David Cameron proponuje Niemcom zamianę: Taurusy za Storm Shadow dla Ukrainy

David Cameron, Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju Wielkiej Brytanii, zaproponował Niemcom wymianę rakiet Taurus na brytyjskie Storm Shadow w celu zapewnienia Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

Publikacja: 09.03.2024 16:08

David Cameron

David Cameron

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 745

Pomysł Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona jest taki, że Niemcy mogłyby dostarczyć Wielkiej Brytanii rakiety Taurus, a rząd Wielkiej Brytanii zapewniłby Ukrainie dodatkowe rakiety Storm Shadow.

- Jesteśmy zdeterminowani ściśle współpracować z naszymi niemieckimi partnerami w tej i wszystkich innych kwestiach, aby pomóc Ukrainie i zapewnić jej broń dalekiego zasięgu – powiedział Cameron w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung".

Szef brytyjskiego MSZ nie chciał mówić o szczegółach propozycji, aby nie dotarły one do Rosji.

Eskalacja wojny? David Cameron: Nie ma podstaw do obaw

Na pytanie o to, czy dostarczenie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu nie spowoduje trwającego od dwóch lat konfliktu zbrojnego, brytyjski sekretarz obrony stwierdził, że „nie ma powodu do obaw”.

- Jest całkowicie możliwe nałożenie ograniczeń na użycie tej broni, aby w żaden sposób nie przyczyniła się ona do eskalacji – powiedział Cameron. Podkreślił, że Wielka Brytania ufa zapewnieniom Ukrainy i dodał, że Londyn jest zadowolony z osiągniętych porozumień.

Ukraina apeluje od miesięcy. Taurusy nie dla Kijowa?

Podczas swojej wizyty w Berlinie 7 marca Cameron powiedział, że uzbrojenie Ukrainy nie doprowadzi do eskalacji wojny, ale pomoże w wysiłkach pokojowych w obliczu międzynarodowej presji na Niemcy, aby dostarczyły Ukrainie rakiety Taurus.

Czytaj więcej

Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?

Od maja 2023 roku Ukraina apeluje do Niemiec o dostawy rakiet Taurus w celu zwiększenia swoich  zdolności do zakłócania rosyjskiej logistyki. Berlin jednak się waha, co kontrastuje z decyzją Wielkiej Brytanii i Francji o dostarczeniu Ukrainie rakiet Storm Shadow/SCALP oraz decyzją USA o wysłaniu jej ATAKMS. Niechęć niemieckiego rządu wynika z obawy przed eskalacją wojny poprzez zapewnienie Ukrainie środków do uderzania w cele w Rosji.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego