Astronauta NASA ubiera się u Prady

Brzmi jak żart pierwszokwietniowy, ale żartem nie jest. Włoska Prada wypracowała takie technologie, że została wybrana na dostawcę kombinezonów dla astronautów NASA.

Publikacja: 20.10.2024 13:55

Astronauta NASA ubiera się u Prady

Foto: AFP

Prada, to producent odzieży, akcesoriów i perfum jednych z najdroższych na rynku. Za zwykły sweter trzeba tam zapłacić 2-3 tys. euro.

Ale kombinezony NASA będą o wiele droższe.

Zostaną w nie ubrani astronauci, którzy wyruszą w 2025 roku w misję NASA Artemis III. To efekt współpracy Axiom Space wysyłającego ludzi w kosmos i włoskiego domu mody. Ubrani będą wyjątkowo, bo i misja jest wyjątkowa — będzie to pierwszy lot na księżyc od Apollo 17 w 1972 roku. A na pokładzie statku kosmicznego znajdzie się również kobieta : Christina Koch, bądź Victoria Glover. informują we wspólnym oświadczeniu Prada i Axiom.

Kombinezony będą białe, z szarymi naszywkami na kolanach z materiału, który umożliwia sprawne poruszanie się. Do tego każdy astronauta otrzyma plecak, także zaprojektowany przez Pradę.

Nazwa kombinezonu astronautycznego Prady nie ma nic wspólnego z wielką modą : Extravehicular Mobility Unit . A — jak informuje Axiom — Prada została wybrana z powodu wyjątkowego wyczucia w pracy z surowcami, technologią produkcji oraz innowacyjnym pomysłom w projektowaniu. Dla Włochów, to kontrakt- marzenie. Axiom przeznaczył na kombinezony miliard dolarów.

Dyrektor marketingu w Prada Group Lorenzo Bertelli nie widzi w tym kontrakcie nic nadzwyczajnego, skoro ten dom mody już współpracował wcześniej z załogą jachtu biorącą udział w Luna Rossa Prada Americas Cup.

Jak na razie wiadomo, że kombinezony zostaną uszyte ze specjalnej tkaniny, która skutecznie chroni tak przed bardzo wysokimi, jak i wyjątkowo niskimi temperaturami, oraz pyłem księżycowym.

Temperatura na księżycu w ciągu dnia osiąga nawet 121 stopni Celsjusza, a w nocy spada do minus 133 stopni. A w kraterach znajdujących się stale w cieniu, na zbadanie których NASA ma nadzieję — jest jeszcze zimniej — bo minus 246 stopni C.

Amerykanie są oburzeni takim wydawaniem pieniędzy bo programy kosmiczne są finansowane z podatków. Tyle, że ten miliard dolarów za kombinezon, to i tak niewiele ze 100 mld dol., jakie NASA wydała na program Artemis, który jak na razie nie przyniósł żadnych efektów.

Prada, to producent odzieży, akcesoriów i perfum jednych z najdroższych na rynku. Za zwykły sweter trzeba tam zapłacić 2-3 tys. euro.

Ale kombinezony NASA będą o wiele droższe.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Handel
Niebezpieczne zabawki z Chin
Handel
Prezes Grupy Żabka: Jestem zadowolony z kursu akcji
Handel
GPW zachwycona Żabką. Inwestorzy jakby mniej
Handel
Wielki debiut Żabki na GPW. Były wzrosty na starcie notowań