Michał Szułdrzyński: Spór o prokuratora krajowego zagraża bezpieczeństwu państwa

Rząd Donalda Tuska i prezydent Andrzej Duda zgadzają się wyłącznie co do tego, że prokurator krajowy ma na imię Dariusz. Ten spór pokazuje katastrofalny stan, w jakim się znaleźliśmy. W obliczu międzynarodowych zagrożeń polityczne rozwiązanie tak głębokiego konfliktu jest pilnie potrzebne.

Publikacja: 01.10.2024 16:28

Dariusz Barski we wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą

Dariusz Barski we wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą

Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Dariuszem Barskim. Przed i po spotkaniu jego kancelaria informowała, że głowa państwa spotyka się z prokuratorem krajowym.

Z kim naprawdę spotkał się Andrzej Duda: z prokuratorem krajowym czy Dariuszem Barskim?

Zdaniem wybitnego prawnika prof. Marka Safjana nie ma wątpliwości, że prokuratorem krajowym jest jednak Dariusz Korneluk. Podobnego zdania jest minister sprawiedliwości Adam Bodnar i rządząca koalicja. Prezydent, podobnie jak całe PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, stoi na stanowisku, że w piątek Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że funkcję tę pełni jednak Barski.

Większość prawniczych autorytetów i cała koalicja 15 października są jednak zdania, że wyrok wydało trzech neosędziów, którzy nie są uznawani za legalnych sędziów powoływanych zgodnie z konstytucją – tłumaczył to szczegółowo prof. Andrzej Zoll w magazynie „Plus Minus”, weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Duda spotkał się z Barskim. "Działania Tuska i Bodnara zagrażają wszystkim postępowaniom"

Żartobliwie można by więc stwierdzić, że obie strony politycznego sporu zgadzają się tylko w jednym: że prokurator krajowy ma na imię Dariusz.

Rząd nie uznaje instytucji, które uznaje prezydent i opozycja

Niestety, sprawa nie jest ani trochę śmieszna. Właśnie spełnia się najczarniejszy scenariusz, w którym rząd uznaje jedne sądy, a opozycja inne; rząd nie uznaje Trybunału Konstytucyjnego, podobnie jak obecnej KRS, a opozycja wraz z prezydentem owszem; rząd uznaje, że prokuratorem krajowym jest ktoś inny, niż widzi to opozycja i prezydent. Długo by wymieniać. Znaleźliśmy się w oku cyklonu. Osiem lat chaosu szykowanego przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości w połączeniu z próbami punktowych korekt ze strony Adama Bodnara okazało się mieszanką wybuchową.

Czytaj więcej

Marcin Matczak: Nie płaczę, że mnie wykluczono

Trudno, by obywatele nie czuli się w tym wszystkim kompletnie zagubieni. Jeśli nawet Donald Tusk pomylił sędziego z neosędzią i kontrasygnował jego nominację w Sądzie Najwyższym, to jak w tym wszystkim mają się zorientować obywatele? Można by oczywiście argumentować, że skoro wiele autorytetów prawniczych ma zdanie takie jak dzisiejsza koalicja rządząca, to znaczy, że to ona ma rację. Ale czy są jeszcze autorytety, którym ufają wszyscy obywatele?

Bliski Wschód płonie, na Ukrainę lecą bomby: czy mamy czas na konstytucyjny chaos?

Istnieje ryzyko, że popadniemy w skrajny relatywizm i pojęcie praworządności albo nie będzie znaczyć nic, albo będzie inaczej rozumiane przez różne strony politycznego sporu. Kryzys konstytucyjny trzeba przerwać metodami politycznymi. Być może żadna ze stron nie będzie w pełni usatysfakcjonowana, ale trzeba znaleźć szybkie rozwiązanie sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Bo stan dwuwładzy jest dla Polski niebezpieczny, gdy za miedzą mamy wojnę, a Bliski Wschód właśnie zaczyna znów płonąć.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Dariuszem Barskim. Przed i po spotkaniu jego kancelaria informowała, że głowa państwa spotyka się z prokuratorem krajowym.

Z kim naprawdę spotkał się Andrzej Duda: z prokuratorem krajowym czy Dariuszem Barskim?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Ochrona zdrowia choruje. Zamykanie oddziałów szpitalach zaszkodzi rządowi Tuska
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Komentarze
Jerzy Surdykowski: Ustąpić Rosji, jak radzą Franciszek i Elon Musk?
Komentarze
Bogusław Chrabota: Via Baltica - państwa bałtyckie narażają wspólne bezpieczeństwo NATO
Komentarze
Estera Flieger: Kogo utopi minister Maciej Gdula – naukę, lewicę czy rząd?
Komentarze
Piotr Skwirowski: Budżet 2025, czyli pompowanie długu zamiast wyrzeczeń