Think tank z USA: Ukraińcy wyzwolili w pięć tygodni kontrofensywy obszar, jaki Rosjanie zajęli w pół roku

W swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na froncie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) odnotowuje, że według wiceminister obrony Ukrainy, Hanny Malar, w zasięgu ognia ukraińskiej armii znajduje się Bachmut i drogi zaopatrzenia miasta.

Aktualizacja: 11.07.2023 08:03 Publikacja: 11.07.2023 05:52

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

Rosjanie zajęli Bachmut po niemal 11 miesiącach ciężkich walk, uważanych za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Zajęcie Bachmutu było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku i zajęcia Lisiczańska.

Obwód doniecki: Rosjanie w Bachmucie zagrożeni okrążeniem?

Od momentu rozpoczęcia 4 czerwca kontrofensywy, Ukraińcy prowadzą działania ofensywne m.in. w rejonie Bachmutu, czyniąc postępy na flankach rosyjskiego zgrupowania w tym mieście.

Czytaj więcej

Ukraina kontroluje wzgórza wokół Bachmutu. Rosjanie w mieście pod ostrzałem

10 lipca Malar poinformowała, że ukraińska armia ma kontrolę nad nieokreślonymi wzgórzami wokół Bachmutu co sprawia, że miasto i drogi jego zaopatrzenia znajdują się pod ukraińską kontrolą ogniową.

Rosyjscy blogerzy wojskowi sygnalizują, że Rosjanie mogą zostać w Bachmucie okrążeni

Przedstawiciele władz Ukrainy sygnalizują, że ukraińska armia chce zamknąć rosyjskie wojska w Bachmucie w pułapce. W ocenie ISW ostatnie działania Ukraińców wokół miasta zmierzają do zamknięcia sił rosyjskich w Bachmucie w okrążeniu.

Think tank zauważa przy tym, że na zdobycze ukraińskie w rejonie Bachmutu wskazują też źródła rosyjskie. W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiają się też obawy o los Bachmutu - odnotowuje ISW. Rosyjscy blogerzy wojskowi sygnalizują, że Rosjanie mogą zostać w Bachmucie okrążeni.

Jednocześnie ISW podkreśla, że jest za wcześnie, by mówić o perspektywach wyzwolenia miasta.

Ukraińcy prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu - przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowaliew. Ze słów rzecznika wynika, że na wszystkich kierunkach, na których Ukraińcy prowadzą ofensywę, ukraińskie jednostki okopują się obecnie na nowych pozycjach i prowadzą ogień kontrbateryjny oraz ostrzeliwują zgrupowania Rosjan.

Kontrofensywa Ukrainy: Jak duże terytorium wyzwoliła ukraińska armia?

Think tank pisze też, że 10 lipca ukraińska armia prowadziła działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.

Ukraińska armia prowadzi działania ofensywne w rejonie Bachmutu, a także na kierunkach berdiańskim (wschodnia część obwodu zaporoskiego i zachodnia część obwodu donieckiego) i melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego).

Czytaj więcej

W czasie buntu Prigożyna najemnicy byli blisko zdobycia broni atomowej?

ISW cytuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, który podał, że w ciągu tygodnia Ukraińcy wyzwolili w rejonie Bachmutu 4 km2 terytorium, a łącznie, od początku rozpoczęcia ofensywy, na tym kierunku wyzwolono 24 km2 ukraińskiego terytorium. Z kolei na kierunkach berdiańskim i melitopolskim Ukraińcy mieli przesunąć się nawet o kilometr w czasie tygodnia i o 8,6 km od początku kontrofensywy. 

ISW szacuje, że łącznie Ukraińcy wyzwolili ok. 253 km2 terytorium w ramach swojej kontrofensywy (to szacunki wyższe niż te podawane oficjalnie przez Ukrainę), podczas gdy Rosjanie, od 1 stycznia, zajęli 282 km2 terytorium w ramach swojej zimowej ofensywy.

Oznacza to - jak zauważa think tank - że w ciągu pięciu tygodni kontrofensywy Ukraińcy wyzwolili niemal takie same terytorium, jakie Rosjanie zajęli w ciągu pół roku.

Rosjanie zajęli Bachmut po niemal 11 miesiącach ciężkich walk, uważanych za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Zajęcie Bachmutu było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku i zajęcia Lisiczańska.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Putin rozpocznie wojnę z NATO? Kwaśniewski: Bomby na Warszawę właśnie to by oznaczały
Konflikty zbrojne
Ilu żołnierzy zginęło na wojnie Rosji z Ukrainą? Przerażające liczby
Konflikty zbrojne
Czy izraelskie systemy Patriot trafią na Ukrainę? USA prowadzą negocjacje
Konflikty zbrojne
Miedwiediew: Zajęcie rosyjskich aktywów może stać się powodem wypowiedzenia wojny
Konflikty zbrojne
"New York Times": Majowa masakra Rosjan na polach bitwy