Żołnierze USA pojadą na Ukrainę? Rząd rozważy „bezpośrednią akcję wojskową”

Stany Zjednoczone powinny „poważnie rozważyć bezpośrednią akcję militarną przeciwko wojskom Korei Północnej”, jeśli przyłączą się one do inwazji Rosji na Ukrainę – oznajmił Michael R. Turner, szef Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów USA.

Publikacja: 25.10.2024 20:43

Lloyd Austin

Lloyd Austin

Foto: François WALSCHAERTS / AFP

rbi

Jak podaje Onet, Turner wezwał administrację prezydenta USA Joe Bidena do stwierdzenia, że zaangażowanie Pjongjangu w wojnę Rosji z Ukrainą będzie „czerwoną linią dla Stanów Zjednoczonych”. To jedna z najostrzejszych wypowiedzi amerykańskiego polityka w kwestii zaangażowania północnokoreańskich żołnierzy na froncie w Ukrainie.

„Nadzwyczajne straty Kremla na polu bitwy”

Niedawno Stany Zjednoczone po raz pierwszy publicznie potwierdziły, że mają dowody na obecność północnokoreańskich żołnierzy w Rosji. – Jeśli są oni współwinni, jeśli ich zamiarem jest udział w tej wojnie w imieniu Rosji, to jest to bardzo, bardzo poważna sprawa — powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Czytaj więcej

USA potwierdzają: Tysiące żołnierzy z Korei Północnej trafiły do Rosji

Jego zdaniem wysłanie północnokoreańskich wojsk na front sygnalizuje „nadzwyczajne straty Kremla na polu bitwy”. – Będzie to miało wpływ nie tylko na Europę. Będzie to miało również wpływ na Indo-Pacyfik – podkreślił szef Pentagonu. – Stany Zjednoczone muszą poważnie rozważyć podjęcie bezpośrednich działań wojskowych – dodał.

Dotychczas Stany Zjednoczone nie brały pod uwagę możliwości bezpośredniego włączenia swojej armii w wojnę w Ukrainie

– Teraz, gdy sekretarz Austin w końcu przyznał, że wojska Korei Północnej są w Rosji i przygotowują się do wejścia w konflikt z Ukrainą, administracja Joego Bidena i Kamali Harris musi jasno powiedzieć, że wejście wojsk Korei Północnej do tego konfliktu jest „czerwoną linią” dla Stanów Zjednoczonych – powiedział Turner. – Jeśli wojska Korei Północnej zaatakują suwerenne terytorium Ukrainy, Stany Zjednoczone muszą poważnie rozważyć podjęcie bezpośrednich działań wojskowych przeciwko wojskom Korei Północnej — dodał.

Dotychczas Stany Zjednoczone nie brały pod uwagę możliwości bezpośredniego włączenia swojej armii w wojnę w Ukrainie. Prezydent Joe Biden wielokrotnie powtarzał frazę "no boots on the ground", czyli – w wolnym tłumaczeniu – „bez udziału żołnierzy”.

Korea Południowa rozważa pomoc militarną dla Ukrainy

Przed taką decyzją, jak podaje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, powołując się na źródła w kręgach rządowych, stoi obecnie Seul.

Korea Południowa rozważa rzekomo także przekazanie Ukrainie broni defensywnej, co byłoby odejściem od dotychczasowej postawy tego kraju. Seul bowiem przez wiele lat wstrzymywał się z przekazywaniem broni krajom, które są w stanie wojny. Jednak zaangażowanie w inwazję na Ukrainę największego przeciwnika Korei Południowej, Kim Dzong Una, może skłonić Koreańczyków z Południa do rewizji ich stanowiska.

Czytaj więcej

Korea Południowa wyśle misję wojskową na Ukrainę?

Według doniesień Yonhap południowokoreańscy specjaliści wojskowi w Ukrainie mogliby m.in. przesłuchiwać schwytanych północnokoreańskich więźniów. Współpraca Kijowa z Seulem niosłaby obopólne korzyści: Korea Południowa mogłaby zbierać informacje o posunięciach swojego przeciwnika, a Kijów mógłby korzystać m.in. z możliwości potężnego południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego i zdolności wywiadowczych tego kraju.

Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ambasada USA w Kijowie tymczasowo zamknięta. Ostrzeżenie przed znaczącym atakiem