Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 maja zaatakowany został skład paliw w Kraju Krasnodarskim. Trzy cysterny stanęły w ogniu.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kolejne rosyjskie uderzenia w Charków
Rosyjskie pociski uderzyły wieczorem w budynek mieszkalny. Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Sinegubow wyjaśnił, że ostrzelany został pięciopiętrowy budynek i że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.
Watykan obawia się „eskalacji” wojny na Ukrainie
Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Watykanu, uważa, że potencjalne zezwolenie Ukrainie na użycie broni dostarczanej przez NATO przeciwko Rosji oznaczałoby „niekontrolowaną eskalację”.
Watykański Sekretarz Stanu uważa, że ewentualne ataki Ukrainy na Rosję przy użyciu broni NATO „powinny niepokoić wszystkich, którym zależy na losach naszego świata”. - Może to prowadzić do eskalacji, nad którą nikt inny nie będzie miał kontroli. To bardzo niepokojąca perspektywa – dodał.
USA otwierają fabrykę produkującą amunicję artyleryjską dla Ukrainy
W amerykańskim mieście Mesquite w Teksasie otwarto fabrykę amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm.
Fabryka, która jest jeszcze w budowie, będzie wkrótce produkować 30 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, co w przybliżeniu podwoi obecną produkcję w USA.
Aby zapewnić zaopatrzenie ukraińskiej załogi artyleryjskiej, Pentagon wyznaczył w zeszłym roku cel produkcyjny na poziomie 100 000 pocisków miesięcznie do końca 2025 r. Fabryki w Scranton i Wilkes-Barre w Pensylwanii produkują łącznie około 36 000 pocisków miesięcznie.
USA dają zielone światło> Ukraina może użyć amerykańskiej broni
Administracja Bidena „po cichu” udzieliła Ukrainie pozwolenia na uderzenie na terenie Rosji przy użyciu broni dostarczonej przez USA - wyłącznie w obwodzie charkowskim, do jego obrony — informuje Politico.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden udzielił Ukrainie pozwolenia na uderzenie amerykańską bronią w głąb Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy mogą jednak zastosować broń dostarczoną przez USA tylko do obrony obwodu charkowskiego.
Dziura w obronie powietrznej. 1/20 systemów do ochrony wschodniej flanki
Wieloletnie zaniedbania powodują, że NATO ma w tej chwili ledwie 1/20 systemów obrony przeciwlotniczej potrzebnych do obrony Polski, Finlandii czy Rumunii przed zmasowanym atakiem Rosji. Sytuacja jest tym trudniejsza, że Moskwa postawiła na masową produkcję tanich dronów.
Czytaj więcej
Sojusz atlantycki ma ledwie 5 procent systemów obrony przeciwlotniczej potrzebnych do obrony aliantów z Europy Wschodniej przed potencjalnym atakiem Rosji – przyznał zdaniem „Financial Times” sam pakt w planach ewentualnościowych.
MAEA nalega, aby wszystkie sześć bloków elektrowni jądrowej Zaporoże pozostawić w stanie „zimnego wyłączenia”
„Biorąc pod uwagę te trudne i bezprecedensowe okoliczności – kiedy największa elektrownia jądrowa w Europie znajduje się w strefie działań wojennych – przyjmuje się, że jej sześć reaktorów powinno na razie pozostać w trybie „zimnego wyłączenia” – powiedział szef MAEA, Raphael Grossi.
Zauważył, że nawet jeśli wszystkie sześć reaktorów pozostanie w stanie „zimnego wyłączenia”, bezpieczeństwo elektrowni pozostaje niezwykle kruche, a każda decyzja o ponownym uruchomieniu reaktorów w przyszłości, jeśli będzie to bezpieczne, musi być poprzedzona dokładnym i szczegółowm przeglądem wszystkich aspektów operacyjnych i regulacyjnych związanych z bezpieczeństwem jądrowym i radiacyjnym.
Ukraiński Sztab Generalny potwierdza atak w przeprawę w Kerczu rakietami ATACMS
Siły Obronne Ukrainy pomyślnie uderzyły w przeprawę promową w Kerczu rakietami ATACMS, poważnie uszkadzając dwa promy przewożące wagony i pojazdy.
„Wczoraj w nocy Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły atak ATACMS na przeprawę promową w Kerczu, którą wróg aktywnie wykorzystuje do utrzymania swojej grupy żołnierzy na tymczasowo okupowanym Krymie” – czytamy w oświadczeniu.
Sztab Generalny zauważył, że obiekt był osłonięty „nowoczesnymi” rosyjskimi systemami obrony powietrznej, w tym Armorem, Torem i Triumphem. „Jednak rakiety, które są w służbie od lat 90. XX wieku, pomyślnie minęły „najwyższej klasy” tarczę przeciwlotniczą ustawioną przez najeźdźców” – dodał w oświadczeniu.
Walki uliczne w Wołczańsku
Rzecznik Operacyjnego i Taktycznego Zgrupowania Wojsk w obwodzie charkowskim przekazał, że ukraińskie wojsko kontroluje 70 proc. powierzchni Wołczańska.
W mieście trwają walki uliczne.
Prezydent Litwy krytykuje powolną pomoc dla Ukrainy
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zapowiedział poruszanie na platformach międzynarodowych kwestii rozbieżności w działaniach i oświadczeniach sojuszników Ukrainy, którzy nie zapewniają terminowo niezbędnej pomocy wojskowej.
Nausėda odniosła się do czeskich danych wskazujących, że jedynie cztery z 18 krajów, które przystąpiły do kierowanej przez Czechy inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy, wypełniły swoje zobowiązania.
- Szkoda, że niektóre decyzje są głośno wyrażane, ale rzeczywistego wyniku nawet w najmniejszym stopniu nie da się porównać z deklaracjami. To jest poważny problem i nasi przyjaciele z Ukrainy wielokrotnie to podkreślali – powiedział.
Zełenski: Ukraina podpisała 12 dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie
Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że w 12 umowach o bezpieczeństwie zawartych przez Ukrainę z partnerami międzynarodowymi ustalono kwotę ponad 23 miliardów dolarów na wsparcie wojskowe i finansowe.
„W sumie podpisano już 12 umów o bezpieczeństwie, zapewniających ponad 23 miliardy dolarów wsparcia wojskowego i finansowego. Dziękujemy naszym partnerom i wszystkim, którzy wierzą w Ukrainę. Dziękujemy każdemu, kto wspiera naszą walkę o niepodległość!” – napisał Zełenski.
Francja może wkrótce rozmieścić na Ukrainie instruktorów wojskowych
Reuters informuje, że Francja może wkrótce wysłać na Ukrainę swoich instruktorów wojskowych, pomimo obaw części sojuszników i krytyki ze strony Moskwy.
Źródła dyplomatyczne agencji podają, że Francja może ogłosić swoją decyzję w przyszłym tygodniu podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego.
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ołeksandr Syrski poinformował, że podpisał już odpowiednie zezwolenia, dzięki którym pierwsza grupa francuskich instruktorów wkrótce odwiedzi ukraińskie ośrodki szkoleniowe, aby zapoznać się z ich infrastrukturą i poznać wymagania personelu.
Minister obrony Niemiec z niezapowiedziana wizytą w Odessie
Minister Boris Pistorius zapowiedział przygotowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości pół miliona euro.
Rosja nie zostanie zaproszona na rocznicę D-Day
Powodem jest tocząca się na Ukrainie wojna, sprowokowana przez Rosję.
USA są bliskie zakończenia dwustronnych rozmów w sprawie umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą
Stany Zjednoczone są bliskie sfinalizowania porozumienia, które zapewni dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą, a które Joe Biden ogłosił w zeszłym roku na spotkaniu G7.
Państwa G7 pod przewodnictwem Waszyngtonu przedstawiły w lipcu ramy długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy w celu wzmocnienia jej obrony przed Rosją.
Czechy zgadzają się na użycie swojej broni przez Ukrainę na cele w Rosji
Republika Czeska nie sprzeciwia się używaniu przez Ukrainę amunicji i broni dostarczonych przez Pragę do uderzania w cele na terytorium Rosji. Poinformował o tym Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipawski.
