Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje.
ISW cytuje rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, który 28 lutego mówił, że Rosjanie są otwarci na negocjacje ws. zakończenia wojny na Ukrainie, ale "Ukraina i Zachód muszą uznać nowe 'realia terytorialne'", co jest związane z rosyjskimi nielegalnymi aneksjami przeprowadzonymi jesienią 2022 roku (Rosja anektowała wówczas okupowane części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, chersońskiego).
"Pieskow dodał, że Ukraina musi wziąć pod uwagę konkretne cele z jakimi Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, by osiągnąć porozumienie" - zauważa ISW.
Czytaj więcej
Siły ukraińskie, zaangażowane w wielomiesięczną brutalną walkę z siłami rosyjskimi wokół miasta Bachmut, mogą w razie potrzeby strategicznie się wycofać – powiedział we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksander Rodniański.
Think tank przypomina, że cele jakie stawiała sobie Rosja rozpoczynając inwazję na Ukrainę, obejmują zmianę władz w Kijowie, która miałaby być zrealizowana w ramach rzekomej "denazyfikacji" Ukrainy oraz pozbawienie Ukrainy zdolności obronnych w ramach "demilitaryzacji".