Francja może wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę? Rozmowy jeszcze trwają

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski poinformował, że wkrótce francuscy instruktorzy wojskowi będą mogli zjawić się na Ukrainie. Później Ministerstwo Obrony Ukrainy zastrzegło, że rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają.

Aktualizacja: 28.05.2024 02:23 Publikacja: 27.05.2024 18:18

Francuski żołnierz sprawdza broń (fot. ilustracyjna)

Francuski żołnierz sprawdza broń (fot. ilustracyjna)

Foto: Cris BOURONCLE / AFP

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 824

Ukraiński dowódca poinformował w mediach społecznościowych, że wraz z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem odbył za pośrednictwem łącza wideo rozmowę z szefem francuskiego resortu obrony Sébastienem Lecornu.

Gen. Ołeksandr Syrski: Francja wyśle instruktorów na Ukrainę

"Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę Francji dotyczącą wysłania instruktorów na Ukrainę w celu przeszkolenia ukraińskich żołnierzy" - oświadczył. "Podpisałem już dokumenty, które pozwolą pierwszym francuskim instruktorom wkrótce odwiedzić nasze ośrodki szkoleniowe i zapoznać się z ich infrastrukturą i personelem" - dodał.

Czytaj więcej

Zajęcie Charkowa? Władimir Putin mówi, że Rosja nie ma tego w planach

Gen. Ołeksandr Syrski nie podał dodatkowych szczegółów. Wyraził wiarę, że "determinacja Francji" zachęci innych partnerów Ukrainy do "przyłączenia się do tego ambitnego projektu". Naczelny dowódca wojsk Ukrainy poinformował, że podziękował Sébastienowi Lecornu za "przyjazne wsparcie narodu francuskiego oraz pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy w celu odparcia rosyjskiej agresji wojskowej".

Agencja Reutera podała, że Ministerstwo Obrony Francji nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. W odpowiedzi na pytanie agencji AFP, resort podał, że wysłanie instruktorów na Ukrainę w celu szkolenia żołnierzy jest jeszcze przedmiotem dyskusji, a temat to jeden z projektów omawianych od czasu konferencji w sprawie wsparcia Ukrainy z lutego.

Stanowisko resortów obrony Francji i Ukrainy

Wieczorem do sprawy odniosło się ukraińskie Ministerstwo Obrony. Z komunikatu opublikowanego w serwisie Telegram wynika, że Ukraina jest zainteresowana perspektywą przyjazdu do kraju zagranicznych instruktorów, ale rozmowy w tej sprawie z Francją i innymi państwami są nadal prowadzone. Strona ukraińska podała, że ministerstwo i Sztab Generalny rozpoczęły "wewnętrzne prace nad odpowiednimi dokumentami" w przedmiotowej sprawie, by "nie tracić czasu na koordynowanie kwestii biurokratycznych po podjęciu decyzji".

Sojusznicy Ukrainy szkolą ukraińskich żołnierzy

Obecnie ukraińscy żołnierzy szkolą się na terenie państw zaprzyjaźnionych. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji takie szkolenia odbywały się m.in. w Polsce, Rumunii czy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Śmiertelna walka o pokój

Pod koniec lutego prezydent Francji Emmanuel Macron mówił o perspektywie wysłania przez kraje europejskie żołnierzy na Ukrainę. - Nie ma konsensusu na tym etapie (...) by wysłać tam wojska. Niczego nie można wykluczyć. Zrobimy wszystko, co musimy, by Rosja nie wygrała - powiedział mówił Macron w czasie spotkania z dziennikarzami. Biały Dom zapewnił wówczas, że USA nie zamierzają wysyłać żołnierzy na Ukrainę i że nie ma planów, by wysłać na Ukrainę żołnierzy NATO.

Szkolenie 60 tys. ukraińskich żołnierzy do końca 2024 r.

Na początku marca w oświadczeniu Unii Europejskiej wygłoszonym podczas spotkania Forum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa OBWE w Wiedniu poinformowano, że Misja Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainę (EUMAM) to największa misja wojskowa w historii, a "do końca tego lata na terytorium państw członkowskich UE przeszkolonych zostanie 60 000 ukraińskich żołnierzy". Zapewniono wówczas, że UE i jej państwa członkowskie "będą w dalszym ciągu zaspokajać pilne potrzeby wojskowe i obronne Ukrainy, w tym dostarczanie pilnie potrzebnej amunicji i rakiet".

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Ukraiński dron zaatakował rosyjski radar oddalony o 1 800 km

"Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy pozostaje niezachwiane. UE i jej państwa członkowskie są zjednoczone i niezachwiane w swoim zdecydowanym wsparciu politycznym, finansowym, gospodarczym, humanitarnym, wojskowym i dyplomatycznym" - brzmiał komunikat.

Jak informowały ukraińskie media, w organizację szkoleń dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy za granicą zaangażowana jest koalicja partnerów, do której należą 34 państwa, w tym USA, Wielka Brytania, większość krajów Unii Europejskiej, Kanada, Norwegia, Gruzja i Australia.

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego