Aktualizacja: 17.11.2024 03:46 Publikacja: 02.10.2021 07:55
Chiński myśliwiec J-16
Foto: Wikimedia Commons, MON Tajwanu
Ministerstwo Obrony poinformowało, że samoloty, w tym bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej, weszły do strefy identyfikacji obrony powietrznej w dwóch falach. Najpierw 25 samolotów pojawiło się w pobliżu atolu Pratas. Następnie w piątek wieczorem pojawiła się druga fala 13 samolotów. Przelatywały nad wodami między Tajwanem a Filipinami.
Tajwan zareagował uruchomieniem swoich radarów i poderwaniem samolotów bojowych.
W Planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną. Ma "przeciągnąć" Trumpa na stronę Ukrainy - pisze niemiecki "Welt".
"Financial Times", powołując się na analizę ukraińskiego wywiadu pisze, że na terytorium Rosji są już północnokoreańskie wyrzutnie rakietowe i samobieżne haubice.
Według informacji, przekazanych amerykańskiemu portalowi Axios przez przedstawicieli administracji Joe Bidena oraz źródła izraelskie, pod koniec października Izrael przeprowadził atak na ściśle tajny irański ośrodek badań nad bronią jądrową w Parchin.
„Kluczową potrzebą” nazwał przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, rozwój systemów uzbrojenia, które są powszechnie używane w czasie wojny Rosji z Ukrainą.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W Rosji zauważono północnokoreańską haubicę dalekiego zasięgu M-1989 Koksan kal. 170 mm - donosi ukraiński portal Militarnyi. Zdjęcie sprzętu na platformie kolejowej pojawiło się w mediach i szybko obiegło kanały w serwisie Telegram.
Chiński prezydent Xi Jinping w ubiegłym roku wywierał presję na prezydenta USA, Joe Bidena, by ten zmienił brzmienie stanowiska USA ws. niepodległości Tajwanu - podaje Reuters, powołując się na dwa źródła znające treść rozmowy między Xi a Bidenem.
Minister obrony Tajwanu Wellington Koo ostrzegł Chiny przed konsekwencjami wprowadzenia blokady tajwańskich portów.
Chiny chcą być w stanie błyskawicznie zamienić ćwiczenia wojskowe w pobliżu w Tajwanu w pełnowymiarowy atak na wyspę - twierdzi przedstawiciel tajwańskich władz.
Chiny nie wyrzekną się możliwości użycia siły wobec Tajwanu - informuje chińskie Biuro ds. Tajwanu.
W czasie jednodniowych ćwiczeń wojskowych, zorganizowanych na wodach wokół Tajwanu 14 października, w pobliżu wyspy znajdowała się rekordowa liczba chińskich samolotów wojskowych.
Chińska armia rozpoczęła w poniedziałek ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu oświadczając, że jest to ostrzeżenie przed „separatystycznymi działaniami tajwańskich sił niepodległościowych”.
Jest "całkowicie niemożliwe", żeby komunistyczne Chiny stały się ojczyzną Tajwanu, ponieważ rząd Tajwanu jest starszy niż komunistyczny rząd, który sprawuje obecnie władzę w Pekinie - przekonuje prezydent Tajwanu, Lai Ching-te.
Czy rosnąca potęga Chin jest zapowiedzią globalnego pokoju, czy może stanowi poważne zagrożenie dla stabilności świata?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas