Ukraiński resort wskazuje największych darczyńców. Nie ma Polski i Niemiec

18 mld dolarów pomocy otrzymała od 24 lutego Ukraina od swoich międzynarodowych partnerów - podaje Ministerstwo Finansów Ukrainy.

Publikacja: 12.09.2022 14:05

Skutki rosyjskiego ostrzału w Charkowa

Skutki rosyjskiego ostrzału w Charkowa

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 201

"Od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji (Rosji na Ukrainę), ukraiński resort finansów aktywnie pracuje nad gromadzeniem środków na arenie międzynarodowej w celu uporania się z konsekwencjami wojny" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów Ukrainy.

Z komunikatu wynika, że od 24 lutego Ukraina otrzymała pomoc finansową od swoich partnerów w wysokości ok. 18 mld dolarów.

Ministerstwo Finansów wymienia następnie największych darczyńców Ukrainy. Na liście tej znajdują się USA, Kanada, Wielka Brytania, Japonia, Francja i Włochy.

Rząd ukraiński zdaje się na wsparcie zagranicznych darczyńców

Fragment raportu Ministerstwa Finansów Ukrainy

Resort podkreśla, że potrzeby finansowe Ukrainy obejmują nie tylko bezpośrednie wsparcie dla budżetu, ale także finansowanie odbudowy tysięcy miejscowości wyzwolonych przez ukraińską armię, odbudowy dróg, mostów i szkół.

W ciągu następnych 18-36 miesięcy, aby pokryć pilne potrzeby Ukrainy, Kijów będzie musiał zebrać ok. 105 mld dolarów, by przygotować się do nadchodzącej zimy, naprawić krytyczną infrastrukturę transportową, wesprzeć rolników wykonujących zasiewy, a także sfinansować wsparcie socjalne oraz rozminowanie kraju.

Czytaj więcej

Deputowani z Moskwy i Petersburga chcą odwołania Władimira Putina

"Rząd ukraiński zdaje się na wsparcie zagranicznych darczyńców" - czytamy w raporcie, w którym Ministerstwo Finansów podkreśla, że priorytetowe wydatki zamierza finansować z darowizn i grantów, tak aby nie zwiększać zadłużenia kraju.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna