Rosja produkuje nowe drony-kamikadze. Części pozyskuje z Chin

W ubiegłym roku Rosja rozpoczęła produkcję nowych dronów-kamikadze dalekiego zasięgu o nazwie Harpia-A1, wykorzystując chińskie silniki i części pochodzące z Państwa Środka. Rosjanie używali już tych dronów przeciwko Ukrainie - podaje Reuters.

Publikacja: 13.09.2024 15:47

Szczątki nowego rosyjskiego drona-kamikadze

Szczątki nowego rosyjskiego drona-kamikadze

Foto: Press service of the National Police of Ukraine/Handout via REUTERS

arb

Reuters powołuje się na dwa źródła wywiadowcze i dokumenty, z którymi zapoznali się dziennikarze agencji.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosyjskie drony nowego typu atakowały już Ukrainę

Od lipca 2023 do lipca 2024 roku – jak wskazują dane wywiadowcze, obejmujące m.in. kontrakt na produkcję nowego drona, korespondencję między firmami na temat procesu produkcyjnego i dokumentację finansową. Z informacji tych wynika, że spółka IEMZ Kupol wyprodukowała w ciągu roku ponad 2,5 tys. dronów Harpia.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 932 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 932 dniu wojny

PAP

Istnienie nowego rosyjskiego drona-kamikadze, wykorzystującego chińską technologię, nie było dotąd upubliczniane. IEMZ Kupol i jej spółka-matka,  Ałmaz-Antiej, nie odpowiedziały na pytania Reutera w tej sprawie.

Dwa źródła wywiadowcze twierdzą, że drony Harpia były już wykorzystywane do ataków na cele cywilne i wojskowe na Ukrainie. Uderzenia tych dronów uszkadzały obiekty infrastruktury krytycznej, z ich atakami wiązały się też ofiary wśród cywilów i żołnierzy.

Dziennikarze Reutera zapoznali się ze zdjęciami z Ukrainy na których widać szczątki dronów nowego typu.

Czytaj więcej

USA dadzą zgodę na atakowanie Rosji?

Samuel Bendett z amerykańskiego think tanku Centrum na rzecz Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa w Waszyngtonie (Center for a New American Security) stwierdził, że jeśli doniesienia te się potwierdzą i Rosjanie naprawdę produkują drony-kamikadze w oparciu o chińską technologię, oznaczałoby to, że Moskwa przestała być zależna, jeśli chodzi o broń tego typu, od Iranu, który od 2022 roku przekazuje Rosjanom drony Shahed.

Drony-kamikadze są wykorzystywane przez Rosję do kombinowanych ataków powietrznych, by związać ukraińską obronę przeciwlotniczą i zmuszać ją do zużywania zapasów pocisków, co ma umożliwić przeniknięcie przez obronę przeciwlotniczą pocisków manewrujących.

MSZ Chin, w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera o produkcję przez Rosję dronów przy użyciu chińskich technologii zapewniło, że Pekin „ściśle kontroluje eksport produktów, które mogą mieć wojskowe zastosowanie". 

1 500 km

Taki zasięg ma dron Harpia

Nowy rosyjski dron-kamikadze wykorzystuje silnik zaprojektowany w Niemczech, który produkują Chińczycy

Harpia ma przypominać drona Shahed, ale pewne cechy ją wyróżniają - m.in. wykorzystywany przez ten dron silnik Limbach L-550 E. Silnik, który został zaprojektowany i początkowo był produkowany przez firmę z Niemiec, obecnie jest produkowany przez chińską firmę, Xiamen Limbach.

W pierwszym kwartale 2023 roku resort obrony Rosji podpisał wart ponad miliard rubli (10 mln euro) kontrakt na przygotowanie fabryki, w której produkowane mają być drony. Jak wynika z informacji Reutera drony są obecnie produkowane w byłej fabryce cementu w Iżewsku. 

W pierwszej połowie 2023 roku powstać miał prototyp Harpii, w drugiej połowie – wyprodukowano kilkaset pierwszych sztuk. W 2024 roku produkcja zwiększyła się do ok. 2 tysięcy w pierwszej połowie roku.

Według szacunków strony ukraińskiej Rosja użyła jak dotąd blisko 14 tys. dronów-kamikadze do uderzeń na cele na Ukrainie.

Harpia ma mieć wagę mniejszą niż 300 kg i zasięg do 1 500 km – jest więc podobna do drona Shahed-136.

Reuters powołuje się na dwa źródła wywiadowcze i dokumenty, z którymi zapoznali się dziennikarze agencji.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosyjskie drony nowego typu atakowały już Ukrainę

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
"Wall Street Journal": Wojna Rosji z Ukrainą. Demograficzne motywy Putina
Konflikty zbrojne
Wojna libańska to już tylko kwestia czasu. Kiedy Izrael zaatakuje?
Konflikty zbrojne
Atak na obwód kurski. Zełenski przeforsował go mimo sprzeciwu dowódców
Konflikty zbrojne
Liban. Tysiące członków Hezbollahu rannych po eksplozji pagerów. Cyberatak IDF?
Konflikty zbrojne
Ukraiński żołnierz zadźgany mieczem. W sprawie makabrycznego zdjęcia wszczęto postępowanie