Zacięte walki w pobliżu Pokrowska
Jak poinformował sztab generalny Ukrainy, w pobliżu miasta Pokrowsk nasilają się zaciekłe walki. W ostatnich tygodniach na obszarze położonym na północny zachód od Doniecka wzrosła aktywność Rosji.
Czy Ukraina uderzy na Rosję bronią z USA?
Prezydent Joe Biden od dawna sprzeciwiał się wydaniu zezwolenia Ukrainie na użycie amerykańskiej broni w Rosji ze względu na obawy, że może to przerodzić się w bezpośrednią konfrontację Ameryki z przeciwnikiem posiadającym broń nuklearną.
Czytaj więcej
W ciągu 27 miesięcy od inwazji Rosji potrzeba wyboru między możliwością porażki Ukrainy a bezpośrednim zaangażowaniem się w ataki na terytorium superpotęgi nuklearnej nigdy nie była tak wyraźna - pisze dziennik "New York Times".
Szwecja gotowa zablokować import rosyjskiego LNG w reakcji na działania Węgier
Szwecja rozważa jednostronne zablokowanie importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), jeśli Węgry uniemożliwią lub uda im się złagodzić proponowane przez UE sankcje wobec Rosji.
Państwa członkowskie UE dyskutują o sankcjach wobec kluczowych rosyjskich projektów LNG, a także o zakazie wykorzystywania portów UE do reeksportu dostaw do krajów trzecich. Węgry sprzeciwiły się tej propozycji, a sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UE.
- Jeśli pakiet sankcji nie spełni swojego celu, jesteśmy gotowi poradzić sobie sami - powiedziała Ebby Busch, szwedzkia minister Energii, Biznesu i Przemysłu, na marginesie spotkania ministerialnego w Brukseli
Stoltenberg poprosi sojuszników o 40 miliardów euro rocznie dla Ukrainy
Szef NATO Jens Stoltenberg ma zamiar zwrócić się do sojuszników o przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 40 miliardów euro rocznie, poinformowało Reutersa źródło wewnątrz sojuszu.
Źródło podało, że finansowanie pozwoliłoby utrzymać co najmniej obecny poziom wsparcia wojskowego.
Szef NATO wierzy, że Ukraina może wygrać wojnę – ale tylko przy „ciągłym silnym wsparciu”
W przemówieniu przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych w Pradze Stoltenberg powiedział, że „nadszedł czas”, aby państwa NATO „rozważyły niektóre ograniczenia dotyczące broni” wysyłanej na Ukrainę. Szef NATO uważa, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, ale tylko wtedy, gdy sojusznicy będą zapewniać „ciągłe i zdecydowane wsparcie”.
Sekretarz generalny wezwał także Zachód do zniesienia przez cały tydzień ograniczeń dotyczących używania zachodniej broni przeciwko celom w Rosji.
1czerwca Zełenski odwiedzi Arabię Saudyjską
Prezydent Ukrainy chce zdobyć poparcie dla czerwcowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w połowie iesiąca w Szwajcarii.
Dania zgadza się, by Ukraina używała F-16 do ataku na cele w Rosji
Ukraina otrzymała od Danii pozwolenie na używanie F-16 do atakowania celów w Rosji, a od wielu sojuszników – w tym Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, krajów bałtyckich, Holandii, Polski i Kanady do użycia przekazywanej przez nich broni do tego celu.
Czytaj więcej
Dania oficjalnie pozwala Ukrainie na użycie F-16 przeciwko celom wojskowym w Rosji – powiedział minister spraw zagranicznych Danii Lars Lücke Rasmussen w Brukseli. Nową deklarację w sprawie użycia zachodniego sprzętu złożył też szef NATO.
Ukraina otrzyma samoloty wykrywające radar dalekiego zasięgu ASC 890
Szwedzki rząd ogłosił zamiar wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej dwoma radarowymi samolotami rozpoznawczymi ASC 890.
Radarowe samoloty rozpoznawcze ASC 890
Niemiecka prasa o użyciu przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium Rosji
„Kanclerz Olaf Scholz jak zwykle należy do tych, którzy się w tej kwestii wahają. Ignoruje fakt, że to Władimir Putin eskaluje i że trzeba go zatrzymać. Leży to nie tylko w interesie Ukrainy, której przetrwanie jest zagrożone – także w interesie Niemiec, Europy i świata zachodniego” – pisze „Leipziger Volkszeitung”.
Czytaj więcej
Niemiecka prasa komentuje debatę ws. użycia przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium Rosji.
Koniec z importem zbóż i olejów z Rosji i Białorusi do UE
Rada UE ogłosiła, że Wspólnota zatwierdziła cła zaporowe na import zboża z Rosji i Białorusi. Na liście objętych cłem znalazły się zboża, nasiona oleiste i ich przetwory, co „w praktyce doprowadzi do zaprzestania importu”. Cła wejdą w życie 1 lipca 2024 r.
Czytaj więcej
Kolejne źródło wojennych dochodów Putina zacznie wysychać od 1 lipca. Bruksela zatwierdziła cła zaporowe na zboża i produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Cło zaczyna się od 95 euro za tonę. Eksporterzy z Rosji i Białorusi stracą też dostęp do unijnych kontyngentów.
Eksplozje w Charkowie
Pojawiły się informacje o eksplozjach w Charkowie.
Alarmy w wielu obwodach Ukrainy
Po godzinie 13-tej, ogłoszono alarmy w wielu obwodach Ukrainy, z powodu zagrożenia atakiem rakietowym z południa.
Kreml: NATO „zachęca” Ukrainę do przedłużania konfliktu
Kreml oskarżył NATO o „podżeganie” Ukrainy do przedłużania konfliktu z armią rosyjską, w związku z intensywnymi dyskusjami w gronie sojuszników Kijowa, na temat użycia przez siły ukraińskie zachodniej broni przeciw Rosji. „Kraje członkowskie NATO, zwłaszcza Stany Zjednoczone i inne stolice europejskie, rozpoczęły w ostatnich dniach i tygodniach nowy cykl eskalacji” – oznajmił rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Możemy się spodziewać nasilenia prowokacji rosyjskich w sieci
Rosja regularnie próbuje destabilizować sytuację polityczną przed każdymi znaczącymi wydarzeniami — od wyborów, po chociażby wizyty prezydentów USA czy szczytu NATO w Warszawie – mówi dr Joanna Kamińska, była doradczyni przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w sprawach bezpieczeństwa i obrony.
Czytaj więcej
– Musimy być przygotowani nie tylko na wypadki i ataki, ale i dezinformację stosowaną przez grupy przypisujące sobie odpowiedzialność za sytuacje niebędące aktami terroru – mówi „Rz” dr Joanna Kamińska, była doradczyni przewodniczącego PE ds. bezpieczeństwa i obrony.
Niezwykły polsko-fiński radar obserwuje Rosjan z kosmosu. Nic się nie ukryje
Połowa zdjęć satelitarnych z Ukrainy pochodzi już z firmy ICEYE. Jej system przenika chmury i nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Rosjanie mają problem.
Czytaj więcej
Najnowocześniejsze radary obserwują planetę nawet mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponad połowa zdjęć satelitarnych z Ukrainy pochodzi obecnie z nowatorskiego systemu ICEYE. Armia rosyjska ma problem.
NATO ma 5 proc. obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki
Państwa NATO są w stanie zapewnić mniej niż 5 proc. zdolności w zakresie obrony powietrznej uznawanych za niezbędne do ochrony swoich członków w Europie Środkowo-Wschodniej przed atakiem na pełną skalę.
Czytaj więcej
NATO ma zaledwie 5 proc. obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki – dowiedział się „Financial Times”.
Ukraińskie drony zniszczyły dwie rosyjskie łodzie na Krymie
Ukraiński wywiad zaprezentował nagranie przedstawiające zniszczenie dwóch rosyjskich łodzi na okupowanym Krymie.
