Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce

Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom - poinformował wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka.

Publikacja: 05.10.2023 14:51

Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom

Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom

Foto: Bloomberg

Ukraina wstrzymała skargi przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji, które złożyła do Światowej Organizacja Handlu (WTO).

"Mamy świadomość, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższych tygodniach, dlatego postanowiliśmy wstrzymać skargę" - powiedział Taras Kaczka w Brukseli, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wiceminister gospodarki Ukrainy sugerował już pod koniec września, że może zapaść taka decyzja, jeśli wyżej wymienione kraje zagwarantują niestosowanie środków ograniczających przepływ zboża w przyszłości.

Czytaj więcej

Grecja otwiera porty dla zboża z Ukrainy. Polski rząd traci sojuszników

„To generalnie kwestia funkcjonowania handlu między Ukrainą a UE. Widzimy, że ten problem (import ukraińskich produktów rolnych) zostanie wyeliminowany w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Będzie wiele nowości o tym, jak zmienia się system wydawania zezwoleń itp. Dlatego też, dopóki szukamy praktycznego rozwiązania, nasze spory w WTO zostaną zawieszone” – wyjaśnił dziennikarzom wiceminister.

Kaczka podkreślił, że obecnie Ukraina prowadzi konsultacje, ale nie spór jako taki. „Nie jesteśmy w sporze – nie sformalizowaliśmy organu roboczego do prowadzenia sporu, jesteśmy na etapie konsultacji. Wysłaliśmy tę sprawę (do WTO) i na konsultacje mamy 60 dni” – dodał.

Do rozmów o zbożu wrócimy po wyborach w Polsce

Wiceminister zapewnił, że dla strony ukraińskiej ważne jest znalezienie „konstruktywnego rozwiązania w ramach całej UE”. „Mimo, że wysyłane przez nas skargi dotyczą konkretnych państw członkowskich, w tym Polski, jest to problem systemowy w naszych stosunkach z UE. Naszym celem jest podkreślenie, że UE i Ukraina mają takie samo podejście do umów handlowych. Dlatego też chcemy rozwiązać ten problem w sposób kompleksowy, aby pokazać jedność między nami a Polską, między nami a UE i między Polską a UE” – podkreślił Taras Kaczka.

Czytaj więcej

Tranzyt ukraińskiego zboża. Minister rolnictwa: Dogadaliśmy ważną sprawę

Mówiąc o relacjach z Polską, Kaczka wyraził nadzieję, że strony będą mogły wrócić do rozmów po wyborach. „Nie widzę przeszkód systemowych w rozwiązaniu tego problemu. To kwestia czasu. Co więcej, na razie nie ma wniosków o pozwolenia na eksport ze strony ukraińskich firm do Polski, co jest dodatkowym sygnałem, że nie ma masowego eksportu i presji na polski rynek krajowy. Wykorzystujemy ten czas, aby pokazać, że w rzeczywistości wyraźnym interesem ukraińskich eksporterów jest po prostu eksport do tych krajów UE, gdzie popyt na ukraińskie towary jest naprawdę duży” – cytuje ministra Interfax-Ukraina.

Minister Taras Kaczka wyraził opinię, że „jesienią rynek się uspokoi”. „Wszyscy wrócimy do normalnych przepływów handlowych, co pozwoli nam powrócić do sytuacji wygodnej dla lokalnych rolników w sąsiednich państwach UE oraz dla rolników ukraińskich” – dodał w rozmowie z agencją. Ponadto „lwia część” ukraińskich produktów rolnych przechodzi przez porty czarnomorskie w Rumunii, porty bałtyckie, koleją i transportem drogowym – podkreślił wiceminister.

Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego