Wojna w Izraelu: Hamas oferuje wypuszczenie zakładników, ale stawia jeden warunek

W poniedziałek izraelskie czołgi zajęły pozycje przed szpitalem Al-Szifa, największym szpitalem w Gazie. Tymczasem zbrojne ramię Hamasu, Brygady Al-Kasam, zgadza się na wypuszczenie 70 zakładników wziętych w Izraelu, ale stawia warunek.

Publikacja: 14.11.2023 05:14

Izraelski czołg w pobliżu Strefy Gazy

Izraelski czołg w pobliżu Strefy Gazy

Foto: AFP

arb

Wojna Izraela z Hamasem, rozpoczęta od niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w czasie którego zginęło od 1 200 do 1 400 osób, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników, trwa już od ponad miesiąca. Od ponad tygodnia Izrael prowadzi operację lądową w Strefie Gazy.

Strefa Gazy: W szpitalu Al-Szifa umierają pacjenci, Joe Biden apeluje o ochronę szpitali

Prezydent USA, Joe Biden, wyraził w poniedziałek nadzieję, że działania Izraela w stosunku do szpitali w Strefie Gazy będą "mniej inwazyjne". - Pozostajemy w kontakcie ze stroną izraelską - powiedział amerykański prezydent.

Izrael przekonuje, że pod szpitalem Al-Szifa w Gazie znajdują się tunele, w której znajduje się kwatera główna Hamasu. Izrael oskarża Hamas o wykorzystywanie lekarzy i pacjentów szpitala w charakterze żywych tarcz.

Hamas odrzuca izraelskie oskarżenia.

Czytaj więcej

Palestyński lekarz i polityk o Gazie: „Ciała leżą koło szpitala, psy się do nich dobierają”

Jak dotąd - jak podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy - w działaniach odwetowych Izraela zginęło ponad 11 tys. osób, z czego ok. 40 proc. stanowić mają dzieci. Blisko 2/3 mieszkańców zamieszkiwanej przed wojną przez 2,3 mln osób Strefy Gazy miało stracić dach nad głową w wyniku działań zbrojnych. Izraelska armia przecięła Strefę Gazy na pół i prowadzi operację wojskową w jej północnej części.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, Aszraf Al-Qidra w poniedziałek oświadczył, że w ciągu trzech dni w szpitalu Al-Szifa zmarło 32 pacjentów, w tym troje noworodków. Powodem miały być trudne warunki panujące w oblężonym przez izraelską armię szpitalu i przerwy w dostawach prądu spowodowane m.in. brakiem paliwa do generatorów prądotwórczych.

Izraelska armia poinformowała we wtorek, że rozpoczęła "działania humanitarne", których celem jest przekazanie inkubatorów szpitalowi A-Szifa. Jednak jak dotąd żadne z izraelskich urządzeń nie trafiło do szpitala.

W szpitalu Al-Szifa przebywa obecnie co najmniej 650 pacjentów, których nie udało się ewakuować do innych placówek.

Joe Biden zaapelował o ochronę szpitali w Strefie Gazy.

Prezydent USA mówił też o staraniach o przerwę w walkach, która miałaby pozwolić na wynegocjowanie wypuszczenia zakładników przez Hamas. W negocjacje w tej sprawie ma być zaangażowany Katar.

Tymczasem izraelska armia opublikowała w poniedziałek nagranie, na którym - jak przekonuje - widać magazyn broni, który miał znajdować się w piwnicach szpitala pediatrycznego Al-Rantissi w Gazie, co ma być dowodem, że Hamas wykorzystuje szpitale do celów wojskowych.

Hamas proponuje, że wypuści część zakładników

Brygady Al-Kasam, zbrojne ramię Hamasu, na swoim kanale w serwisie Telegram umieściły nagranie z propozycją wypuszczenia do 70 kobiet i dzieci, wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za pięciodniowe zawieszenie broni.

Jest mało prawdopodobne, by Izrael przystał na ten warunek - Tel Awiw przekonuje, że każde zawieszenie broni daje Hamasowi czas na przegrupowanie sił. Izrael zgodził się jak dotąd tylko na krótkie przerwy w walkach, które mają umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej cywilom w Strefie Gazy.

"Washington Post": Izrael i Hamas są blisko porozumienia ws. uwolnienia kobiet i dzieci wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za wypuszczenie przez Izrael palestyńskich kobiet i dzieci siedzących w izraelskich więzieniach

- Powiedzieliśmy (katarskim) mediatorom, że w zamian za pięciodniowy rozejm, możemy wypuścić 50 (zakładników), a liczba ta może osiągnąć 70 - powiedział rzecznik Brygad Al-Kasam, Abu Ubaida. Jak dodał Izrael chciał wypuszczenia 100 zakładników.

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan mówił, że USA chciałyby, aby przerwy humanitarne w walkach w Izraelu "były dłuższe, i trwały dni, nie godziny, w kontekście uwolnienia zakładników".

Publicysta "Washington Post" twierdzi, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela Izraela, że Izrael i Hamas są blisko porozumienia ws. uwolnienia kobiet i dzieci wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za wypuszczenie przez Izrael palestyńskich kobiet i dzieci siedzących w izraelskich więzieniach. Porozumienie może być osiągnięte w najbliższych dniach.

Wojna Izraela z Hamasem, rozpoczęta od niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w czasie którego zginęło od 1 200 do 1 400 osób, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników, trwa już od ponad miesiąca. Od ponad tygodnia Izrael prowadzi operację lądową w Strefie Gazy.

Strefa Gazy: W szpitalu Al-Szifa umierają pacjenci, Joe Biden apeluje o ochronę szpitali

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski spotkał się z Geertem Wildersem. Rozmawiali m.in. o korupcji na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Gen. Roman Polko wskazuje na kluczową sprawę
Konflikty zbrojne
Medycy pomogą ukraińskim cywilom tuż przy froncie
Konflikty zbrojne
Zachód pozbawia Ukrainę równych szans w starciu z Rosją? Analiza think tanku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski: Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki