Morawiecki: Jeśli upadnie Ukraina, następny może być Tajwan

Wystąpienie premiera Morawieckiego w The Atlantic Council, jednym z najważniejszych waszyngtońskich think-tanków, zdominowały kwestie Ukrainy, Rosji, UE, Chin i pozycji Polski. - Chcemy być fundamentem europejskiego bezpieczeństwa - mówił szef rządu.

Publikacja: 13.04.2023 21:00

Morawiecki: Jeśli upadnie Ukraina, następny może być Tajwan

Foto: PAP/Krystian Maj/KPRM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 414

W trakcie porannego spotkania w The Atlantic Council Morawiecki wygłosił krótkie wystąpienie, wziął też udział w sesji Q&A. Jego widownię stanowili dziennikarze, eksperci i dyplomaci z Waszyngtonu, w tym była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Nie można dzisiaj i jutro ochronić Ukrainy mówiąc, że Tajwan to nie jest nasza sprawa i trzeba pamiętać, że trzeba wspierać Ukrainę, jeżeli chcemy, aby Tajwan pozostał niezależny. Jeżeli Ukraina zostanie podbita, następnego dnia Chiny mogą zaatakować Tajwan. Widzę tutaj bardzo duży związek, duże zależności pomiędzy sytuacją w Ukrainie, a sytuacją w Tajwanie i Chinach - podkreślił premier Morawiecki. Wcześniej mówił też, że stawką tego konfliktu jest być może los całego Zachodu. - Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia. Porażka na Ukrainie może być początkiem końca złotego wieku Zachodu - podkreślił. 

Morawiecki mówił też o relacjach polsko-amerykańskich i o tym, że Polska 30 lat od transformacji gotowa jest brać na siebie nowe role w układzie bezpieczeństwa na świecie - też jako dostawca, a nie tylko biorca bezpieczeństwa. - Ameryka jest nieodzownym partnerem Polski, ale Polska jest także nieodzownym połączeniem w polityce transatlantyckiej Waszyngtonu. Dzisiaj Europa potrzebuje współpracy polsko-amerykańskiej jak nigdy dotąd - mówił. I podkreślał, że Polska może być pomostem pomiędzy USA a UE. - Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone potrzebują solidnych sojuszników europejskich. Sojuszników, którzy cenią sobie współpracę transatlantycką. Polska jest jednym z niewielu krajów, które są w równym stopniu proamerykańskie i jednocześnie proeuropejskie. Stąd jesteśmy idealnym zwornikiem relacji europejsko-amerykańskich - stwierdził. 

Czytaj więcej

Kongresmen: Jeśli Chiny zaatakują, USA mogą wysłać wojska na Tajwan

Morawiecki w swoim wystąpieniu nawiązywał też do źródłach obecnej, globalnej sytuacji w sferze bezpieczeństwa. - Lenin kiedyś powiedział, że kapitaliści sprzedadzą nam linę, na której ich powiesimy. Tą liną współczesności jest zachodnia technologia. Amerykańska technologia była sprzedawana przez 30 lat za bardzo niską cenę Chinom. A Chiny, i Rosja też przy okazji, te dwa supermocarstwa dobrze wykorzystały to do wsparcia swoich gospodarek i swoich technologii. Konsekwencje znamy. Nie powinniśmy kontynuować tego samego błędu wobec Chin. Wojna z kolei obaliła mit, że kapitał nie ma narodowości - stwierdził. 

W czwartek wizyta premiera Morawieckiego w Waszyngtonie dobiega końca. Ostatnim punktem programu jest udział premiera w spotkaniu MFW i Banku Światowego. 

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy