Izraelczycy budują w Buczy najnowocześniejszy kompleks sportowy na Ukrainie

W ramach międzynarodowego wsparcia i współpracy grupa izraelskich inwestorów z sektora nieruchomości stoi na czele budowy zaawansowanego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w mieście Bucza na Ukrainie.

Publikacja: 23.05.2023 22:01

Wyzwolona Bucza, kwiecień 2022

Wyzwolona Bucza, kwiecień 2022

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 454

Przy szacowanej inwestycji wynoszącej około 1,2 miliona dolarów, projekt ma na celu rewitalizację regionu i zapewnienie miejscowej ludności potrzebnych obiektów rekreacyjnych.

Przed wybuchem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego  malownicze miasto zamieszkiwało około 40 tysięcy osób. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji  Bucza przeżyła krótką okupację i zanim wyzwoliły ją Siły Zbrojne Ukrainy, została zmasakrowana przez rosyjskie wojsko.

To w Buczy objawiło się w pełni okrucieństwo Rosjan - w samym mieście zginęło ponad 400 cywilów, liczba ofiar w regionie liczona jest w tysiącach, ich ustalanie jest przedmiotem śledztwa ONZ.

Wielu mieszkańców z całej Ukrainy, także z Buczy i okolic,  stopniowo wraca do swoich domów i  szuka pozorów normalności.

Alex Sotowski, izraelski biegły rewident specjalizujący się w rozwoju biznesu i zarządzaniu finansami izraelskich firm działających na Ukrainie, podkreślił znaczenie międzynarodowej pomocy w trwających wysiłkach na rzecz odbudowy Ukrainy.

- Podobnie jak wiele innych miast na Ukrainie, Bucza jest w trakcie odbudowy i cieszy się napływem międzynarodowej pomocy finansowej. Jednak środki finansowe to za mało. Wiele miast w kraju nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z naprawieniem szkód i potrzebuje pomocy przedsiębiorczych firm i zagranicznych firm egzekucyjnych z różnych dziedzin, zwłaszcza działających w obszarze nieruchomości, zdrowia i wypoczynku  – powiedział Sotowski

Według Sotowskiego, który reprezentuje grupę izraelskich inwestorów, fizyczna rewitalizacja ukraińskich miast musi być uzupełniona wysiłkami na rzecz psychologicznego i emocjonalnego uzdrowienia, którego potrzebują mieszkańcy zniszczonego kraju. - Wiele badań pokazuje, że aktywność sportowa ma pozytywny wpływ na psychikę i bardzo pomaga w redukcji stresu, radzeniu sobie z lękami i poprawie nastroju. Na Ukrainie ludzie są tego spragnieni - mówił rewident.

Powstający  w Buczy klub, który ma zostać otwarty w sierpniu tego roku, mieści się w nowoczesnym centrum handlowym, które powstało w mieście dwa lata temu. Klub będzie posiadał takie udogodnienia jak basen, podgrzewane baseny dla dzieci, specjalny basen dla niemowląt, strefę spa z przebieralniami, jacuzzi, sauną, specjalistyczne sale do różnych dyscyplin sportowych,  wydzielone przestrzenie do treningu indywidualnego i grupowego, sztuk walki oraz  centrum aktywności dla dzieci obejmujące kolonie letnie, różnorodne zajęcia sportowe i sale zabaw.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy