Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W artykule zatytułowanym „Pokojowy plan Trumpa dla Ukrainy” były sekretarz stanu USA Mike Pompeo i David J. Urban, który był doradcą Trumpa w czasie jego zwycięskiej kampanii w 2016 roku, przedstawiają założenia planu, jaki — ich zdaniem — może mieć Donald Trump, aby zrealizować swoje zapowiedzi zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
Ich zdaniem, krytycy tego projektu twierdzą, że Trump ma zamiar odciąć pomoc dla Ukrainy, oddać należące do niej terytoria w bezpośrednim porozumieniu z Władimirem Putinem, dzięki czemu ma zamiar uzyskać „haniebny” pokój, ale — jak podkreślili „nie ma dowodów na to, że taka kapitulacja będzie elementem polityki Trumpa".
Autorzy przypominają w tym kontekście, że to właśnie Donald Trump w 2017 roku doprowadził do zniesienia embarga na dostarczanie Ukrainie śmiercionośnej broni i zezwolił na dostawy pocisków Javelin.
W ocenie autorów elementem planu pomocy w rozwiązaniu konfliktu miałoby być wzmocnienie NATO, utworzenie funduszu, podobnego do programu lend-lease, zastosowanego w trakcie II wojny światowej, jeszcze przed japońskim atakiem na Pearl Harbor, wobec m.in. Wielkiej Brytanii, gdy USA kwotą ponad 30 mld dolarów wsparły potencjał wojskowy Londynu.