Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej

Przemawiając na dorocznej konferencji think tanku GLOBSEC w Bratysławie, Macron powtórzył swój apel o bardziej powszechną „europejską obronę” i „europejski filar w NATO”.

Publikacja: 01.06.2023 00:03

Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462

Macron powiedział na forum bezpieczeństwa  GLOBSEC w Bratysławie, że nie powinno być podziału na „Starą Europę” i „Nową Europę”, odnosząc się do trwałych rozbieżności między  członkami Unii Europejskiej ze wschodu i zachodu kontynentu w sprawach takich jak Rosja.

Długotrwale utrzymywanie przez Macrona kanałów komunikacyjnych z prezydentem Rosji oraz powtarzanie, że Rosji nie wolno poniżać, wzbudziły na wschodzie Europy falę krytyki wobec Macrona.,

Dziś jednak prezydent Francji przyznaje, że państwa Zachodu powinny uważniej słuchać bezpośrednich i  bliskich sąsiadów Rosji, którzy przed nią ostrzegali.

W Bratysławie Macron podkreślił, że Paryż byłby „za udzieleniem Ukrainie namacalnych i wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa”, nie wchodząc w szczegóły tego, jak dokładnie mogłyby one wyglądać.

- Jeśli chcemy wiarygodnego, trwałego pokoju, jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na Rosję, jeśli chcemy być wiarygodni wobec Ukraińców, musimy dać Ukrainie gwarancje zapobieżenia dalszej agresji i włączyć Ukrainę do wiarygodnej architektury bezpieczeństwa - mówił Macron.

Naciskany, czy obejmowałoby to wspieranie członkostwa Ukrainy w NATO, Macron odpowiedział, że należałoby zbudować coś pomiędzy bezpieczeństwem zapewnionym Izraelowi a pełnym członkostwem w NATO. Nie jest pewne, czy dojdzie do konsensusu w sprawie pełnego członkostw

Czytaj więcej

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim?

Podczas swojego 45-minutowego wystąpienia Macron położył duży nacisk na uniezależnienie się Europy w sferze bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych.

W komentarzu powtórzył się jego niedawny wywiad na temat Chin, w którym wezwał do niezależnej europejskiej polityki wobec Tajwanu, aby uniknąć wciągnięcia w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi, co ponownie wywołało ostry sprzeciw wobec Paryża.

Powiedział, że w dziedzinie obronności Europa "musi zharmonizować standardy, rozwinąć europejską bazę przemysłową i technologiczną, zmniejszyć zależności", ale przyznał, że to USA udzieliły największej pomocy Ukrainie.

- Podziękujmy za to Stanom Zjednoczonym. Ale czy administracja USA zawsze będzie taka sama? Nie możemy scedować naszego zbiorowego bezpieczeństwa na amerykańskich wyborców  – powiedział Macron. - To od nas, mieszkańców Europy, zależy, czy będziemy mieli własną zdolność do obrony siebie i naszych sąsiadów.

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie