Na oficjalnej stronie RCB można znaleźć aktualne komunikaty na temat zagrożeń oraz zalecenia dotyczące tego, jak należy na nie reagować. RCB radzi m.in. co powinno znaleźć się w plecaku gotowym do zabrania na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca zamieszkania. Według zaleceń RCB każdy członek rodziny powinien mieć przygotowany własny plecak ewakuacyjny. Do każdego plecaka należy dołączyć kartkę z nazwiskiem i adresem.
Co powinno być w plecaku ewakuacyjnym?
W plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się najważniejsze dokumenty takie jak: dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy z księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach. Należy też zaopatrzyć się w pendrive ze skanami tych dokumentów.
Do plecaka ewakuacyjnego należy też włożyć:
- gotówkę w niewielkich nominałach, ołówek i notes;
- butelkę filtrującą na wodę z nowym filtrem;
- zapas pożywienia na dwa dni;
- nóż, komplet sztućców, otwieracz do puszek;
- zapalniczkę bądź zapałki;
- latarkę z zapasem baterii;
- radio na baterie i baterie;
- mapę, kompas, busolę, GPS;
- maski ochronne;
- mydło/żel do dezynfekcji;
- gwizdek;
- gumy i sznurki;
- kombinerki, narzędzie wielofunkcyjne, łom;
- śpiwór, kurtkę przeciwdeszczową, ubrania na zmianę.
Czytaj więcej
Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na informacje o zamykaniu szkół na terenach dotkniętych powodzią. W specjalnym komunikacie przypomniano o środkach dostępnych na remonty placówek szkolnych. Można również wnioskować o pomoc dla uczniów.