W czasie buntu Jewgienija Prigożyna najemnicy Grupy Wagnera byli blisko zdobycia broni atomowej?

Oddział najemników z Grupy Wagnera zmierzał 24 czerwca, w czasie jednodniowego buntu Jewgienija Prigożyna, do bazy Woroneż-45, w której znajduje się broń atomowa - informuje Reuters.

Publikacja: 11.07.2023 05:09

Czołg najemników z Grupy Wagnera w Rostowie

Czołg najemników z Grupy Wagnera w Rostowie

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

Reuters powołuje się na nagrania udostępnione w internecie i rozmowy z mieszkańcami z okolic Woroneża.

Najemnicy pod drzwiami magazynu z bronią atomową w bazie Woroneż-45?

Władze rosyjskie przekonywały, że rosyjski arsenał atomowy w żadnym momencie buntu Grupy Wagnera nie był zagrożony. Wiadomo, że w pewnym momencie zmierzająca na Moskwę kolumna najemników znalazła się ok. 100 km od bazy Woroneż-45.

Teraz, w rozmowie z agencją Reutera, szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow twierdzi, że w rzeczywistości najemnicy zbliżyli się znacznie bardziej do bazy, w której przechowywana jest rosyjska broń atomowa. Jego zdaniem najemnicy zmierzali do bazy, by wejść w posiadanie taktycznej broni jądrowej i "podnieść stawkę" buntu.

- Jeżeli jesteś przygotowany, by walczyć do ostatniego człowieka, to był jeden z obiektów, który znacząco podnosi stawkę - stwierdził Budanow w kontekście bazy Woroneż-45.

Czytaj więcej

Ukraina kontroluje wzgórza wokół Bachmutu. Rosjanie w mieście pod ostrzałem

Najemnicy mieli znaleźć się przy wejściu do składu z bronią jądrową, ale nie sforsowali drzwi, które były zamknięte - przekonuje Budanow.

Reuters podkreśla, że nie jest w stanie zweryfikować słów szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, a ten nie przedstawia dowodów na potwierdzenie swoich słów. Nie chce też ujawnić czy z Ukraińcami o całym incydencie rozmawiali przedstawiciele USA lub innych zachodnich sojuszników Ukrainy. Budanow nie zdradza też dlaczego najemnicy ostatecznie się wycofali z bazy Woroneż-45.

Źródło zbliżone do Kremla, na które powołuje się Reuters, częściowo potwierdza jednak słowa Budanowa i mówi, że kontyngent Grupy Wagnera "zdołał dotrzeć do strefy specjalnego zainteresowania, co miało wzburzyć Amerykanów, ponieważ w miejscu tym składowana jest broń atomowa".

Inne źródło, w okupowanej przez Rosję wschodniej części Ukrainy twierdzi, że sytuacja wokół bazy Woroneż-45 miała wywołać obawy na Kremlu i przyczyniła się do szybko wynegocjowanego porozumienia z Prigożynem kończącego bunt. Porozumienie to wynegocjował Aleksandr Łukaszenko.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, Adam Hodge pytany o sprawę przekonuje, że według wiedzy USA "w żadnym momencie broń nuklearna (...) nie była zagrożona".

Reuters: Rosyjskie jednostki nie stawiały oporu Grupie Wagnera mimo otrzymania rozkazów

Budanow jest pierwszym przedstawicielem władz Ukrainy, który mówi publicznie, że Grupa Wagnera była bliska zdobycia broni atomowej i dalszej eskalacji buntu.

Grupa najemników miała zmierzać w kierunku bazy Woroneż-45 po oderwaniu się od większej kolumny z ciężkim sprzętem, która zmierzała autostradą M4 biegnącą na północ od Rostowa. Ta grupa, która oderwała się od kolumny, wdała się w wymianę ognia z rosyjską armią w pierwszej wiosce na swojej drodze - według relacji lokalnych mieszkańców. Ale potem, jak się wydaje, że przejechała bez przeszkód 90 km, wliczając w to przejazd przez centrum miasta, w którym znajduje się baza wojskowa.

Czytaj więcej

Na Kremlu doszło do spotkania Prigożyna z Putinem

We wsi Tałowaja, ok. 100 km od bazy Woroneż-45, najemnicy z Grupy Wagnera mieli strącić atakujący ich śmigłowiec.

Według Budanowa w bazie Woroneż-45 przechowywane są niewielkie ładunki jądrowe, które "mieszczą się w plecaku". Broń ta ma być reliktem zimnej wojny.

Reuters podaje też, powołując się na pięć źródeł, w tym trzy zbliżone do Kremla, że niektóre rosyjskie jednostki wojskowe, którym nakazano zatrzymanie kolumny Grupy Wagnera, ciągnącej na Moskwę, nie zdecydowały się na stawianie oporu najemnikom. Źródło w służbach bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że dwie rosyjskie jednostki stacjonujące w południowo-zachodniej części kraju otrzymały rozkazy, by stawiać opór Grupie Wagnera, ale nie zrobiły tego.

Niektóre jednostki nie wykonały rozkazów, ponieważ zostały nimi zaskoczone, lub były zbyt mało liczne, podczas gdy inne wstrzymywały działania ponieważ, przed wystąpieniem w telewizji Władimira Putina z orędziem, były przekonane, że Prigożyn realizuje rozkazy Kremla. Część oficerów miało też czuć solidarność z najemnikami i zgadzać się z krytyką Prigożyna pod adresem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji.

Czytaj więcej

Think tank: Putin wyrozumiały dla najemników grupy Wagnera. Jakie ma powody?

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy twierdzi, że wielu rosyjskich żołnierzy było po stronie Prigożyna. Jego zdaniem z szefem najemników sympatyzowało 14 rosyjskich generałów. Reuters nie jest w stanie zweryfikować tych doniesień.

Jak blisko bazy Woroneż-45 z bronią atomową byli najemnicy?

Reuters opisuje też drogę małego konwoju pojazdów opancerzonych i cywilnych najemników Grupy Wagnera, które zmierzały w stronę bazy Woroneż-45. Konwój - jak wskazują umieszczane w internecie zdjęcia i nagrania, minął wieś Woroncowka, miasteczko Buturlinowka i dotarł do miasteczka Tałowaja, 110 km od bazy Woroneż-45. W skład konwoju miało wchodzić co najmniej 75 pojazdów.

Reuters nie jest w stanie zweryfikować gdzie następnie skierowała się kolumna. Mieszkaniec wsi Tałowaja twierdzi jednak, że najemnicy nie posunęli się dalej, ponieważ wkrótce ogłoszono wynegocjowanie porozumienia i Grupa Wagnera zaczęła wracać do baz.

Reuters powołuje się na nagrania udostępnione w internecie i rozmowy z mieszkańcami z okolic Woroneża.

Najemnicy pod drzwiami magazynu z bronią atomową w bazie Woroneż-45?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Putin pełznie do Kijowa. Chce zdobyć całą Ukrainę
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Konflikty zbrojne
Próba zamachu stanu na Ukrainie? Prokuratura informuje o zatrzymaniach
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 858
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji
Materiał Promocyjny
Tomasz Porawski, dyrektor marki Skoda: Skupiamy się na życzeniach naszych klientów
Konflikty zbrojne
Putin rozpocznie wojnę z NATO? Kwaśniewski: Bomby na Warszawę właśnie to by oznaczały