„Środki z Banku Światowego zostaną przekazane w ramach projektu Supporting Recovery through Sound Fiscal Management (SURGE), którego celem jest wsparcie reform instytucjonalnych niezbędnych do przystąpienia do Unii Europejskiej. Część tej kwoty pochodzi z funduszu ADVANCE Ukraine rządu Japonii” – napisał Danis Szmygal, premier Ukrainy na portalu społecznościowym.
Ukraina dostanie więcej pieniędzy z Banku Światowego
Zdaniem premiera realizacja programu pomoże wzmocnić pracę instytucji państwowych Ukrainy w warunkach wojennych i w pełni zapewnić obywatelom kluczowe usługi rządowe. Jak wyjaśnił Szmygal, reformy te powinny poprawić efektywność zarządzania inwestycjami publicznymi i finansami publicznymi. W razie potrzeby kwotę dofinansowania można zwiększyć.
Czytaj więcej
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
W ostatnich miesiącach rośnie pomoc udzielana przez organizacje i kraje Zachodu Ukrainie. Na początku listopada Ukraina i Bank Światowy podpisały umowy o wartości prawie 600 mln dolarów. Poinformował o tym premier Denis Szmygal: „Mówimy o nowym projekcie „Zrównoważona, inkluzywna i ekologicznie zbalansowana przedsiębiorczość” (RISE), którego celem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, transformacja ekologiczna, poprawa otoczenia biznesowego, cyfryzacja i ułatwienie wchodzenia na nowe rynki”. Zdaniem premiera wszystko to powinno znacząco wzmocnić gospodarkę Ukrainy - szczególnie poprawi warunki prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw.
Pakiety pomocy z USA i Norwegii
W październiku Bank Światowy zatwierdził utworzenie funduszu pośrednictwa finansowego (FIF) w celu wsparcia Ukrainy. Fundusz, którym będzie zarządzał Bank Światowy, pomoże wypełnić zobowiązania państw G7 dotyczące zapewnienia Ukrainie do końca roku aż 50 miliardów dolarów dodatkowego finansowania.