Ryzykowna walka o zasięgi. Prawniczka o udostępnianiu zdjęć w internecie

Ludziom, którzy coś publikują w sieci, zależy na zasięgach, na tym, aby wiadomość, post, zdjęcie dotarły do jak największej rzeszy odbiorców. Ale to nie oznacza zupełnej dowolności w dalszym publikowaniu tych treści przez innych internautów – mówi mec. Joanna Gwiazdowska.

Publikacja: 06.10.2024 13:24

Ryzykowna walka o zasięgi. Prawniczka o udostępnianiu zdjęć w internecie

Foto: Adobe Stock

W internecie często publikowane są wizerunki osób w niekorzystnych dla nich sytuacjach. Takie nagrania są wielokrotnie udostępniane. Czym jest wizerunek i czy można go dowolnie rozpowszechniać?

Wizerunek, który jest naszym dobrym osobistym, jest w Polsce chroniony kilkoma ustawami, czyli ustawą Kodeks cywilny, ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz rozporządzeniem RODO. Wizerunek obejmuje aspekt fizyczny, na który składa się wygląd zewnętrzny, mimika, gestykulacja, nasz sposób komunikacji, język, maniery, wyznawane wartości, ale też aspekt niematerialny – dobro osobiste. Nikt bez naszej zgody nie może rozpowszechniać naszego wizerunku - to jest nadrzędna zasada. Mamy oczywiście od niej wyjątki.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego