasza plan inwestycyjny wart 650 mld zł, Donald Trump nakłada kolejne cła na import stali i aluminium, a warszawska giełda bije historyczne rekordy. Tymczasem Unia Europejska analizuje zmiany w swojej polityce pomocowej, co może wpłynąć na relacje międzynarodowe i rozwój globalnych gospodarek.
Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek na GPW w Warszawie premier Donald Tusk. Przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje.
W koalicji kontrowersje wzbudza m.in. zaproszenie Rafała Brzoski do współpracy. Politycy PiS deklarują, że trzymają się własnego planu.
Emmanuel Macron zdołał ściągnąć do francuskiej stolicy przywódców ponad 100 państw i prezesów największych koncernów technologicznych. Chce przełamać amerykańsko-chińską przewagę w obszarze sztucznej inteligencji.
- Premier Donald Tusk kupuje sobie czas, bo pojawiały się takie głosy, że biznes, zniecierpliwiony postawą rządu i z poczuciem pozostawienia w samotności, odrzucony, zaczyna puszczać oko na przykład do Konfederacji – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i redaktor naczelny „Parkietu”. Szymanek ocenia efekty dzisiejszej konferencji premiera Donalda Tuska i ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
- To, co przekazuje kanclerz Niemiec, jest wielce charakterystyczne. Ktoś napisał, może przesadnie, ale warto to zacytować, że Polska staje się Bantustanem Unii Europejskiej, a była krajem, który pod naszymi rządami była w stanie z różnego rodzaju trudnościami realizować własną agendę i jednocześnie spierać się z UE - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Na pozór wszystko wyglądało podręcznikowo: Donald Tusk na Giełdzie Papierów Wartościowych, a w pierwszym rządzie ministrowie (m.in. klimatu i rozwoju) oraz elita polskiego biznesu. Premier zapowiedział długo wyczekiwaną nową strategię inwestycyjną. Jak będzie z realizacją?
Rok 2025 ma być rokiem przełomu. Masywnych inwestycji. Dialogu z biznesem i deregulacji. Czyli skromnie, ale godnie – lekko parafrazując kultowy komentarz Janusza Gajosa z filmu „Kler”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas