Punktem wyjścia do dyskusji, a potem przedmiotem głosowania będzie projekt niewiążącej prawnie rezolucji, której głównym celem jest dokonanie oceny obecnego unijnego prawa autorskiego zanim propozycję jego nowelizacji przedstawi Komisja Europejska. W projekcie rezolucji znalazł się postulat zmiany przepisów w celu ułatwienia ponadgranicznego dostępu do usług i treści w internecie. Teraz zbyt często konsumentom blokuje się dostęp do niektórych usług i treści tłumacząc to ograniczeniami terytorialnymi dystrybucji (tzw. "geoblocking").

Posłowie mogą też uznać, że konieczne jest wzmocnienie pozycji autorów i twórców oraz zagwarantowanie im odpowiedniego poziomu wynagrodzenia za dystrybucję utworów na rynku cyfrowym. Mogą też zażądać od Komisji sprawdzenia, czy obowiązujące wyłączenia i ograniczenia w stosowaniu ochrony własności intelektualnej, z których korzystają na przykład biblioteki i naukowcy, nie powinny zostać dostosowanie do wymogów środowiska cyfrowego.

W projekcie przyjętym przez komisję prawną znalazł się zapis nakładający obowiązek uzyskania zgody na wykorzystywanie w celach komercyjnych fotografii budynków i prac artystycznych stanowiących trwały element przestrzeni publicznej. Zapis budzi wiele wątpliwości. Niektórzy posłowie opowiadają się wręcz za przeciwnym rozwiązaniem: chcą swobodnego wykorzystywania takich obrazów (tzw. wolność panoramy).

Komisja ma do końca 2015 roku przedstawić propozycję nowelizacji unijnego prawa autorskiego. Ma zostać zmienione w taki sposób, by brało pod uwagę uwarunkowania "ery cyfrowej".