Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 stycznia nad Krymem zestrzelonych miało zostać 36 ukraińskich dronów.
W czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby, poinformował, że na Ukrainie Rosjanie po raz pierwszy użyli pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM) dostarczonych jej przez Koreę Północną przeciwko celom na Ukrainie. Pierwszy taki pocisk (prawdopodobnie KN-23 albo KN-25) Rosjanie mieli wystrzelić 30 grudnia.
Think tank: Pociski balistyczne skuteczniejsze niż inne typy pocisków w czasie rosyjskich ataków
ISW zwraca uwagę, że pociski balistyczne, ze względu na swoją trajektorię (ten rodzaj pocisków osiąga dużą wysokość, po czym z dużą prędkością opada z góry na cel, co sprawia, że strącenie go przez obronę przeciwlotniczą jest poważnym wyzwaniem) okazują się skuteczniejsze w rażeniu celów na Ukrainie „w niektórych okolicznościach”. Pociski takie nie pozwalają jednak na tak precyzyjne rażenie celów jak pociski manewrujące.
„Rosjanie używają pocisków balistycznych krótkiego zasięgu do atakowania ukraińskich miast bliżej frontu i te pociski okazują się skuteczniejsze w penetrowaniu (...) ukraińskiej obrony przeciwlotniczej” - czytamy w analizie ISW.