Relacja z niedzielnych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Macron ostro o egzekucji ukraińskiego jeńca wojennego
- Francja zawsze stała po stronie sądów ukraińskich i międzynarodowych, by żadna zbrodnia popełniona w ramach rosyjskiej agresji nie pozostała bezkarna – powiedział prezydent Emmanuel Macron podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Francji stanowczo potępił egzekucję ukraińskiego jeńca wojennego, którego przerażające nagranie krąży w internecie. Obaj prezydenci wyrazili sprzeciw "wobec jakiegokolwiek użycia broni jądrowej i ich przywiązanie do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności dotyczącego ochrony infrastruktury i ludności cywilnej, przede wszystkim dzieci" – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym.
Prezydent Ukrainy o ataku na Słowiańsk: Pod gruzami są ludzie
- W Słowiańsku w Donbasie nadal trwa operacja poszukiwawcza po ataku rakietowym Rosjan, do którego doszło wczoraj. Są informacje, że pod gruzami budynków są niestety jeszcze ciała zabitych. W wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, w tym ponad 30 wielorodzinnych. Przekazuję kondolencje rodzinom ofiar. Żadnemu z tych, którzy są winni tej agresji, nie można wybaczyć i zapomnieć - powiedział Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Minister rolnictwa: Chcemy pomagać Ukrainie, ale kosztów tej pomocy nie możemy ponieść sami
- Chcemy przekonać Unię Europejską, że my chcemy Ukrainie pomagać, dla nas ważne jest pomaganie Ukrainie, ale kosztów tej pomocy nie mogą ponieść tylko kraje przygraniczne - powiedział w Wiadomościach TVP minister rolnictwa Robert Telus, odnosząc się do zakazu wwozu z Ukrainy produktów rolnych. - Rozumiemy Ukrainę, Ukraina nas rozumie, ale chcemy żeby Ukraina również występowała do Unii Europejskiej w tej kwestii, żeby nam pomóc znaleźć narzędzia, które spowodują rozdysponowanie tych produktów po całej Europie.
Zełenski: Nałożyliśmy sankcje na kolejne podmioty współodpowiedzialne za rosyjski terror
"Dziś opublikowane zostały kolejne dwa sankcyjne dekrety, odnoszące się do osób i firm, które są współodpowiedzialne za rosyjski terror albo mu pomagają. To między innymi sankcje na osoby, które propagują państwo-terrorystę pod przykrywką sportu. Na osoby, które są związane z przedstawicielami władz (tego państwa). Odrębna część to firmy IT, które sponsorują terror i dają cyfrowe możliwości do kontynuowania agresji" - przekazał na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy.
Zakaz przewozu z Ukrainy produktów rolnych opublikowany w Dzienniku Ustaw
Rząd podjął dziś decyzję o rozporządzeniu o zakazie wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Błyskawicznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej
Rząd podjął dziś decyzję o rozporządzeniu o zakazie wwozu produktów rolnych z Ukrainy. W błyskawicznym tempie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Więziony w Rosji amerykański dziennikarz przesłał list
Korespondent "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich wysłał pierwszy list do rodziny. "Chcę powiedzieć, że nie tracę nadziei... Czytam. Ćwiczę. I staram się pisać. Może w końcu napiszę coś dobrego" - napisał dziennikarz, cytowany przez "Ukraińską Prawdę". Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu w końcu marca. Postawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. O jego uwolnienie zaapelowały władze USA i światowe media, w tym "Rzeczpospolita".
Czytaj więcej
Byli więźniowie w Lefortowie, ich prawnicy i rodziny opisują ascetyczny budynek zaprojektowany z premedytacją, tak aby więźniowie czuli się w nim zapomniani przez cały świat.
Potężna eksplozja w Rubiżnem
W okupowanej miejscowości Rubiżne w obwodzie ługańskim doszło do potężnej eksplozji. Jak informują ukraińskie media, wybuch nastąpił w dawnej fabryce pończoch, która obecnie jest rosyjską bazą. Wtórna eksplozja wskazuje na to, że najprawdopodobniej znajdował się tam skład amunicji.
Intensywne walki w rejonie Bachmutu
Ukraińscy żołnierze odparli 40 rosyjskich ataków na odcinku bachmuckim, marjińskim, awdijiwskim i łymańskim. W samym Bachmucie trwają walki. Rosjanie ostrzelali Czasiw Jar, Orichowo-Wasiliwkę, Hrihoriwkę i inne miejscowości. W rejonie Marjinki siły ukraińskie odparły liczne rosyjskie ataki. Na odcinku awdijiwskim Rosjanie prowadzili bezowocne ataki w rejonie Sewiernego i Perwomajskiego. Ostrzelali też ponad 10 miejscowości. Na odcinku łymańskim siły rosyjskie prowadziły bezskuteczne natarcia w rejonie Dibrowy. Artyleria ostrzelała Stelmachiwkę, Newskie, Biłohoriwkę, Iwaniwkę i Spirne - podał ukraiński sztab generalny.
Ukrainę zalewają powodzie
W obwodzie wołyńskim, rówieńskim i czernihowskim zalanych zostało
przeszło 10 tys. hektarów gruntów rolnych. Podtopionych jest 600
gospodarstw rolnych w 14 miejscowościach, ewakuowano 15 osób.
Utrudniony jest dojazd do 30 miejscowości. Ratownicy dostarczyli
powodzianom wodę pitną i żywność.
Ukraiński minister rolnictwa o zakazie importu żywności do Polski
Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solskyj wyraził żal z powodu
wprowadzenia przez Polskę zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Przypomniał, że kilka dni temu rozmawiał z polskim
ministrem rolnictwa Robertem Telusem o imporcie i tranzycie ukraińskiego
zboża przez Polskę. Strona polska wprowadziła jednak zakaz importu
ukraińskich produktów. Solskyj powiedział, że Ukraina rozumie
trudną sytuację, jaka powstała wskutek blokady ukraińskich portów przez
Rosjan. "Ale dla całego świata i dla każdego człowieka na tym świecie
jest oczywiste, że sytuacja ukraińskich rolników jest najtrudniejsza. I
prosimy stronę polską, żeby wzięła to pod uwagę" - powiedział.
Zełenski rozmawiał z Macronem
Prezydent Ukrainy rozmawiał przez telefon z
prezydentem Francji. Półtoragodzinna rozmowa
dotyczyła niedawnej wizyty prezydenta Francji w Chinach, sytuacji na
froncie i ukraińskich planów wyzwolenia terenów okupowanych przez
Rosjan. Prezydenci rozmawiali o ukraińskiej formule pokoju, a
także o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie i jego
oczekiwanych rezultatach, przede wszystkim o zapewnieniu Ukrainie
gwarancji bezpieczeństwa do momentu jej wstąpienia do Sojuszu. Prezydent
Zełenski wyraził wdzięczność za potępienie przez Francję nieludzkiej
egzekucji ukraińskiego żołnierza przez rosyjskich zbrodniarzy wojennych.
Jak Putin rozładował ukraińskie zboże w Polsce
Już sprowadzone zboże się od rolników kupi, dla dalszych transportów granicę się zamknie, na niezadowolonych rolników zrzuci się pieniądze w ramach tarczy, na Putina i UE się będzie pomstować – i kolejny kryzys zostanie przyklepany - komentuje Artur Bartkiewicz.
Czytaj więcej
To dobrze, że PiS zorientował się, iż komisarzem ds. rolnictwa w Brukseli jest Polak, na dodatek związany z partią rządzącą. Dobrze, że odkrył, że w Kijowie jest rząd, z którym można rozmawiać. Szkoda jednak, że stało się to dopiero dziesięć miesięcy po pojawieniu się pierwszych sygnałów ostrzegawczych ws. napływu do Polski zboża z Ukrainy.
Energoatom wystąpi do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego o naprawienie szkód wyrządzonych przez Rosję
Ukraina pozwie Rosję do międzynarodowego trybunału o odszkodowanie za ogromne szkody spowodowane rosyjską okupacją największej elektrowni atomowej Europy.
Czytaj więcej
Decyzja zapadła. Ukraina pozwie Rosję do międzynarodowego trybunału o odszkodowanie za ogromne szkody spowodowane rosyjską okupacją największej elektrowni atomowej Europy.
11 osób zginęło w Słowiańsku
Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Słowiańsk na wschodzie Ukrainy wzrosła do 11. 21 osób zostało rannych. Rosyjska rakieta uderzyła tam w 4-piętrowy blok mieszkalny. Trwa akcja ratownicza, a pod gruzami mogą być jeszcze trzy osoby.
Wagnerowcy zajęli kolejne obszary w Bachmucie
"Jednostki szturmowe Wagnera z powodzeniem posunęły się naprzód, zdobywając dwa obszary na północnych i południowych obrzeżach miasta" - informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rosjanie przekazali, że natarcie najemników z Grupy Wagnera było wspierane przez rosyjskie jednostki spadochronowe.
Kolaborant skazany na 11 lat więzienia za pomoc rosyjskim wojskowym
Mężczyzna został skazany na 11 lat więzienia za dostarczenie informacji, które pomogły rosyjskim atakom na obwód mikołajowski - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Według SBU, mężczyzna pomagał rosyjskim siłom w koordynowaniu uderzeń rakietowych na obwód mikołajowski. Próbował również dostarczyć informacje na temat lokalizacji i ruchu wojsk ukraińskich, w szczególności pozycji bojowych artylerii i systemów obrony powietrznej.
Kaczyński zapowiedział zakaz wwozu zboża i innych produktów rolniczych z Ukrainy
- Powiadomiliśmy już naszych przyjaciół ukraińskich o tych decyzjach i jesteśmy gotowi w każdej chwili, być może to będą wręcz najbliższe dni, podjąć rozmowy żeby te sprawę załatwić w postaci porozumienia międzypaństwowego - powiedział prezes PiS.
Czytaj więcej
- Czas jest trudny i odczuwa go polska wieś. Teraz musimy naprawić błędy i jesteśmy na to zdecydowani. Podjęty zostanie powszechny skup zboża, a jego minimalna cena to 1400 zł za tonę - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prigożyn uważa, że Rosja powinna ogłosić zakończenie wojny
Zdaniem założyciela grupy Wagnera cele "specjalnej operacji wojskowej" zostały zrealizowane.
Czytaj więcej
- W pewnym sensie udało nam się je osiągnąć. Zmieliliśmy ogromną liczbę ukraińskich żołnierzy i możemy ogłosić, że cele "specjalnej operacji wojskowej" zostały spełnione. Rosja odcięła Morze Azowskie i duży kawałek Morza Czarnego, zajęła spory kawałek terytorium Ukrainy i stworzyła korytarz lądowy do Krymu - wyliczył Prigożyn.
Lula po spotkaniu z Xi: USA powinny zacząć rozmawiać o pokoju
Prezydent Brazylii spotkał się z przywódcą Chin. Po rozmowie zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział dziennikarzom, że USA powinny przestać "zachęcać do wojny" na Ukrainie i "zacząć rozmawiać o pokoju".
Niemcy chcą zakończyć zależność UE od rosyjskiego atomu
Pomimo ataku na Ukrainę Rosja nadal wysyła uran do Europy dla elektrowni atomowych.
Czytaj więcej
Pomimo ataku na Ukrainę Rosja nadal wysyła uran do Europy dla elektrowni atomowych. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck opowiada się za sankcjami, które miałyby zapobiec tej zależności.
Rosja używa dronów do atakowania policjantów w Chersoniu
"Rosyjskie wojsko po raz kolejny zaatakowało policjantów za pomocą dronów. W Chersoniu samochód policyjny został zaatakowany przez samolot bezzałogowy. Dwóch policjantów zostało rannych, samochód został uszkodzony" - poinformowała policja.
Po wycieku dokumentów Pentagonu. Czy Amerykanom można jeszcze wierzyć?
Efekt publikacji jest niezwykle szkodliwy. Może przede wszystkim uniemożliwić spodziewaną wiosenną kontrofensywę Ukrainy. Wśród dokumentów znalazły się precyzyjne dane o dziewięciu brygadach, które mają być podstawą operacji łącznie ze stanem ich amunicji i uzbrojenia.
Czytaj więcej
System, w którym 21-letni, niskiej rangi informatyk wojskowy ma dostęp do najbardziej tajnych danych mogących rozstrzygnąć o przebiegu wojny na Ukrainie, nie wygląda poważnie.
Rosja informuje o ostrzale miasta w pobliżu Doniecka
Denis Puszylin poinformował, że cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w ukraińskim ostrzale Jasynuwaty na przedmieściach Doniecka.
Niezależne media nie były w stanie potwierdzić tych informacji.
Rosjanie zmieniają przepisy w sprawie powołań. Spodziewają się długiej wojny
Brytyjski wywiad uważa, że Rosja w najbliższym czasie spróbuje skupić się na rekrutacji ochotników do armii, a uruchomienie "elektronicznych wezwań" to raczej środek długoterminowy, mający na celu uproszczenie rekrutacji w warunkach przedłużającej się wojny.
Czytaj więcej
Nowe rosyjskie prawo wyeliminowało przeszkodę, która pozwalała niektórym mężczyznom unikać poboru do wojska i sugeruje, że Moskwa przewiduje długotrwały konflikt na Ukrainie - twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Wzrosła liczba ofiar ataku na Słowiańsk
Ratownicy kontynuują przeszukiwania gruzów zniszczonego bloku w Słowiańsku. W ataku zginęło co najmniej dziewięć osób. Pięć uważa się za zaginione.
Hakerzy zaatakowali niemiecki Rheinmetall
Czytaj więcej
Niemiecka firma produkująca broń Rheinmetall padła 14 kwietnia ofiarą cyberataku - podaje "Der Spiegel".
Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 181 550 żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja od początku inwazji straciła na Ukrainie 181 550 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 460 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej doby.
Rosja straciła również 3653 czołgi, 7073 opancerzone wozy bojowe, 5646 pojazdów i zbiorników paliwa, 2785 systemów artyleryjskich, 535 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 283 systemy obrony powietrznej, 307 samolotów, 293 śmigłowce, 2 339 dronów i 18 łodzi.
Sztab Generalny Ukrainy: Wojsko odparło ponad 50 rosyjskich ataków
Podobnie jak w poprzednich dniach, rosyjskie wojska skupiają się na atakowaniu ukraińskich pozycji w Łymaniu, Bachmucie, Awdijiwce i Marjince. W piątek Ukraińcy odparli 56 ataków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
ISW: Moskwa rozpoczyna ćwiczenia Floty Pacyfiku w nadziei na zwiększenie swojej pozycji wobec Chin
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 14 kwietnia, że wojsko podniosło Flotę Pacyfiku Wschodniego Okręgu Wojskowego do najwyższego stopnia gotowości bojowej.
Czytaj więcej
Rosja rozpoczęła ćwiczenia Floty Pacyfiku, aby zademonstrować swoją potęgę morską i przypodobać się Pekinowi przed wizytą chińskiego ministra obrony Li Shangfu w Moskwie - uważają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Mieszkańcy obwodu chersońskiego pozostają bez prądu z powodu grabieży dokonywanych przez Rosjan
Rosjanie kontynuują grabież na terenach okupowanych. Kradzież oleju transformatorowego doprowadziła do przerw w dostawie prądu w miejscowościach w obwodzie chersońskim.
Kułeba: Wejście Ukrainy do NATO nie wymaga Planu Działań na rzecz Członkostwa
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP) nie jest już koniecznym krokiem na drodze Ukrainy do przystąpienia do sojuszu wojskowego.
Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO to program, który zapewnia "doradztwo, pomoc i praktyczne wsparcie" dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego kraju starającego się o spełnienie wymogów przystąpienia do sojuszu wojskowego.
Japonia zapewnia 400 milionów dolarów na odbudowę Ukrainy
Japonia podpisała umowę o przekazaniu Ukrainie 400 milionów dolarów na cele związane z odbudową Ukrainy.
W ramach programu odbudowy gospodarczej środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na pomoc humanitarną, w tym m.in. na dostawy sprzętu medycznego, rozminowywanie oraz edukację.
Koszty odbudowy Ukrainy były szacowane 23 marca na 411 mld dolarów.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Członkini KE mówi, że 11 pakiet sankcji wobec Rosji ma za główny cel stawiać sobie przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji wprowadzonych w poprzednich dziesięciu pakietach.