Potężna francuska sieć opuszcza Rosję. Pomógł międzynarodowy bojkot?

Zatrudniająca w Rosji 45 tysięcy ludzi i posiadająca 111 hipermarketów w 65 miastach Rosji francuska sieć budowlana Leroy Merlin ogłosiła, że opuszcza federację. Sklepy zostaną przekazane lokalnym zarządom.

Publikacja: 24.03.2023 17:01

Leroy Merlin w Moskwie

Leroy Merlin w Moskwie

Foto: Adobe Stock

„Po ponad 18 latach działalności w Rosji, przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu kierownictwu powinno uratować miejsca pracy dla 45 tysięcy pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańców” - informuje francuska grupa ADEO, do której należy sieć Leroy Merlin (cytat za gazetą "Kommersant").

Dla dobra rosyjskich pracowników

Francuzi zapewniają, że „proces wycofywania rozpoczął się kilka miesięcy temu”, a od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę „ADEO wstrzymało wszelkie nowe inwestycje w Rosji".

Czytaj więcej

Francuska sieć sklepów oskarżona o zaopatrywanie rosyjskiej armii na froncie

„Transakcja zostanie zatwierdzona przez odpowiednie władze w Rosji. W całym procesie priorytetem ADEO jest odpowiedzialne działanie z poszanowaniem wszystkich pracowników” – czytamy w komunikacie prasowym.

W Rosji sieć Leroy Merlin to 111 hipermarketów w 65 miastach. Po agresji Rosji na Ukrainę wiele zagranicznych firm szybko opuściło Rosję, ale nie Leroy Merlin. W marcu 2022 roku firma zapewniła swoich dostawców, że będzie nadal działać w Rosji. „Pomimo wszystkich plotek nadal pracujemy i nie planujemy zaprzestania działalności firmy” – powiedział Eric Poulet, dyrektor generalny Leroy Merlin Vostok LLC (spółka obsługująca sieć).

Wywołało to bojkot sklepów sieci w wielu krajach, w tym w Polsce. Zyskała konkurencja - brytyjska Castorama, która opuściła Rosję już w 2018 r i niemiecki OBI, który sprzedał swój rosyjski biznes w marcu 2022 r kazachskiej spółce.

Międzynarodowy sponsor rosyjskiej wojny

W styczniu br. roku okazało się również, że Decathlon, jeden z największych na świecie detalistów sportowych, sprzedaje swój biznes w Rosji (44,1 proc. detalisty jest własnością rodziny Mullier; założyciel Decathlon, Michel Leclerc, i założyciel Auchan, Gerard Mullier, są kuzynami).

Czytaj więcej

Znana marka wciąż zarabia w Rosji. Najwyżej zmieni nazwę

W przeciwieństwie do Leroy Merlin, Decathlon po rosyjskiej agresji na Ukrainę i nałożeniu zachodnich sankcji najpierw wstrzymał dostawy do Rosji, a następnie całkowicie zamknął sprzedaż detaliczną i internetową. Podobnie jak wiele innych firm, władze Decathlonu uznały, że troska o rosyjskich pracowników to obowiązek tych, którzy wywołali wojnę na Ukrainie, a co za tym idzie – międzynarodowe sankcje.

Ukraina wpisała Leroy Merlin na listę „międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny”. I rzeczywiście, Francuzi dobrze zarobili po wybuchu wojny: przychody sieci w 2022 r. w Rosji zwiększyły się o 15 proc. – do 529,7 mld rubli (blisko 30 mld zł). I odpowiednio wzrosły podatki dla kremlowskiego fiskusa.

Warunki odsprzedaży sklepów Leroy Merlin w Rosji nie zostały upublicznione. Wiadomo, że po wyczerpaniu zapasów z magazynów, zaopatrzenie sklepów pozostanie na głowie rosyjskich właścicieli. Nie wiadomo, co z marką sieci.

Handel
WWF: Rosyjskie drewno w dużych ilościach wciąż trafia do Niemiec
Handel
Wielkanoc bez zakupowych szaleństw. Ceny rosną mocniej
Handel
Chiński eksport mocno wzrósł przed nałożeniem ceł
Handel
Unia szuka odpowiedzi na politykę Donalda Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Handel
Cła Trumpa już szkodzą Amerykanom. A zakłóceń będzie dużo więcej