Białoruś chce destabilizować sytuację nie tylko w Polsce, ale i krajach przygranicznych
Łukaszenko wykonuje zadania w szeroko pojętej wojnie prowadzonej przez Putina przeciwko Ukrainie. Łukaszenko jest koagresorem w tej wojnie, udostępnił swoje terytorium. Teraz wykonuje kolejne zadanie: destabilizuje sytuację na granicy, żeby te kraje jak najwięcej środków i sił przeznaczały na zwiększenie własnej obronności i bezpieczeństwa. I mieli mniej możliwości niesienia pomocy Ukrainie – mówi Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista i dyplomata, były ambasador Białorusi w Polsce.
Czytaj więcej
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce. Jest ku temu powód – powiedział w rozmowie z NaTemat Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista i dyplomata, były ambasador Białorusi w Polsce.
W nocnym ataku w Charkowie rannych zostało siedem osób
W wyniku rosyjskiego ostrzału w Charkowie rannych zostało siedem osób, poinformował szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.
Marine Le Pen: „Macron chce, aby Francja poszła na wojnę”
Przewodnicząca francuskiej nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen oskarżyła w czwartek prezydenta Francji Emmanuela Macrona o chęć „włączenia się bezpośrednio w wojnę z Rosją”. To reakcja na słowa prezydenta, który chce dopuścić do używania zachodniej broni do „neutralizowania” rosyjskich baz wojskowych. Byłby to „dodatkowy krok w angażowanie się w ten konflikt, co stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych rodaków i dla integralności naszego terytorium” – oświadczyła Le Pen.
Syrski: Wojska rosyjskie pokonują pozycje ukraińskich obrońców
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski mówi, że wojska rosyjskie przeszły na taktykę pokonywania pozycji ukraińskich obrońców. Najeźdźcy używają artylerii i kierowanych bomb lotniczych. Syrski informuje, że siły ukraińskie wzmocniły obronę dzięki przeniesieniu rezerw i utworzeniu rezerwy amunicji. "W tych warunkach niszczenie rosyjskich samolotów i dronów oraz ochrona żołnierzy jest sprawą pierwszorzędną" - stwierdził generał.
Ukraina zaatakowała Krym rakietami i dronami
Ukraińskie rakiety i drony zaatakowały okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Odłamki rakiet uszkodziły dwa promy w Cieśninie Kerczeńskiej i zmusiły okupanta do czasowego zamknięcia przeprawy mostowej. Według Moskwy w kierunku Krymu zostały wystrzelone rakiety amerykańskiej produkcji ATACAMS, latające drony oraz bezzałogowe jednostki pływające.
Ukrinform o stratach wroga
W ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła 1160 żołnierzy. Od początku wojny zginęło już ponad 506 tysięcy Rosjan. Według informacji Ukrinformu Rosjanie stracili wczoraj też m. in. 10 czołgów i 35 systemów artyleryjskich.
Nocne alerty przeciwlotnicze
W całej Ukrainie nocą ogłoszono alerty przeciwlotnicze w związku z tym, że rosyjskie rakiety manewrujące dalekiego zasięgu wystrzelone przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS „Bear” wkroczyły w ukraińską przestrzeń powietrzną od wschodu.
Eksplozje w pobliżu bazy lotniczej Starokonstantynów
W nocy doszło do eksplozje w pobliżu bazy lotniczej Starokonstantynów w obwodzie chmielnickim w zachodniej Ukrainie. Znajduje się tam 7. Brygada Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych Ukrainy, podał portal OSINTdefender. Baza od początku wojny była kilkakrotnie atakowana przez rosyjskie siły zbrojne. Ostatni atak miał miejsce 26 maja.
Podoljak: Siły rosyjskie mają obecnie "absolutną przewagę" pod względem pocisków i rakiet
Mychajło Podoljak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy powiedział, że pomoc wojskowa dostarczana przez USA zaczęła docierać na linię frontu, ale miną tygodnie, zanim stopniowe zwiększanie pomocy wojskowej dostarczanej przez USA osiągnie wielkość krytyczną - poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Podoljak powiedział portalowi Bloomberg, że siły rosyjskie mają obecnie "absolutną przewagę" pod względem pocisków i rakiet i że siły rosyjskie będą w dalszym ciągu próbowały posuwać się wzdłuż linii frontu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Białoruś zawiesiła obowiązywanie Traktatu o Zbrojeniach Konwencjonalnych w Europie.