Aktualizacja: 16.02.2025 15:42 Publikacja: 20.05.2024 15:51
Foto: Adobe Stock
Dzisiaj około godziny 13 nad Gnieznem przeszła silna burza z ulewnym deszczem i opadami gradu.
Szerzenie nieprawdziwych informacji o rzekomym wzroście liczby pożarów w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie jest oszustwem – zapewnia rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński.
W Cigacicach koło Zielonej Góry doszło w sobotę do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu zdarzenia działa kilkanaście zastępów straży pożarnej.
Od wczesnych godzin popołudniowych płonie zabytkowa hala dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w przemysłowej dzielnicy Gdańska, Przeróbce.
Do podziemnego wstrząsu doszło w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel. W zagrożonym rejonie było 29 osób. Do szpitali trafiło 11 osób, jeden z górników zmarł.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem mrozów i opadów śniegu. Wszystko za sprawą arktycznego powietrza, które napływa z północy Europy. Ta zimowa aura nie zostanie jednak z nami na długo.
– Porównałem dane z poprzednich lat i nie znalazłem sytuacji, w której w lutym byłoby tak sucho, jak obecnie – mówi Paweł Staniszewski, synoptyk hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej–PIB. – Połowa kraju znajduje się w strefie niskiej wody, a wysokość pokrywy śnieżnej w górach jest najniższa od dziewięciu lat – dodaje.
Wyż Elwira rozwinął się nad północną Europą i to właśnie on odpowiada za coraz niższe temperatury w naszym kraju. W niektórych miejscach można spodziewać się nawet -15 stopni.
Słoneczne dni i bardzo zimne noce, a później opady śniegu - takie warunki pogodowe czekają nas w tym tygodniu. IMGW przedstawiło najnowszą prognozę na najbliższe dni. Termometry pokażą nawet dwucyfrowy mróz. Kiedy i gdzie spodziewać się najniższych temperatur?
IMGW podzielił się długoterminową prognozą numeryczną pogody na kolejne miesiące, aż do maja. Wygląda na to, że wiosna może zawitać do nas szybciej, niż się spodziewamy. Anomalie będą dotyczyć nie tylko temperatury, ale również sumy opadów.
Styczeń żegna nas wysokimi temperaturami i pogodą, która przypomina bardziej przedwiośnie niż środek zimy. W prognozach na najbliższe dni widać jednak zmianę która powinna ucieszyć osoby tęskniące na prawdziwą zimą.
Ostatni tydzień stycznia upłynie jeszcze pod znakiem dodatnich temperatur. W najnowszych prognozach pogody IMGW widać jednak stopniowy, ale pewny powrót zimowej aury. Kiedy nastąpi początek ochłodzenia? Czy wrócą opady śniegu?
Kalendarzowa zima w pełni, ale jak do tej pory w zdecydowanej części kraju była ona dosyć ciepła, a opady śniegu nie były duże. Czy w lutym nastąpi zmiana? Czy można liczyć na mroźną i śnieżną aurę? Oto prognoza pogody na luty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas