Think tank: Ukraińska obrona przeciwlotnicza ma problem z tym rodzajem pocisków

Rosjanie mogą zintensyfikować próby pozyskania od zagranicznych partnerów większej liczby pocisków balistycznych - pisze w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA.

Publikacja: 05.01.2024 07:00

Skutki rosyjskiego ataku z użyciem pocisków Iskander-M na Odessę

Skutki rosyjskiego ataku z użyciem pocisków Iskander-M na Odessę

Foto: PAP/UKRINFORM

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 681

W czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby, poinformował, że na Ukrainie Rosjanie po raz pierwszy użyli pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM) dostarczonych jej przez Koreę Północną przeciwko celom na Ukrainie. Pierwszy taki pocisk (prawdopodobnie KN-23 albo KN-25) Rosjanie mieli wystrzelić 30 grudnia. 

Think tank: Pociski balistyczne skuteczniejsze niż inne typy pocisków w czasie rosyjskich ataków

ISW zwraca uwagę, że pociski balistyczne, ze względu na swoją trajektorię (ten rodzaj pocisków osiąga dużą wysokość, po czym z dużą prędkością opada z góry na cel, co sprawia, że strącenie go przez obronę przeciwlotniczą jest poważnym wyzwaniem) okazują się skuteczniejsze w rażeniu celów na Ukrainie „w niektórych okolicznościach”. Pociski takie nie pozwalają jednak na tak precyzyjne rażenie celów jak pociski manewrujące.

„Rosjanie używają pocisków balistycznych krótkiego zasięgu do atakowania ukraińskich miast bliżej frontu i te pociski okazują się skuteczniejsze w penetrowaniu (...) ukraińskiej obrony przeciwlotniczej” - czytamy w analizie ISW.

Think tank zwraca uwagę, że od 29 grudnia ukraińska obrona przeciwlotnicza przechwyciła 149 ze 166 pocisków manewrujących wystrzelonych przez Rosję, ale jednocześnie przechwycili tylko niewielką liczbę pocisków balistycznych wystrzelonych przez Rosjan w tym czasie.

Czytaj więcej

Na Ukrainę spadają północnokoreańskie rakiety

ISW zwraca uwagę, że Rosjanie używają zestawów przeciwlotniczych S-300 i S-400 do atakowania celów naziemnych, a ukraińskie zestawy przeciwlotnicze tego samego typu mają problem z przechwyceniem rakiet ziemia-powietrze wykorzystywanych do atakowania celów naziemnych.

Ukraińcy, jak pisze ISW, mają też problem z przechwytywaniem pocisków Iskander-M, zwłaszcza w czasie intensywniejszych ataków powietrznych Rosji z użyciem wielu różnych środków napadu powietrznego. 

Think tank: Zestawy Patriot są w stanie skutecznie strącać pociski hipersoniczne Kindżał

Jednocześnie think tank z USA zauważa, że Ukraińcy przechwycili wszystkie pociski Iskander-M, które Rosjanie wystrzelili w stronę Kijowa 12 grudnia, a w czasie ataku z 2 stycznia strącili wszystkie 10 pocisków hipersonicznych Kindżał, wymierzonych w Kijów dzięki zastosowaniu zestawów Patriot chroniących ukraińską stolicę. Stąd — jak zauważa ISW — skuteczność obrony przeciwlotniczej jeśli chodzi o pociski balistyczne zależy po części od tego, jakich zestawów przeciwlotniczych mogą użyć Ukraińcy na danym terenie oraz od tego, jak wiele środków napadu powietrznego zostanie użytych przez Rosjan.

Według ISW „względne sukcesy” osiągane przez Rosjan atakujących cele na Ukrainie pociskami balistycznymi, przy jednoczesnym ataku z użyciem pocisków manewrujących i dronów, może sprawić, że Rosjanie zaczną intensywniej pozyskiwać pociski balistyczne od zagranicznych partnerów.

„Rosja może miesięcznie produkować ok. 42 pocisków Iskander i 4 pociski Kindżał, nie jest jasne jak wiele pocisków S-300 i S-400 jest w stanie wyprodukować” - czytamy w analizie ISW. Think tank ocenia jednak, że rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy nie jest w stanie produkować pocisków balistycznych na skalę, jaka jest wymagana do tego, by wywierać stałą presję zmasowanymi atakami powietrznymi na Ukrainę, więc aby kontynuować takie ataki Rosja będzie musiała znaleźć zagraniczne źródło dostaw tego typu pocisków. 

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 983
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Korea Północna wystrzeliła pocisk międzykontynentalny. Przeleciał 300 km
Konflikty zbrojne
Zełenski krytykuje Polskę w sprawie przekazania myśliwców. „Znaleźli inny powód”
Konflikty zbrojne
Rosja sprzeciwia się „niemieckiemu scenariuszowi” zakończenia wojny na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Konflikty zbrojne
Ambasador Rosji przy ONZ o współpracy z Pjongjangiem: Nikt nie może nam tego zabronić