Michał Szułdrzyński: Czy bezpieczeństwo Polski może zależeć od dobrego humoru Donalda Trumpa

Donald Trump coraz ostrzej krytykuje Europę, a w kuluarach mówi o wycofaniu wojsk USA z naszego regionu. PiS przekonuje, że lojalność wobec Trumpa zapewni nam bezpieczeństwo. Ale kluczowe będzie europejskie wsparcie dla Ukrainy i własna siła militarna.

Publikacja: 02.03.2025 13:55

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Foto: ROBERTO SCHMIDT / AFP

Po piątkowej awanturze, w którą zmieniła się rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa i jego zastępcy J. D. Vance’a z Wołodymyrem Zełenskim, awantura wybuchła również między politykami w Polsce.

Europejscy przywódcy stają po stronie Ukrainy, polska prawica broni Trumpa i atakuje Europę

Po tym, jak Donald Tusk zapewnił prezydenta Ukrainy o swojej lojalności, PiS zaatakował premiera za to, że – jak stwierdził Mateusz Morawiecki – chce wypchnąć Amerykę z Europy. Mariusz Błaszczak stwierdził zaś, że od wyniku wyborów prezydenckich w Polsce zależy to, czy pozostaną nad Wisłą amerykańskie wojska. W sporze Zełenskiego z Trumpem politycy polskiej prawicy stanęli po stronie amerykańskiego prezydenta, co charakterystyczne, atakując Europę. Podobny był przekaz Karola Nawrockiego.

Z kolei podobnie jak Tusk zareagowali liderzy większości europejskich państw. Wyjątkiem był Viktor Orbán, który stwierdził, że słabi chcą wojny, silni pokoju, a właśnie silny Trump chce pokoju. Tego, że chodzi o pokój na warunkach Moskwy, niestety nie dopisał. Pewnie nie zmieściło mu się w limicie znaków w serwisie X.

Od czego może zależeć, czy Donald Trump wycofa wojska z Europy, w tym z Polski

Ale stawianie sprawy tak, jak robi to dziś PiS, jest wynikiem niezrozumienia powagi sytuacji, w której się znaleźliśmy. Po piątkowej awanturze w Gabinecie Owalnym, która nie była dobra ani dla Ukrainy, ani dla Stanów Zjednoczonych, wiemy na pewno, jaka jest stawka tej gry.

To bezpieczeństwo Polski i Europy. Bardzo ryzykowne może się okazać uzależnianie bezpieczeństwa Polski od kaprysów jednego człowieka. Donald Trump coraz bardziej wrogo wypowiada się o Europie i Unii Europejskiej, która jego zdaniem powstała po to, by oszukać Stany Zjednoczone. W różnych formatach padają też deklaracje wycofania wojsk ze Starego Kontynentu. Co wtedy z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce? W piątek podczas spotkania z Zełenskim Trump chwalił Polskę, że płaci na NATO więcej niż powinna, a Polacy to świetni ludzie. Kilkanaście dni wcześniej w Warszawie szef Pentagonu Pete Hegseth mówił, że Amerykanie nie zamierzają w tej chwili wojsk z Polski wycofywać. – Niestety jest jeszcze za wcześnie, by wyciągnąć ostateczny wniosek, że amerykańskie wojska w Polsce zostają – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ważny członek polskiego rządu znający kulisy toczących się dyplomatycznych negocjacji. Z jego relacji wynika, że Trump jednemu ze swoich rozmówców w Europie wysłał niepokojący dla nas sygnał. – Powiedział, że nie widzi powodu, by US Army była obecna na wschodzie Europy – zaznaczył. 

Trumpa nie interesuje Ukraina ani Europa. Chce pokoju z Rosją, bo myśli o Bliskim Wschodzie i Pacyfiku

Czy jednak z faktu, że Trump podkreśla wyjątkowość Polski, wynikają jakieś gwarancje bezpieczeństwa? – Czy to coś znaczy? – pyta nasz rozmówca. Twierdzenie polityków PiS, że obecność wojsk amerykańskich zależy od tego, jak sympatyczne wobec niego będą polskie władze, jest więc nieporozumieniem.

Bo Trump jest w dość ograniczony sposób zainteresowany tym, co się dzieje w naszym regionie. Europa, Ukraina, Polska – to nie są jego priorytety. Ważny dla niego jego Bliski Wschód i Pacyfik. Nie chce, by Rosja była jego wrogiem, ponieważ potrzebuje jej neutralności w załatwianiu swoich spraw – pacyfikacji Iranu przez Izrael czy też konfliktu z Chinami, którego wszyscy się prędzej czy później spodziewają.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Czy po awanturze Trump-Zełenski Polska jest bezpieczna?

Dlaczego Trump chce odejścia Zełenskiego i dlaczego to ogromne ryzyko dla Polski

Nasz rozmówca z rządu zwraca uwagę na jeszcze jedno ryzyko. – Jeśliby warunkiem pokoju była neutralizacja Ukrainy i odejście Zełenskiego, byłoby to dla nas równie wielkie ryzyko, jak wycofanie się wojsk amerykańskich z Polski – tłumaczy. Nawet gdyby zainstalowano w Kijowie rząd nie tyle przychylny Rosji, ale nawet neutralny. Dlaczego? Tego nasz rozmówca nie precyzuje, ale domyślić się można, że Ukraina wówczas prędzej czy później wpadłaby w ręce Rosji, co jest dla naszego bezpieczeństwa geopolitycznym zagrożeniem. I to dlatego europejscy przywódcy w piątek solidaryzowali się z Zełenskim. Bez USA główny ciężar zabezpieczania naszego kontynentu spoczywać będzie na wspieranych przez Europę kilkusettysięcznych Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Co więc Polska może zrobić? Przede wszystkim się zbroić, ale też uczestniczyć w różnych formatach polegających na zwiększaniu zaangażowania Europy w bezpieczeństwo regionu. Dlatego tak ważne są formaty typu niedzielnego spotkania u Keira Starmera w Londynie, w których uczestniczyć będzie oprócz szefa NATO, szefowej KE, przedstawiciele Francji, Niemiec, Holandii, Danii, Finlandii, Czech, Rumunii, Polski, a nawet Turcji. Jak zwraca uwagę nasz rozmówca z rządu, zwiększanie bezpieczeństwa Europy nie jest gestem przeciwko USA. A tak twierdzą politycy PiS.

– Silniejsza Europa, która może dbać o własne bezpieczeństwo, jest na rękę Stanom Zjednoczonym, nawet gdyby nie było żadnych napięć między Unią a USA – tłumaczy nasz rozmówca. Bo w naszym interesie jest to, żeby Europa była jak najsilniejsza. I by Ukraina była pierwszą flanką obrony przed zakusami Kremla. Wbrew temu, co chce nam wmówić Putin i rodzima prawica, Europa wcale nie jest taka słaba.

Po piątkowej awanturze, w którą zmieniła się rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa i jego zastępcy J. D. Vance’a z Wołodymyrem Zełenskim, awantura wybuchła również między politykami w Polsce.

Europejscy przywódcy stają po stronie Ukrainy, polska prawica broni Trumpa i atakuje Europę

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Komentarze
„Wielki marsz patriotów”: Czy Platforma Obywatelska powtórzy sukces z 2023 roku?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Kto realizuje cele polskiej prezydencji w UE? Ministra Szłapkę poznały miliony
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Putin, Trump i „House of Cards”. Dlaczego Polski nie stać na strategiczną ślepotę?
Komentarze
Sąd uśmierca politycznie Le Pen. I otwiera skrajnej prawicy drogę do władzy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Komentarze
Tomasz Pietryga: Porażka Karola Nawrockiego może być dla PiS zbawienna
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście