Jak chińskie problemy wpłyną na świat? Konsumenci mogą skorzystać

Druga gospodarka świata stoi w obliczu narastających problemów: chaosu na rynku nieruchomości, rosnącego bezrobocia wśród młodych i zwalniającego wzrostu. Jakie skutki dla świata będzie miał kryzys w Chinach?

Publikacja: 29.09.2023 14:45

Jak chińskie problemy wpłyną na świat? Konsumenci mogą skorzystać

Foto: Bloomberg

Chińska gospodarka musi mierzyć się z problemami niespotykanymi od lat. Po dekadach szybkiego wzrostu PKB tempo wyhamowało, co przekłada się na rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi. Do tego dochodzi rosnący chaos na rynku nieruchomości, którego objawem jest objęcie prezesa jednego z największych deweloperów, firmy Evergande, nadzorem policji i zawieszenie notowań spółki na giełdzie. Problemy Państwa Środka mogą mieć poważne skutki dla reszty świata, jednak analitycy spierają się co do ich rozmiarów oraz tego, kto najbardziej ucierpi.

Zachodni konsumenci mogą zyskać

Słaby popyt w Chinach oznacza, że ceny w tym kraju pozostaną niskie, chińska waluta będzie słabsza, a to przełoży się na utrzymanie na względnie niskim poziomie cen chińskich towarów eksportowych.

– To dobra wiadomość dla osób i przedsiębiorstw zmagających się z wysoką inflacją – stwierdził w rozmowie z BBC Roland Rajah, dyrektor Indo-Pacific Development Centre w Lowy Institute w Sydney.

Jednak słabszy popyt, to także mniejszy import, co dla krajów eksportujących dużo może oznaczać kłopoty. W szczególnie mocnych opałach mogą być takie państwa, jak Australia czy Brazylia. Kłopoty może mieć też kilka krajów Afryki – tych o wysokim udziale eksportu do Chin w handlu zagranicznym.

Czytaj więcej

Chińska policja zatrzymała pracowników giganta nieruchomościowego Evergrande

Dla krajów Afryki i krajów rozwijających się z innych regionów świata istnieje jednak inne zagrożenie. Chiny w ostatniej dekadzie zainwestowały w ponad 150 krajach przeszło bilion dolarów w ogromne projekty infrastrukturalne, m.in. w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Problemy gospodarcze Państwa Środka mogą oznaczać, że kurek z pieniędzmi na projekty w krajach rozwijających się zostanie przykręcony albo wręcz zakręcony, na czym ucierpią gospodarki krajów rozwijających się.

Słabszy popyt w Chinach oznacza także problemy dla wielkich światowych graczy – produkujące także dla chińskich konsumentów koncerny takie jak Apple czy Volkswagen będą musiały zmierzyć się ze zmniejszeniem przychodów z tego rynku. Mniejsza sprzedaż w Chinach będzie oznaczała konsekwencje nie tylko dla tych koncernów, ale także dla ich dostawców.

Kryzys w Chinach przyniesie odprężenie w wojnie handlowej?

Nie jest jasne, jak ewentualne pogłębienie się kryzysu w Chinach przełoży się na ich stosunki z USA i resztą krajów Zachodu. Część analityków uważa, że Pekin może opuścić gardę w relacjach z USA, w sytuacji, w której sankcje Waszyngtonu przyczyniły się do obniżenia eksportu do USA o jedną czwartą.

Jednak nie ma, póki co, żadnych dowodów na poparcie tej hipotezy – chiński rząd wprowadza własne ograniczenia wobec USA i krajów zachodnich i intensywnie korzysta z okazji, takich jak np. sankcje Zachodu wobec Rosji, zwiększając eksport w tym kierunku. Równocześnie jednak UE (jak i poszczególne kraje Unii) i USA wciąż utrzymują kontakty z Chinami i regularnie prowadzony jest dialog dotyczący handlu.

Dużo obaw związanych z chińskim spowolnieniem bierze się z sytuacji na rynku nieruchomości w Państwie Środka. Wielu analitykom skojarzenia z Lehman Brothers i kryzysem z 2008 roku nasuwają się same, ale obawy przed ogólnoświatowym krachem finansowym wydają się być przesadzone.

– Chiński rynek nieruchomości nie jest powiązany z infrastrukturą finansową w taki sam sposób, jak amerykańskie kredyty subprime. Poza tym chiński system finansowy nie jest na tyle dominujący, by mógł mieć bezpośredni wpływ na skalę globalną – stwierdziła Deborah Elms, dyrektorka wykonawcza Asian Trade Centre w Singapurze.

Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla
Gospodarka
O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii