Papież ucieszył Rosjan, ale zdenerwował Ukraińców. Co chciał powiedzieć Franciszek?

Przemówienie papieża Franciszka do rosyjskiej katolickiej młodzieży wywołało negatywną reakcję Kijowa. Poszło m.in. o Katarzynę II i „wielkość Rosji”.

Aktualizacja: 30.08.2023 06:34 Publikacja: 29.08.2023 19:46

Dziękuję za wasz sposób bycia, za wasz sposób bycia Rosjanami – przemawiał papież Franciszek

Dziękuję za wasz sposób bycia, za wasz sposób bycia Rosjanami – przemawiał papież Franciszek

Foto: EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 552

– Nigdy nie zapominajcie o dziedzictwie. Jesteście potomkami wielkiej Rosji: wielkiej Rosji świętych, przywódców, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego imperium – wielkiego, wykształconego, wielkiej kultury i wielkiej ludzkości. Nigdy nie rezygnujcie z tego dziedzictwa. Jesteście potomkami matuszki Rosji, kroczcie z tym do przodu. Dziękuję za wasz sposób bycia, za wasz sposób bycia Rosjanami – przemawiał zdalnie papież Franciszek podczas ogólnorosyjskiego spotkania młodzieży katolickiej, które odbywało się w Petersburgu 25 sierpnia.

Co ciekawe, ten fragment przemówienia głowy Kościoła zniknął z materiału opublikowanego w mediach watykańskich. Zachował się jednak w nagraniu z transmisji spotkania, podczas którego młodzi Rosjanie mieli nawet okazję zadać papieżowi kilka pytań.

Czytaj więcej

Polityka Watykanu jest sprzeczna z interesem Polski

– Taką imperialistyczną propagandą, „więziami duchowymi” i potrzebą ratowania „wielkiej matuszki Rosji” Kreml uzasadnia zabójstwa tysięcy Ukraińców i Ukrainek, zniszczenie setek ukraińskich miast i wiosek – zareagował na wypowiedzi papieża rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. – Bardzo przykre, że wielkomocarstwowe rosyjskie idee, które są przyczyną nieustannej agresywności Rosji, świadomie lub nieświadomie wybrzmiewają z ust papieża, którego misja, w naszym rozumieniu, polega na tym, aby otworzyć oczy rosyjskiej młodzieży na niszczycielską politykę rosyjskiego kierownictwa – stwierdził Nikołenko.

Satysfakcji nie krył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który do wypowiedzi Franciszka odniósł się w rozmowie z rządowymi mediami. – Papież zna rosyjską historię i bardzo dobrze. Ona rzeczywiście jest głęboka, ma głębokie korzenie. Nasze dziedzictwo nie ogranicza się jedynie do Piotra I i Katarzyny II, jest znacznie starsze – mówił Pieskow.

Biuro prasowe wyjaśnia słowa papieża

We wtorek głos w sprawie wypowiedzi papieża zabrało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, które przekonywało, że Franciszek nie zamierzał „pochwalać imperialistycznej logiki i przywódców, o których wspominał”. – Papież chciał ożywić młodych ludzi, by zachowali i promowali to, co jest pozytywne w wielkim rosyjskim dziedzictwie kulturalno-duchowym – czytamy w komunikacie opublikowanym (również po rosyjsku) na stronie Vaticannews.

Czytaj więcej

Kapelan Władimira Putina i jego wojna o prawosławie

W przemówieniu do młodych rosyjskich katolików papież wprost nie odniósł się do trwającej od ponad półtora roku wojny Rosji z Ukrainą. Zasugerował zaś, że jeszcze ona trochę potrwa i zachęcał, by byli „rzemieślnikami pokoju wśród wielu konfliktów i polaryzacji”. – Zapraszam was do bycia świadkami ziaren pojednania, małych ziaren, które podczas tej wojennej zimy jeszcze nie zaczną kiełkować w zamarzniętej ziemi, ale pewnego razu rozkwitną wiosną – przekonywał.

W kwietniu, po zakończeniu wizyty w Budapeszcie, Franciszek mówił o „niejawnej misji” Watykanu w sprawie pokoju nad Dnieprem. Wówczas zachodnie media, powołując się na wysokiej rangi ukraińskich urzędników podawały, że w Kijowie nic nie wiedzą o rozmowach pomiędzy Watykanem a Moskwą. W czerwcu ukraińską stolicę odwiedził kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, który spotykał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie pojechał do Rosji, gdzie rozmawiał ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchą Cyrylem I i ludźmi z bliskiego otoczenia Władimira Putina, w tym ze ściganą przez MTK Marią Lwową-Biełową (doradczynią prezydenta Rosji ds. praw dziecka).

W Moskwie i Kijowie papieski wysłannik rozmawiał, jak sam później przyznał w watykańskich mediach, o powrocie wywiezionych do Rosji ukraińskich dzieci. Wciąż nie wiadomo, czy komukolwiek udało się za pośrednictwem Stolicy Apostolskiej wrócić do domu.

Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Trump nie ma argumentów, które mogłyby zatrzymać Putina
Konflikty zbrojne
Żołnierze z Korei Północnej mają się zabijać, by nie dostać się do niewoli
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1054
Konflikty zbrojne
Izraelscy żołnierze przyjechali karetką i zabili staruszkę. Ekspert: Zbrodnia wojenna
Konflikty zbrojne
"Świat musi się dowiedzieć". Co zeznali północnokoreańscy żołnierze?