Najczarniejsze scenariusze tracą na aktualności

To, że Polskę czeka pierwsza od początku lat 90. recesja, jest pewne. Ale ekonomiści zaczynają przyznawać, że przesadzili z pesymizmem.

Aktualizacja: 09.06.2020 06:15 Publikacja: 08.06.2020 21:00

Najczarniejsze scenariusze tracą na aktualności

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik Sentix, który jest wyrazem zaufania inwestorów do gospodarki strefy euro, wzrósł w czerwcu do –24,8 pkt z –41,8 pkt w maju. Jego składowa wyrażająca oceny bieżącej sytuacji po raz pierwszy w tym roku wzrosła, ale pozostała na bardzo niskim poziomie –61,5 pkt. Jednocześnie składowa wyrażająca oczekiwania inwestorów podskoczyła z –3 do +21,8 pkt. Poprzednio tak wysoko była jesienią 2017 r.

Taki odczyt Sentix zaskoczeniem nie jest. Na rynkach finansowych optymizm dominuje już od kilku tygodni. Dotąd szampańskie nastroje inwestorów kontrastowały jednak z danymi płynącymi z gospodarek oraz z prognozami ekonomistów. Teraz także oni przyznają, że prawdopodobnie przesadzili z pesymizmem. „Czekają nas rewizje w górę prognoz wzrostu PKB dla Polski, strefy euro i USA. Drugiej fali Covid-19 może nie być. Zdolności do testowania są już na tyle duże, że może się udać ją szybko zgasić. (...) To zmienia ścieżki wzrostu gospodarek w II połowie 2020" – napisali w poniedziałek ekonomiści z Banku Pekao.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji