Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt zapewniający wyposażenie armii

Chińska firma na swojej stronie internetowej pochwaliła się zamówieniem złożonym przez jednego z klientów. Z analizy dokumentów wynika, że wyprodukowane kamizelki kuloodporne trafiły do Rosji.

Publikacja: 24.07.2023 08:43

Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt zapewniający wyposażenie armii

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 516

"Tej wiosny jeden z naszych klientów przyszedł do naszej firmy, aby potwierdzić model oraz ilość kamizelek kuloodpornych i dokładnie przetestował jakość naszych kamizelek" - Shanghai H Win, producent wojskowego sprzętu ochronnego, z dumą poinformował na swojej stronie internetowej w marcu. Klient "natychmiast potwierdził wielkość zamówienia kamizelek kuloodpornych i późniejszy zamiar zakupu".

Według rejestrów celnych uzyskanych przez POLITICO, nabywcy zadeklarowali zamówienia na setki tysięcy kamizelek kuloodpornych i hełmów wyprodukowanych przez Shanghai H Win.

Dowody tego rodzaju wskazują, że Chiny, pomimo apeli Pekinu o pokój, przesuwają się w kierunku czerwonej linii, dostarczając Rosji wystarczającą ilość nieśmiercionośnego, ale użytecznego sprzętu wojskowego, aby mieć istotny wpływ na wojnę prezydenta Władimira Putina na Ukrainie. Sprzęt ochronny wystarczyłby do wyposażenia wielu ludzi zmobilizowanych przez Rosję od czasu inwazji. Do tego dochodzą drony, które mogą być wykorzystywane do kierowania ogniem artyleryjskim lub zrzucania granatów, a także celowniki termowizyjne do namierzania wroga w nocy.

Prowadzone dostawy wskazują również na lukę w działaniach Zachodu mających na celu zatrzymanie machiny wojennej Putina. Sprzedaż tak zwanej technologii podwójnego zastosowania, która może być zarówno wykorzystana cywilnie, jak i wojskowo, pozostawia wystarczająco dużo przestrzeni dla zachodnich władz, które szukają powodów, by nie konfrontować się z ogromną potęgą gospodarczą, jaką jest Pekin.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Do przyszłego lata wygramy wojnę i będziemy chcieli wstąpić do NATO

Wojenną siłę chińskiego eksportu produktów podwójnego zastosowania do Rosji potwierdzają dane celne. choć Ukraina również jest klientem Chin, jej import większości sprzętu gwałtownie spadł - jak pokazują liczby.

Rosja sprowadza z Chin więcej sprzętu niż Ukraina

Do tej pory w tym roku Rosja sprowadziły z Chin drony o wartości ponad 100 milionów dolarów - 30 razy więcej niż Ukraina. Chiński eksport materiałów ceramicznych, komponentu używanego w kamizelkach kuloodpornych, wzrósł o 69 proc. do Rosji do ponad 225 milionów dolarów, podczas gdy na Ukrainę spadł o 61 proc. do zaledwie 5 milionów dolarów - jak pokazują chińskie i ukraińskie dane celne.

- To, co jest bardzo jasne, to fakt, że Chiny, pomimo wszystkich swoich twierdzeń, że są neutralnym podmiotem, w rzeczywistości wspierają pozycje Rosji w tej wojnie - powiedziała Helena Legarda, główny analityk specjalizujący się w chińskiej polityce obronnej i zagranicznej w Mercator Institute for China Studies, berlińskim think tanku.

Zdaniem Legarde sprzęt taki jak kamizelki kuloodporne, kamery termowizyjne, a nawet komercyjne drony, które mogą być wykorzystywane w ofensywnych operacjach na linii frontu, raczej nie wywołają reakcji Zachodu i nałożenia sankcji na osoby i firmy wspierające Chiny.

Shanghai H Win, podobnie jak inne chińskie firmy produkujące sprzęt podwójnego zastosowania, cieszył się gwałtownym wzrostem działalności od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Think tank: Grupa Wagnera na Białorusi nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy i Polski

Jednym z kupujących w Chinach jest Silva, firma z Buriacji, która została zarejestrowana we wrześniu ubiegłego roku, zgłosiła zerowe przychody za rok 2022, a zamówiła w firmie Shanghai H Win 100 000 kamizelek kuloodpornych i 100 000 hełmów.

Analiza przeprowadzona przez portal Politico wykazała, że takich podejrzanych firm jest znacznie więcej. W dokumentach celnych sprzęt wojskowy często oznaczany jest jako przedmioty do użytku cywilnego. Hełmy określane są jako ochrona do gry w paintball.

Luki w zachodnim systemie

Handel zaawansowanymi technologicznie kamizelkami kuloodpornymi, dronami i optyką termowizyjną wskazuje na słabość zachodniego systemu sankcji. Niejednoznaczność dotycząca statusu podwójnego zastosowania tego sprzętu, w połączeniu z faktem, że znaczna jego część jest produkowana w Chinach, wydaje się, przynajmniej na razie, oddalać możliwość podjęcia przez Zachód znaczących działań.

Rosja jest w pełni świadoma chińskiej luki prawnej i wykorzystuje ją do kupowania zachodniej technologii w celu prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie - wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut KSE, think tank powiązany z Kijowską Szkołą Ekonomii. Naukowcy odkryli, że ponad 60 procent importowanych kluczowtch komponentów rosyjskiej broni znalezionej na polu bitwy pochodziło od firm amerykańskich.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego