Aktualizacja: 01.02.2024 06:13 Publikacja: 01.02.2024 03:00
Elementem obrony powietrznej Polski są systemy Patriot. Na zdjęciu ćwiczenia wojskowe w Warszawie
Foto: JANEK SKARżYńSKI / AFP
Tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Zapytaliśmy, czy Polska powinna rozpocząć rozmowy z NATO i Ukrainą na temat objęcia obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy, aby umożliwić zestrzelenie rosyjskich rakiet lub dronów lecących w kierunku Polski.
Taki argument pojawił się w debacie ekspertów oraz byłych oficerów Wojska Polskiego, gdy pod koniec grudnia rosyjska rakieta przekroczyła granicę, przeleciała w okolicach Hrubieszowa i powróciła nad Ukrainę.
„Financial Times”, powołując się na wysoko postawionych urzędników ukraińskich i zachodnich pisze, że Trump i Putin będą próbowali osiągnąć zawieszenie broni do Wielkanocy (20 kwietnia) lub 9 maja. Na obchodach Dnia Zwycięstwa Putin "z radością" powitałby Trumpa.
Ukraina z pewnością weźmie udział w negocjacjach w sprawie uregulowania sporu, ale głównym partnerem w tej kwestii jest Waszyngton - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w rozmowie z Pierwyj kanałem.
Amerykańscy żołnierze nie wezmą udziału w ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie. Prezydent USA Donald Trump chce, by odpowiedzialność w tym temacie wzięła na siebie Europa. Czy żołnierze z Polski powinni wziąć udział w misji na Ukrainie? Kandydat na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) powiedział, że Warszawa nie powinna takich decyzji podejmować jednostronnie.
W rejonie miasta Taraklija na południu Mołdawii znaleziono szczątki kolejnego rosyjskiego drona - poinformowała mołdawska policja. Dzień wcześniej w tym samym rejonie również znaleziono szczątki drona.
Nie milkną komentarze po deklaracjach Donalda Trumpa i Pete'a Hegsetha dotyczących wojny na Ukrainie. Agencja Reutera pisze, że amerykański prezydent, który obiecywał szybkie zakończenie konfliktu, mógł utrudnić sobie realizację tego celu.
Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że chciałby, aby Rosja powróciła do Grupy Siedmiu, mówiąc, że wykluczenie Moskwy było błędem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada, że spotka się z Władimirem Putinem w Arabii Saudyjskiej.
O przyszłości Ukrainy i naszej części świata mają współdecydować nie Europejczycy, lecz saudyjski książę. W wizji Donalda Trumpa na pierwszy plan wybijają się: przesuwanie granic, aneksja i przesiedlenia. Dokładnie to, co robi i Władimir Putin.
Zarówno Ukraina, jak i Rosja oficjalnie wstrzemięźliwie przyjęły początek rozmów amerykańskiego prezydenta z Putinem. Pierwsza czuje się oszukana, druga nie chce iść na ustępstwa. Wojna nie cichnie.
Ukraina z pewnością weźmie udział w negocjacjach w sprawie uregulowania sporu, ale głównym partnerem w tej kwestii jest Waszyngton - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w rozmowie z Pierwyj kanałem.
Premier Donald Tusk i prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej zgodzili się, że żadne negocjacje z Rosją nie mogą się rozpocząć bez wspólnego stanowiska Ukrainy, Europy i USA.
Jestem ogromnie wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że podjął działania, które mają szansę doprowadzić do tego, że bomby na Ukrainie przestaną spadać - oświadczył polityk Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.
- Jeśli uda nam się doprowadzić Putina i Zełenskiego do miejsca, w którym możliwe będą rozsądne negocjacje, to patrząc w przyszłość pomyślałbym, że konieczne jest, aby Ukraina przystąpiła do NATO - powiedział Nigel Farage, lider populistycznej brytyjskiej partii Reform UK.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas