Finlandia bliżej NATO niż Szwecja? 28 lutego głosowanie w fińskim parlamencie

28 lutego fiński parlament zagłosuje nad aktami prawnymi, których przyjęcie jest niezbędne, by kraj ten mógł wejść do NATO - zapowiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu, Jussi Halla-aho.

Publikacja: 17.02.2023 12:44

Sanna Marin, premier FInlandii

Sanna Marin, premier FInlandii

Foto: AFP

arb

W ubiegłym roku Finlandia i Szwecja zdecydowały się zerwać z tradycyjną politykę neutralności i w połowie maja złożyły wniosek o przyjęcie do NATO. Zmiana polityki obu państw ma związek z inwazją Rosji na Ukrainę - Finlandia graniczy z Rosją na odcinku o długości ok. 1 300 km, Szwecja graniczy z Rosją na Morzu Bałtyckim.

W Madrycie, w czasie czerwcowego szczytu NATO, wnioski te zostały przyjęte, ale aby oba kraje nordyckie mogły przystąpić do Sojuszu zgodę na to muszą wydać wszystkie kraje członkowskie. Tymczasem Turcja zgłosiła wątpliwości w związku z - jak przekazywały władze w Ankarze udzielaniem przez oba kraje azylu Kurdom i Turkom, których tureckie władze oskarżają o działalność separatystyczną.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna
Konflikty zbrojne
Rosjanie nie atakują cywilów? Raport obnaża zbrodnie wojenne
Konflikty zbrojne
Władimir Putin mówi o udziale Ukraińców w rozmowach pokojowych
Konflikty zbrojne
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Wspólnie z Polską nawet zdobyliśmy Moskwę
Konflikty zbrojne
Zełenski odpowiada Trumpowi. Twierdzi, że prezydent USA powtarza rosyjską dezinformację
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce