Coraz więcej seniorów w Niemczech oprócz emerytury jest zależnych od pomocy społecznej. W I kwartale 2024 r. 719 330 emerytów otrzymało tzw. podstawowe zabezpieczenie na starość. Tak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z zestawienia, jest to rekordowo wysoki poziom a także wzrost o prawie 35 tys. w stosunku do marca 2023 r. To oznacza, że od 2015 r. nastąpił wzrost o około 40 proc. (511 915 osób).
Sahra Wagenknecht, powiedziała gazecie „Neuen Osnabrücker Zeitung “, że „najwyższy w historii poziom ubóstwa wśród osób starszych to kolejna hańba dla obecnej koalicji”. A „niemiecki system emerytalny skazuje wielu starszych ludzi na poniżające ubóstwo”.
Czytaj więcej
Niemieccy emeryci są coraz biedniejsi. I coraz mocniej odczuwają skutki recesji, inflacji i rosnących kosztów energii. Rekordowa ilość osób korzysta z rządowego sparciał finansowego.
Ilu niemieckich emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa
Rzeczniczka Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego wyjaśniła jednak na początku marca, że wzrost liczby emerytów z zabezpieczeniem podstawowym wynika głównie ze skutków regulacji dotyczącej kwoty wolnej od podatku. Wprowadzono te zmiany wraz z emeryturą podstawową, która zacznie obowiązywać od początku 2021 roku. Chodziło o to, aby osoby o szczególnie niskich zarobkach otrzymywały świadczenia emerytalne powyżej zabezpieczenia podstawowego.
Podstawowe zabezpieczenie na starość przysługuje w Niemczech osobom, które osiągnęły określony wiek emerytalny, czyli obecnie 67 lat, a których emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania.