Firmy zbrojeniowe szukają obrony przed rosyjskimi i chińskimi pociskami hipersonicznymi

Firmy obronne Cohort i Raytheon starają się pokonać superszybką broń opracowaną przez Rosję i Chiny. Zachód obawia się, że pociski hipersoniczne mogą zapewnić wrogim siłom decydującą przewagę.

Publikacja: 24.07.2022 19:55

Firmy zbrojeniowe szukają obrony przed rosyjskimi i chińskimi pociskami hipersonicznymi

Foto: Министерство обороны РФ

Andy Thomis, szef firmy obronnej Cohort, powiedział dziennikowi "The Telegraph", że jego firma pracuje nad projektem mającym na celu pokonanie broni, która może podróżować pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku i obecnie jest niezwykle trudna do zestrzelenia.

- To prawdziwe wyzwanie. Nie ma co do tego wątpliwości - powiedział prezes firmy, która dostarcza sprzęt dla okrętów podwodnych Royal Navy.

Typowe rakiety latają z prędkością około trzech machów, podczas gdy hipersoniczne przemieszczają się z prędkością pięciu machów lub szybciej.

Oprócz tego, że są niesamowicie szybkie, mają nieprzewidywalny tor lotu, który sprawia, że trudno je śledzić.

Chiny podobno wystrzeliły hipersoniczny pocisk dookoła globu podczas testu w zeszłym roku, podczas gdy w maju rosyjski okręt wojenny testowo wystrzelił pocisk Cyrkon, który może podróżować z dziewięciokrotną prędkością dźwięku.

Aby opracować dobrą obronę przed tą bronią, system musi monitorować znacznie większy obszar, aby ją wykryć i przechwycić.

Wes Kremer, prezes amerykańskiego producenta broni Raytheon Missiles & Defense, powiedział, że najprawdopodobniej skupi się na monitorowaniu pocisków z kosmosu za pomocą dużych konstelacji satelitów. 

Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady
Konflikty zbrojne
Czas dla Putina się kończy. Trump przejrzał jego taktykę?
Konflikty zbrojne
Władimir Putin ogłosił tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Konflikty zbrojne
Australia obiecała Ukrainie czołgi, ale ich nie przekaże?