Ukraina prosi USA o 29 rodzajów systemów uzbrojenia i amunicji

Ukraina zapowiedziała, że zamierza zwrócić się do Stanów Zjednoczonych o rakiety dalekiego zasięgu i inną nowoczesną i precyzyjną broń, która będzie niezbędna w trakcie przewidywanej na 2023 rok kontynuacji kontrofensywy - pisze dziennik "The Wall Street Journal".

Publikacja: 12.09.2022 23:23

MGM-140 ATACMS

MGM-140 ATACMS

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 201

Do dokumentu, zawierającego spis niezbędnej według Kijowa boni dotarł dziennik "WSJ".

Lista obejmuje 29 rodzajów systemów uzbrojenia i amunicji. Wśród nich są czołgi, drony, systemy artyleryjskie;  pociski przeciwokrętowe Harpoon  oraz 2000 pocisków dla systemu rakiet artylerii wysokiej mobilności, czyli Himars, które Stany Zjednoczone zaczęły dostarczać na początku tego roku.

Czytaj więcej

Czy Putin ufa dowódcom? Kreml: Operacja na Ukrainie aż do osiągnięcia celów

Prośba jest następstwem opublikowania nowego oświadczenia strategicznego przez dwóch wysokich rangą ukraińskich oficerów wojskowych, którzy argumentowali, że punkt zwrotny w wojnie mógłby nadejść, gdyby Ukraińcy mieli systemy dalekiego zasięgu, takie jak Army Tactical Missile System, czyli ATACMS, które mają zasięg powyżej 300 km.

USA dotychczas nie zdecydowały się na przekazanie Ukrainie broni tak dalekiego zasięgu, ze względu na obawy zaatakowania przez Kijów celów w głębi Rosji.

Zapytany w piątek, dlaczego USA nadal niechętnie dają Ukrainie pociski ATACMS, sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że USA są zaangażowane w zapewnienie Ukraińcom tego, czego potrzebują, aby odeprzeć siły rosyjskie.

Dodał, że nie chodzi o jeden system, czy broń jednego rodzaju, ale integrację różnych elementów i rodzajów broni, by osiągnąć zamierzone cele.

W zeszłym tygodniu naczelny dowódca sił ukraińskich Walerij Załużny i Mychajło Zabrodski, członek ukraińskiego parlamentu i starszy oficer, napisali w oświadczeniu, że pociski dalekiego zasięgu dałyby Kijowowi znaczną przewagę w kontrofensywie. Rosja ma pociski manewrujące dalekiego zasięgu, które znacznie przewyższają systemy pozostające w posiadaniu Kijowa.

„Jedynym sposobem na radykalną zmianę sytuacji strategicznej jest bez wątpienia przeprowadzenie przez Siły Zbrojne Ukrainy kilku następujących po sobie, najlepiej równoczesnych, kontrataków podczas kampanii 2023” – napisali.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego