Magdalena Biejat spotkała się z Andrzejem Dudą. Ujawniła, jakie jest jego zdanie ws. składki zdrowotnej

Konieczne jest zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, bo ta ustawa jest po prostu szkodliwa – mówiła po spotkaniu z Andrzejem Dudą wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat i kandydatka Lewicy na prezydenta.

Publikacja: 14.04.2025 14:32

Magdalena Biejat

Magdalena Biejat

Foto: PAP, Adam Warżawa

arb

Biejat ujawniła, że rozmawiała z prezydentem nie tylko o przyjętej przez Sejm ustawie obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców, ale też o jeszcze jednej ustawie.

Magdalena Biejat: Wykorzystałam spotkanie z Andrzejem Dudą, by porozmawiać o jeszcze jednej ustawie

– Rozmawialiśmy o dwóch ustawach: skorzystałam z tego, że pojawiliśmy się tam dzisiaj niemal w przeddzień deadline'u na podpisanie przez prezydenta ustawy rozszerzającej przesłanki ochrony przed nienawiścią ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną. Apelowałam do prezydenta Dudy, aby tę ustawę podpisał. Chciałabym, aby w Polsce przestano robić politykę na budowaniu hejtu wobec przedstawicieli mniejszości, osób reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami, wobec osób starszych. Te osoby nie są winne temu, że urodziły się takie, jakie są. Nie powinny spotykać się z hejtem. Nie ma tygodnia, by nie pojawiały się doniesienia o dzieciakach, które targają się na swoje życie ze względu na hejt – mówiła.

Wicemarszałek Senatu mówiła też o przedstawicielach społeczności LGBTQ, którzy decydują się wyjechać z Polski, bo nie mogą „znieść nienawiści, która się wobec nich leje”. Dodała, że nadal ofiarami hejtu są w Polsce osoby z niepełnosprawnościami.

– Czas najwyższy, abyśmy w polityce skupiali się na tym, jak budować inwestycje w Polsce, jak budować ochronę zdrowia, jak rozwiązywać problemy Polaków, a nie na tym, czy osoby LGBT to ludzie. Czas z tym hejtem skończyć – podsumowała, wyrażając nadzieję, że prezydent podpisze ustawę w tej sprawie.

Magdalena Biejat o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców: Chodzi o to, by jeden z kandydatów na prezydenta miał sukces

Biejat rozmawiała też z prezydentem o składce zdrowotnej i systemie ochrony zdrowia. To właśnie apel Biejat o weto ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców (ustawa, przyjęta głosami KO i Trzeciej Drogi, jest obecnie procedowana przez Senat). Lewica sprzeciwia się obniżeniu składki. – Konieczne jest zawetowanie tej ustawy, bo ta ustawa jest po prostu szkodliwa. Obiecałam środowiskom pacjentów, osób z niepełnosprawnościami, pracowników i menedżerów ochrony zdrowia, że zrobię wszystko, aby przestać demolować ochronę zdrowia. Że nie będę się godzić na to, by publiczna ochrona zdrowia padała ofiarą kampanii wyborczej i tego, że jeden z kandydatów koniecznie musi mieć sukces, zanim ta kampania się skończy – powiedziała.

Czas najwyższy, abyśmy w polityce skupiali się na tym, jak budować inwestycje w Polsce, jak budować ochronę zdrowia, jak rozwiązywać problemy Polaków, a nie na tym, czy osoby LGBT to ludzie

Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu

– Jeśli w tej sprawie trzeba było pójść do prezydenta Dudy i z nim rozmawiać, to poszłam do prezydenta Dudy. Bo będę walczyć do końca o to, żeby system działał, żeby system naprawiać, a nie go demontować. I nie wierzcie państwo w zapewnienia, że ta zmiana, którą przeprocedował Sejm, będzie służyć najmniej zarabiającym przedsiębiorcom. To nieprawda. Osoby takie jak fryzjerki, szewcy, kwiaciarki, które zarabiają w okolicach średniej krajowej, zyskają na tym może 100–200 złotych. W tej chwili wizyta u specjalisty kosztuje więcej. Najwięcej zyskają ci, którzy zarabiają po 30, 40, 50 tys. zł miesięcznie. Szefowie banków, prawnicy, których stać na to, by solidarnie dokładać się do ochrony zdrowia – przekonywała kandydatka Lewicy na prezydenta.

Biejat ostrzegła też, że zmiana prawa będzie zachęcała pracowników, żeby przechodzili na samozatrudnienie. – Dziś mają prawo czuć się jak frajerzy. Ci, którzy zarabiają 8 tys. zł miesięcznie, będą odprowadzali wyższą składkę niż ci, którzy są na jednoosobowej działalności gospodarczej – wyjaśniła. Jak dodała, w związku z tym minister finansów Andrzej Domański nie może wiedzieć, ile finalnie ta zmiana prawa będzie kosztować budżet, ponieważ nie sposób ustalić, ile osób zdecyduje się na taki krok.

– Prezydent Duda z większością z tych argumentów się zgodził. Powiedział, że w jego opinii ta ustawa w tym kształcie jest nie do zaakceptowania. Ale czeka na decyzję Senatu – podsumowała.

Biejat ujawniła, że rozmawiała z prezydentem nie tylko o przyjętej przez Sejm ustawie obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców, ale też o jeszcze jednej ustawie.

Magdalena Biejat: Wykorzystałam spotkanie z Andrzejem Dudą, by porozmawiać o jeszcze jednej ustawie

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński naruszył mir domowy publicznej telewizji? Prokurator wszczyna śledztwo
Polityka
Jakie są oczekiwania wobec nowego prezydenta? Polacy wskazali, na czym im zależy
Polityka
Radosław Sikorski: Ja bym poszedł na debatę do Republiki
Polityka
Nowy sondaż. Który kandydat ma największą szansę na zwycięstwo w drugiej turze?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
20 proc. rosyjskich dyplomatów w Europie to szpiedzy. Polska i Czechy chcą większej kontroli